Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2019

ročník 28
25. 6.–2. 9. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Přístavba divadla v Mladé Boleslavi nebude

  Petice za dostavbu Městského divadla v Mladé Boleslavi, kterou ve městě podepsalo už více než tisíc lidí, rozhodnutí vedení města nezmění. Projekt přístavby za 80 milionů korun rada pozastavila, letos ani příští rok se tedy neuskuteční. Na páteční tiskové konferenci 4. listopadu to řekl náměstek primátora Daniel Marek (TOP 09).

  Projekt budovy Městského divadla vytvořila vídeňská firma Fellner a Helmer, jež je autorem především interiéru divadla, který je postaven v neobarokním stylu. Autory exteriéru divadla, který je secesní, jsou architekti Jan Kříženecký a Emil Králík. Budova byla slavnostně otevřena 21. 11. 1909. Snímek archiv

  Petice má donutit vedení města, aby peníze nepřesouvalo z původního záměru na jiné investiční akce. Signatáři petice jsou podle Boleslavského deníku podnikatelé a mecenáši divadla, kteří léta ze svých vlastních peněz dotovali jednotlivá představení i různé divadelní akce. Na arších je už tisícovka podpisů. Jestliže ji podepsalo okolo tisíce lidí, tak to má vypovídající charakter. Z naší strany platí to, že my jsme přístavbu nezrušili, my ji jen pozastavili, řekl náměstek primátora Daniel Marek. Podle něho přijde doba, kdy se divadlo přistaví. Letos ani příští rok to ale nebude.

  Budova mladoboleslavského divadla s  vizualizací jedné z možných variant přístavby. Snímek archiv města Mladá Boleslav

  Za dostavbu divadla se kromě jeho mecenášů již postavili také jeho příznivci, pravidelní diváci a umělci zvučných jmen, od režiséra Ondřeje Kepky až po režiséra, zpěváka a herce Ondřeje Havelku. Nelíbí se jim, že primátor Mladé Boleslavi Raduan Nwelati předal vedení divadla šek na přístavbu nové malé scény a po více než roce příprav pak byla investice zastavena. Slíbili nám, že se přístavba uskuteční. Byly na to peníze a teď jsou potřeba někde jinde, řekl vedoucí zvukař divadla Jan Kubín. Město příští rok v létě plánuje zahájit druhou etapu rekonstrukce stávající budovy za 18 milionů korun. To je však podle Kubína vyhazování peněz. Pokud se v budoucnu skutečně přístavba zrealizuje, tak je investice do současné scény zbytečná, míní zvukař. Upozorňuje, že na malé scéně nefunguje vzduchotechnika, což je problém zejména v létě. Primátor Nwelati (ODS) již dříve řekl, že v druhé fázi rekonstrukce chce město prostor pro návštěvníky i pro herce výrazně zlepšit.
  Druhá etapa má zahrnout zbourání nynější nájezdové rampy, výstavbu výtahu a rekonstrukci divadelního klubu. Projekt počítá právě také s opravou vzduchotechniky v části divadla s malou scénou.
  Poslední generální oprava Městkého divadla v Mladé Boleslavi se uskutečnila v letech 1977 až 1985. Divadlo má od té doby 364 míst k sezení. Na jeho prknech se během sezony odehraje zhruba 300 představení, z toho více než polovina je vlastních. Ročně je navštíví kolem 80.000 diváků.

  (pro i-DN zpracoval hul)

  • Autor:
  • Publikováno: 7. listopadu 2011

  Komentáře k článku: Přístavba divadla v Mladé Boleslavi nebude

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,