Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2019

ročník 28
25. 6.–2. 9. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Příběhy o lidech, pro lidi!!!

  Třetí ročník nízkonákladového festivalu Sudety, který vzniká za spolupráce tří subjektů – Činoherního studia, Ústecké kulturní platformy a Lesa divokých sviní, se bude jako vždy zabývat reflexí nedávné středoevropské minulosti skrze příběhy lidí, kteří se ocitli v soukolí dějin. Tentokrát však nebude cele podřízen tématu českoněmeckých vztahů, ale pokusí se o jejich reflexi v širších souvislostech, jež vyplývaly z poválečného uspořádání regionu i země.

  Ústředním projektem letošního ročníku se tak stává monodrama Byly jsme tam taky věnované životním osudům politické vězeňkyně Dagmar Šimkové. Tato dcera z dobré rodiny, zatčená kvůli své touze po svobodě ve třiadvaceti letech, prožila patnáct let svého života v hrůzných podmínkách komunistických věznic a lágrů. Po propuštění se jí podařilo emigrovat do Austrálie, kde vystudovala dvě vysoké školy, působila jako terapeutka ve věznicích a podílela se na činnosti nevládních organizací zabývajících se lidskými právy. Inscenace pojatá jako minimalistické monodrama nabídne silný příběh o síle lidské důstojnosti, kterou si lze uchovat i v nelidských podmínkách.

  Inscenované čtení Činžák – Před Sověty do Ústí inspirované knihou Sudetské osudy občanského sdružení Antikomplex a vlastním terénním výzkumem představí příběhy sousedů z jednoho ústeckého domu – reemigrantů z ukrajinské Volyně a vnučky prvorepublikového starosty Užhorodu, v jejichž vyprávění se odráží mohutné stěhování národů v poválečných Sudetech i na různorodé kořeny nově příchozího obyvatelstva, které zde za padesát let zdomácnělo.

  Součástí festivalu budou dvě výstavy – jedna v Informačním středisku města Ústí nad Labem (pokračování výstavy Města, Obce, osady a lidé severního Polabí), druhá v Činoherním studiu (výstava věnovaná inscenaci Byly jsme tam taky).

  Program doplní veřejné přednášky, diskuse a projekce filmů. Zvláštní pozornost jistě vzbudí retrospektiva legendárního ústeckého uměleckého uskupení Vyžvejklá bambule.

  Pořad Totalitní design divákům představí několik krátkých dokumentárních a animovaných filmů Pavla Lukáše, které se hravou formou zabývají reflexí mechanismů fungování totalitní moci a propagandy.

  Na závěrečném večírku festivalu Zwei Kessel Buntes 7. vystoupí hudební avantgardisté WWW, electropunková Nauzea Orchestra a math-rockoví Depakine Chrono.

  ///

  Více na: Činoherní studio Ústí nad Labem a na webových a facebookových stránkách festivalu Sudety

  ///

  Jana Válková, o.s. Les divokých sviní

  Vojtěch Bárta, Činoherní studio Ústí nad Labem

  /pro i-DN zpracoval hul/

  • Autor:
  • Publikováno: 3. listopadu 2011

  Komentáře k článku: Příběhy o lidech, pro lidi!!!

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,