Divadelní noviny Aktuální vydání 17/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

17/2019

ročník 28
15. 10.–28. 10. 2019
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • Hledat
  • Facebook Divadelních novin

    Premiéry 30. 9. – 13. 10. 2014

    30. úterý

    Divadlo loutek Ostrava
    ERIC-EMMANUEL SCHMITT: OSKAR A RŮŽOVÁ PANÍ
    Překlad: Denisa Kerschová-Brosseau, Úprava: Václav Klemens, Režie: Václav Klemens
    Uvedeno v rámci cyklu „PŘESČAS“.

    Hudební fakulta (HAMU) Praha – Katedra pantomimy (Nekázanka, Praha)
    LINDA STRAUB: MARIE TO DALA. JAK TO DÁŠ TY? (Obnovená premiéra)
    Scéna: Mathias Straub, Kostýmy: Barbora Svobodová, Světelný design: Michal Horáček, Hudba: Jiří Lukeš, Dramaturgie: Linda Straub, Mathias Straub
    Divadelní projekt opět oživí od 30. září do 2. října prostory prázdného domu v Nekázance 18. Mladí divadelní tvůrci připravili poetické site specific představení na téma stáří. Protože každý turnus komorní inscenace je určen jen pro patnáct diváků, hraje se dvakrát denně.
    Původně bakalářská inscenace Lindy Petákové-Straub byla prvně uvedena 24. – 26. 6. 2013 v Nekázance.

    Divadlo Kalich Praha
    BEE GEES: HOREČKA SOBOTNÍ NOCI (Česká premiéra)
    Libreto: Robert Stigwood, Překlad: Adam Novák, Režie: Ján Ďurovčík, Choreografie: Ján Ďurovčík, Scéna: Martin Černý, Kostýmy: Zuzana Straková, Pěvecké a hudební nastudování: Lubomír Dolný, Produkce: Hamlet Production, a. s.
    Legendární disco muzikál s hity britské skupiny Bee Gees.

    2. čtvrtek

    Národní divadlo Brno – Činohra (Divadlo Reduta)
    LADISLAV MŇAČKO – TOMÁŠ VŮJTEK: JAK CHUTNÁ MOC (První provedení)
    Režie: Ondřej Elbel, Scéna: Jan Štěpánek, Kostýmy: Zuzana Přidalová, Hudební spolupráce: Tomáš Vtípil, Dramaturgie: Ilona Smejkalová, Dramaturgická spolupráce: Helena Michková, Produkce: Jan Bernášek

    3. pátek

    BURANTEATR Brno
    TANKRED DORST: FERNANDO KRAPP MI NAPSAL DOPIS
    Překlad: Ondřej Černý, Režie: Zetel, Scéna: Zetel, Kostýmy: Babka, Hudba: Vojtěch Dlask, Dramaturgie: Jan Šotkovský
    Hrají: Kamila Zetelová, Lukáš Rieger, Lukáš Černoch, Pavel Novák, Petr Tlustý a ze záznamu Jan Mazák

    Divadlo F. X. Šaldy Liberec – Činohra (Malé divadlo)
    TOMÁŠ SVOBODA: SRNKY
    Režie: Tomáš Svoboda, Výprava: Tomáš Svoboda, Výběr hudby: Tomáš Svoboda, Dramaturgie: Tomáš Syrovátka

    Severočeské divadlo Ústí nad Labem
    BEDŘICH SMETANA: PRODANÁ NEVĚSTA
    Libreto: Karel Sabina, Režie: Zbyněk Brabec, Dirigent: Milan Kańák, Miloš Formáček, Choreografie: Petra Parvoničová, Výprava: Josef Jelínek

    4. sobota

    Těšínské divadlo Český Těšín – Polská scéna
    ALEJANDRO CASONA: DRZEWA UMIERAJĄ STOJĄC (STROMY UMÍRAJÍ VSTOJE)
    Překlad: Maria Sten, Režie: Pavel Ondruch, Scéna: Michal Syrový, Kostýmy: Zuzana Mazáčová, Dramaturgie: Joanna Wania

    Horácké divadlo Jihlava
    ALOIS A VILÉM MRŠTÍKOVÉ: MARYŠA
    Režie: Pavel Palouš jh., Výprava: Marta Roszkopfová jh., Hudební spolupráce: Lubomír Šrubař, Dramaturgie: Barbora Jandová

    Městské divadlo Kladno – Divadlo Lampion
    PETR KOLEČKO: VÁNOCE VE ŠPEKOVĚ (První provedení)
    Režie: Jan Frič, Výprava: Lucia Škandíková, Hudba: Petr Wajsar, Dramaturgie: Helena Kebrtová

    Národní divadlo moravskoslezské Ostrava – Opereta/Muzikál (Divadlo Jiřího Myrona)
    EDUARD KŰNNECKE: BRATRÁNEK Z BATÁVIE
    Libreto: Herman Haller, Rideamus, Překlad: Tomáš Vůjtek, Úprava: Tomáš Vůjtek, Režie: Tomáš Jirman, Dirigent: Karol Kevický, Jakub Žídek, Choreografie: Jana Hanušová, Scéna: David Bazika, Kostýmy: Lucie Loosová, Dramaturgie: Tomáš Vůjtek

    5. neděle

    Divadlo Silesia Ostrava (Kino Vlast, Frýdek-Místek)
    PETR ZBOŽÍNEK: O KOBLÍŽKOVI (První provedení)
    Režie: Petr Zbožínek, Choreografie: Ludmila Forétková, Výprava: Petr Zbožínek, Loutky: Petr Zbožínek, Hudba: Jiří Vobecký, Dramaturgie: Ludmila Forétková
    Interaktivní pohádka na známé téma s využitím loutek a dětských herců vybraných z publika.

    Pražský komorní balet Praha (Stavovské divadlo)
    MÁRIO RADAČOVSKÝ – HANA POLANSKÁ TUREČKOVÁ – PAVEL ŠMOK: 3 ČESKÉ KVARTETY
    Choreografie: Mário Radačovský, Hana Polanská Turečková, Pavel Šmok, Kostýmy: Monika Kletečková, Vladimír Houdek, Jan Dušek, Hudba: Antonín Dvořák (Smyčcový kvartet č. 10 „Slovanský“), Vladimír Sommer (Smyčcový kvartet d-moll), Bedřich Smetana (Smyčcový kvartet Z mého života), Hudební spolupráce: Zemlinského kvarteto (František Souček, Petr Střížek, Petr Holman, Vladimír Fortin)
    Premiéra Pražského komorního baletu při příležitosti jubilejního 50. výročí založení souboru Balet Praha (později Pražského komorního baletu) a v rámci roku České hudby 2014.
    Během večera se představí tyto choreografie:
    Mário Radačovský: Slovanský kvartet (česká premiéra)
    Hana Polanská Turečková: Černé zrcadlo (česká premiéra)
    Pavel Šmok: Z mého života (obnovená premiéra z 16.11.1983)

    6. pondělí

    Kašpar Praha (Divadlo v Celetné)
    ESTELA GOLOVCHENKO: ZA ČASŮ TLUSTÝCH KRAV (Česká premiéra)
    Překlad: Lenka Bočková, Režie: Jakub Špalek, Výprava: Petra Krčmářová, Dramaturgie: Lenka Bočková, Produkce: Blanka Štrayblová

    Studio Hrdinů Praha – Mezery o.s.
    PAVEL ZAJÍČEK: PUSTINA (První provedení)
    Úprava: Miroslav Bambušek, Režie: Miroslav Bambušek, Výprava: Zuzana Krejsková, Hudba: DG 307, Dramaturgie: Jan Horák. Zvuk: DG 307: Pavel Zajíček, Ivan Bierhanzl, Tomáš Vtípil, Tomáš Schilla, Petr Fučík, Ivan Manolov. Obraz: Martin Ježek, Jakub Halousek, Jan Daňhel, Miroslav Bambušek, Martin Klapper, Martin Čihák
    Společný projekt Studia Hrdinů a Mezery o.s.

    9. čtvrtek

    Chemické divadlo Praha (Venuše ve Švehlovce) (První provedení)
    VOJTĚCH BÁRTA: CHEMICKÁ VENUŠE VOL. I. – ZROZENÍ VENUŠE
    Režie: Vojtěch Bárta, Výprava: Jana Hauskrechtová, Produkce: Magda Juránková

    Divadlo D21 Praha
    EGON TOBIÁŠ: GOULD (První provedení)
    Režie: Jiří Ondra, Výprava: Jitka Nejedlá, Hudba: Pavel Ptáčník, Dramaturgie: Lucie Ferenzová, Produkce: Hana Mathauserová
    „Ten příšernej obraz je to nejlepší, co jsem kdy udělal. Měl by viset!“
    Premiéra nové hry Egona Tobiáše, věnované Divadlu D21.

    10. pátek

    Národní divadlo Brno – Balet (Janáčkovo divadlo)
    PETR ILJIČ ČAJKOVSKIJ: LOUSKÁČEK
    Režie: Fernand Nault, Dirigent: Pavel Šnajdr, Choreografie: Fernand Nault, Scéna: Peter Horne, Kostýmy: Ludmila Várossová

    Klicperovo divadlo Hradec Králové (Studio Beseda)
    KRISTOF MAGNUSSON: BEZ BAB!
    Režie: Jan Sklenář, Výtvarná supervize: Marek Zákostelecký, Dramaturgie: Jana Slouková

    Divadlo Tramtarie Olomouc
    ROBERT BLOCH – HANA MIKOLÁŠKOVÁ: PSYCHO
    Režie: Hana Mikolášková, Výprava: Hynek Petrželka, Hudba: Martin Peřina, Dramaturgie: Vladislav Kracík
    II. premiéra 11. 10. 2014

    11. sobota

    Divadlo II. pád Brno (Café Soma Brno) (První provedení)
    TEREZA LEXOVÁ – ZUZANA PATRÁKOVÁ: MĚSTEČKO PALERMO
    Režie: Tereza Lexová, Výprava: Klára Vincourová, Světelný design: Honza Laichman, Hudba: Martin Krajíček, Dramaturgie: Zuzana Patráková

    Divadlo Drak Hradec Králové (První provedení)
    TOMÁŠ JARKOVSKÝ – JAKUB VAŠÍČEK: AMUNDSEN KONTRA SCOTT
    Režie: Jakub Vašíček, Scéna: Kamil Bělohlávek, Kostýmy: Tereza Vašíčková, Hudba: Ondřej Müller, Dramaturgie: Tomáš Jarkovský
    Dobrodružná inscenace o imaginárním závodě.
    Inscenace je určena divákům od 9 let.

    Klicperovo divadlo Hradec Králové
    KAREL JAROMÍR ERBEN – KAREL BROŽEK: KYTICE
    Režie: Karel Brožek, Choreografie: Lucie Holánková, Scéna: Jan Tobola, Kostýmy: Ivanka Brádková, Hudba: Dan Fikejz, Dramaturgie: Jana Slouková

    Městské divadlo v Mostě (Divadlo rozmanitostí)
    JIŘÍ ONDRA: SINDIBÁDOVA DOBRODRUŽSTVÍ (První provedení)
    Režie: Jiří Ondra, Výprava: Jitka Nejedlá, Loutky: Jitka Nejedlá, Hudba: Tomáš Alferi, Texty písní: Jiří Ondra, Hudební nastudování: Tomáš Alferi

    Východočeské divadlo Pardubice
    ANTHONY NEILSON: LHÁŘI
    Překlad: Alexander Jerie, Režie: Zdeněk Dušek jh., Scéna: Jaroslav Máčal jh., Kostýmy: Kateřina Hájková jh., Dramaturgie: Zdeněk Janál
    II. premiéra 12. 10. 2014.

    12. neděle

    Národní divadlo moravskoslezské Ostrava – Balet (Divadlo Jiřího Myrona)
    BOGDAN PAWLOWSKI: SNĚHURKA A SEDM TRPASLÍKŮ (Obnovená premiéra)
    Libreto: Witold Borkowski, Choreografie: Igor Vejsada, Výprava: Alexander Babraj

    13. pondělí

    Alfred ve dvoře v produkci Motus Praha – Ryba řvoucí (Palác u Stýblů)
    TEREZA BENEŠOVÁ A KOLEKTIV RYBA ŘVOUCÍ: TRASY VLASŮ (První provedení)
    Výprava: Tereza Benešová, Aňa Šebelková, Světelný design: Matěj Beneš, Hudba: Michal Cáb, Filip Jakš, Produkce: Helena Čtyroká
    Premiéra se uskuteční v rámci festivalu 4 + 4 dny v pohybu.
    Skupina Ryba řvoucí hledá souvislosti světa vlasů a prožívaných skutečností jednotlivce. Klade je do překvapivých kontextů, kontrastů a hravých výtvarných akcí. Ze situací každodenního života přechází do abstraktních obrazů čirého vlasového surreálu. V pohybu, prostoru, světle i zvuku objevuje vlasy jako materiál všedního dne symbolizující podivuhodné proměny postav na scéně. Trasy vlasů zde narůstají, vlní se, krátí, třepí a splétají, vlají v proudění fénových větrů.

    DU-image002

    Převzato z databáze Divadelního ústavu / Institutu umění v Praze

    • Autor:
    • Publikováno: 22. září 2014

    Komentáře k článku: Premiéry 30. 9. – 13. 10. 2014

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,