Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2024

ročník 33
25. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny >

  „Přijímám výzvu,“ řekl Petr Forman

  Svoji vizi o směřování projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015 na tiskové konferenci v pondělí 6. února představil nový umělecký šéf Petr Forman. Jeho úkolem bude především přivést k projektu kvalitní české i zahraniční umělce.


  Projekt, díky kterému město Plzeň titul vyhrálo, je dobrý. Rád a zodpovědně přijímám výzvu prospět akci takového významu svými zkušenostmi a vazbami na osobnosti evropské a světové kultury, které jsem za téměř třicet let profesionálního „kočovaní“ po světě a v Čechách získal, uvedl Forman. Projekt Plzeň 2015 podle něj dává příležitost obohatit nejen město Plzeň a jeho občany, ale také naučit lidi více respektovat a ctít smysl kultury v jejím nejširším rozsahu.

  K městu má nový umělecký šéf osobní vztah. Strávil blízko Plzně dětství a mládí, žili zde jeho prarodiče a příbuzní a má tu mnoho přátel. Možnosti podílet se aktivně na naplnění projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015 si vážím. Považuji takovou práci za čestnou službu nejen městu Plzeň, ale také za protislužbu naší malé zemi. Navzdory tomu, že je Česká republika opět právem nazývána srdcem Evropy, dnešní porevoluční svobodná společnost si svůj vztah k významu, postavení, hodnotám a smyslu kultury a kulturnosti v našem životě stále trochu nesměle a rozpačitě hledá, myslí si Petr Forman. Ve funkci uměleckého ředitele Forman vystřídal Yvonu Kreuzmannovou, které ke konci loňského roku vypršela pracovní smlouva.

  O projektu a společnosti Plzeň 2015, o.p.s.

  Titul EHMK 2015 vyhrála Plzeň 8. září 2010. Oficiálně jej získala schválením Radou ministrů kultury v Bruselu 19. května 2011. Podíl státu na financování projektu prostřednictvím Ministerstva kultury ČR odsouhlasila vláda ČR 10. srpna 2011. Společnost Plzeň 2015, o.p.s., která vznikla na začátku roku 2011 za účelem koordinace a přípravy projektu EHMK 2015, se zapojila do několika mezinárodních projektů, prezentovala projekt při různých příležitostech doma i v zahraničí a vytvořila strategii na příštích 5 let. Kromě toho Plzeň 2015 realizuje každoroční profilové akce: Den Evropy, Den Meliny Mercouri, 5 P pro Plzeň a návazně Fórum pro kreativní Plzeň. Jedním z hlavních ohnisek programu  Plzeň 2015 je projekt rekonstrukce bývalých kasáren Světovar na multifunkční kulturní centrum 4×4 Culture Factory Světovar. Kulturní továrna se otevře veřejnosti na sklonku roku 2014.

  Nová grafika

  Od února se bude projekt Plzeň 2015 představovat v nové grafice. Vývoj loga od letoška do roku 2015 nabízíme v následujícím přehledu:


  Jednotný vizuální styl, který bude provázet informační a komunikační kampaň, navazuje na předchozí logo projektu a využívá symboliky čísla 5 jako pěti plzeňských řek, pěti programových proudů projektu a očekávaného roku 2015.  Autorem nápaditého vizuálního stylu projektu je grafické studio 2011 Designers, které v červenci loňského roku zvítězilo ve veřejné soutěži. Dalšími kroky určujícími audiovizuální tvář projektu Plzeň 2015 bude tvorba animace loga a nové hudební znělky projektu.

  O autorech nového vizuálního stylu projektu

  Studio 2011 Designers tvoří grafičtí designéři Sébastien Bohner (1975, Paris), Petr Bosák (1985, Praha), Robert Jansa (1985, Praha) a Adam Macháček (1980, Praha). Absolvovali, studovali či studují na Ravensbourne College of Design London, Vysoká škola umělecko–průmyslová v Praze, Rietveld Akademie Amsterdam a Ecal Lausanne.

  Petr Bosák a Robert Jansa založili v roce 2004 Advancedesign.org, otevřený prostor pro prezentaci (grafického) designu. Jako grafičtí designéři mimo jiné vytvářeli vizuální podobu festivalu SPERM, nový vizuální styl Domu umění v Brně, Galerie Středočeského kraje (GASK) upravili řadu knih a katalogů (Josef Lada, CAP, Eva Koťátková, Laďa Gažiová, a další).

  Adam Macháček je spoluzakladatelem grafického studia Welcometo.as, které je aktivní ve Švýcarsku, České republice a USA. Spolu se Sébastienem Bohnerem pracovali a pracují zejména pro Moravskou galerii v Brně, Théâtre de Vevey, Chronicle Books, éditions Pyramyd, nebo sbírku současného umění Marek. V poslední době vytvořili vizuální podobu Bienále Brno 2010 a spolupracovali s Kateřinou Šedou na projektu Mirror Hill. V roce 2008 jim vyšla monografie z řady Designer&Design u pařížského nakladatelství Pyramyd, v roce 2010 měli výstavu ve vídeňské MuseumsQuartier v rámci projektu Typopassage. Po spolupráci na řadě projektů se Advancedesign.org a Welcometo.as spojili a pracují společně pod názvem 2011 Designers.

  Práce 2011 Designers získala ocenění (Nejkrásnější kniha roku, Cena TypoDesignClub, Cena primátora města Brna Bienále Brno, aj.), byla zastoupena na výstavách (Festival d’affiche Chaumont, Bienále Brno, Salone del Mobile Milano, atd.) a je ve sbírkách muzeí (Museum für Gestaltung Zurich, Uměleckoprůmyslové museum v Praze, Moravská galerie v Brně aj.).

  Síla ticha II.

  Prostory budoucího kulturního centra Světovar opět ožijí. První jarní den 21. 3. 2012 se bývalá kasárna otevřou vernisáží výstavy akademického sochaře Jiřího Beránka s názvem Síla ticha II.

  Hlavní myšlenou výstavy, která potrvá do 20. 4. 2012, je spojení krásy prázdného prostoru s uměleckým dílem. Světovar se otvírá veřejnosti, jako první prostor oživí vernisáž výstavy soch profesora Beránka s doprovodným koncertem Vladimíra Václavka a Miloše Dvořáčka, den poté se zde bude konat seminář na téma Land art, zve do Světovaru programová manažerka pro region z týmu Plzeň 2015 Kateřina Melenová.

  Nyní je objekt bývalých kasáren před rekonstrukcí a připravuje se stavební dokumentace. O tom, co chystané kulturní centrum na Slovany a celému městu přinese, bude řeč při rozhlasové debatě na ČRo Plzeň dne 23. 2. 2012 od 18h a na setkání zástupců týmu Plzeň 2015, ÚMO 2 a projekční kanceláře s občany druhého plzeňského obvodu 7. 3. 2012 od 17h na městském úřadě Plzeň 2 – Slovany. Informace o chystaných akcích na Světovaru budou k nalezení na www.plzen2015.eu, či na připravovaných stránkách občanského sdružení Světovar www.svetovar.net.

  Rekonstrukce objektu na moderní kulturní centrum 4×4 Culture Factory Světovar, kde se kromě uměleckých projektů a rezidencí budou konat i společenské akce pro širokou veřejnost, komunitní projekty pro rodiny s dětmi či seniory, by měla začít v roce 2013 a trvat do poloviny roku 2014.

  (z TK pro i-DN zpracoval hul)

  • Autor:
  • Publikováno: 8. února 2012

  Komentáře k článku: „Přijímám výzvu,“ řekl Petr Forman

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,