Divadelní noviny Aktuální vydání 12/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

12/2019

ročník 28
11. 6.–24. 6. 2019
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • Hledat
  • Facebook Divadelních novin

    Premiéry 17. 5. – 9. 6. 2014

    17. sobota

    Městské divadlo Brno – Muzikál (Hudební scéna) (První provedení)  – VAŠO PATEJDL – IVAN HUBAČ – EDUARD KREČMAR – MARTIN HRDINKA: DON JUAN! Úprava: Petr Gazdík, Režie: Petr Gazdík, Asistentka režie: Anna Marie Formánková, Dirigent: Dan Kalousek, Jakub Žídek, Hudební nastudování: Dan Kalousek, Jakub Žídek, Choreografie: Lucie Holánková, Asistentka choreografie: Simona Lepoldová, Scéna: Petr Hloušek, Kostýmy: Eliška Ondráčková, Zvuková režie: Milan Vorlíček, Korepetice: Alexandra Borodulina, Jan Dobiáš, Jaroslava Michalíková, Hudební spolupráce: Dan Kalousek, Jakub Žídek, Hudební aranžmá: Karel Cón, Souboje: Josef Jurásek, Dramaturgie: Klára Latzková

    Klicperovo divadlo Hradec Králové  – DAVID DRÁBEK: VELKÁ MOŘSKÁ VÍLA (První provedení). Režie: David Drábek, Scéna: Martin Chocholoušek, Marek Zákostelecký, Kostýmy: Simona Rybáková, Hudba: Darek Král, Pohybová spolupráce: Henrieta Hornáčková, Dramaturgie: Markéta Bidlasová.
    Jedlíci čokolády po deseti letech.

    Naivní divadlo Liberec – PETR VODIČKA: KOUZELNÝ DŮM (První provedení)
    Režie: Petr Vodička, Výprava: Kamil Bělohlávek, Hudba: Vratislav Šrámek, Hudební spolupráce: Miroslav Ošanec, Dramaturgie: Vít Peřina
    Studio ALTA Praha (První provedení)

    TEREZA ONDROVÁ – PETER ŠAVEL: BOYS WHO LIKE TO PLAY WITH DOLLS
    Choreografie: Tereza Ondrová, Peter Šavel, Světelný design: Jiří Hajdyla
    Přijměte pozvání do fantaskního světa, v němž mužský a ženský princip nemusí být totéž co muž a žena. Tvůrčí setkání dvou osobitých choreografů a performerů, kteří se setkali při úspěšném projektu Much More Than Nothing. Pohyb a tanec se v tomto projektu stává prostředkem pro vyjádření kontrastu mezi projevem těla a duše, mezi genetickými danostmi a společenskými předsudky ve snaze zpochybnit nejrůznější společenské stereotypy a nahlédnout tematiku genderu čistě fyzicky.

    Městské divadlo Zlín (Studio Z)  – KARL SCHÖNHERR: ĎÁBLICE. Překlad: Michal Kotrouš, Režie: Martin Františák, Výprava: Jaroslav Čermák, Hudba: výběr, Dramaturgie: Jana Kafková

    18. neděle

    Divadlo Palace Praha – PATRICK HAUDECOEUR: S NEBO BEZ? (Česká premiéra). Překlad: Jaromír Janeček, Režie: Vanda Hybnerová a Jakub Čermák, Produkce: mithea s.r.o.

    19. pondělí

    Janáčkova konzervatoř a Gymnázium v Ostravě Ostrava – 5. a 6. ročník studentů hudebně dramatického oboru (Janáčkův sál JKGO) – FEDERICO GARCÍA LORCA: LÁSKA DONA PERLIMPLÍNA A VÁŠNIVOST BELISINA. Překlad: Miroslav Uličný, Studijní úprava: Peter Gábor a Alice Olmová, Režie: Peter Gábor, Výprava: Peter Gábor, Hudební spolupráce: Peter Gábor, Pohybová spolupráce: Peter Gábor, Dramaturgie: Alice Olmová, Produkce: JKGO
    Absolventské představení.

    Divadlo Alfa Plzeň – MARIÁN PALLA: O ZLÉM DRNDOVI (První provedení)
    Režie: Radovan Lipus jh., Výprava: Petr Matásek jh., Hudba: Milan Vích, Dramaturgie: Pavel Vašíček.

    20. úterý

    Divadlo Puzzle Praha (Národní divadlo marionet Praha) – SUHO MOON: ZAMRZLÁ ŘEKA (První provedení). Režie: Suho Moon, Scéna: Suho Moon, Loutky: Suho Moon, Hudba: Eunsil Noh (Pansori zpěv), Produkce: Divadlo Puzzle
    Premiéra unikátního spojení loutkového divadla s tradičním asijským zpěvem Pansori.

    Teatro NoD (divadelní dramaturgie v prostorách ROXY a NoD) Praha – MICHAL BEDNÁŘ – JAN ČTVRTNÍK – HEDVIKA ŘEZÁČOVÁ – DAVID RYSKA: GENERACE FB (První provedení). Režie: Michal Bednář, Jan Čtvrtník, Hedvika Řezáčová, David Ryska, Výprava: Daniel Němeček, Hudba: Michal Bednář, Jan Čtvrtník, Hedvika Řezáčová, David Ryska, Dramaturgie: Jana Macíčková, Produkce: Amálie Kovářová.

    22. čtvrtek

    Divadlo Minor Praha (autobus Divadla Bufet) – APOLENA NOVOTNÁ: AUTOBUS (První provedení). Režie: Apolena Novotná, Výprava: Robert Smolík, Hudba: Jiří Strohner, Texty písní: Šárka Kavanová, Dramaturgie: Petra Zichová.

    Divadlo D21 Praha – TERRY PRATCHETT – PETER CHMELA: SEKÁČ DĚDEČEK (První provedení). Překlad: Jan Kantůrek, Režie: Peter Chmela, Výprava: Agnieszka Pátá, Hudba: Zdeněk Dočekal, Dramaturgie: Jana Fleglová
    „Rodinná sešlost za hranicemi života.“

    23. pátek

    Divadlo pod Palmovkou Praha – Divadlo v Řeznické – TOMÁŠ SVOBODA: HRABE TI? ANEB HRABAL (První provedení). Režie: Braňo Holiček, Výprava: Nikola Tempír, Dramaturgie: Ladislav Stýblo.
    Premiéra proběhne vzhledem k popovodňové situaci Divadla pod Palmovkou v Divadle v Řeznické.

    24. sobota

    Těšínské divadlo Český Těšín – Česká scéna – JEVAN BRANDON THOMAS: CHARLEYOVA TETA. Překlad: Zdeněk Vančura, Režie: Miloslav Čížek, Výprava: Jan Dušek jh., Hudba: Zbyhněv Siwek, Pohybová spolupráce: Filip Staněk jh., Dramaturgie: Ivan Misař

    25. neděle

    BURANTEATR Brno – JON FOSSE: NOC ZPÍVÁ SVÉ PÍSNĚ. Překlad: Karolína Stehlíková, Režie: Viesturs Rozins, Asistenti režie: Lukáš Rieger, Veronika Dombrovská, Barbora Chovancová, Výprava: Valters Kristbergs, Light Design: Bob Racek, Dramaturgie: Veronika Dombrovská, Barbora Chovancová.

    Slezské divadlo Opava – Činohra (První provedení) – ROMAN VENCL – MICHAELA DOLEŽELOVÁ: NÁŠ DŮM, NÁŠ HRAD. Režie: Milan Schejbal jh., Výprava: Kateřina Baranowska jh., Dramaturgie: Alžběta Matoušková jh.

    26. pondělí

    Slovácké divadlo Uherské Hradiště (Malá scéna) – MILAN ŠOTEK: FRAŠKA À LA KRAB (KRABARET) (První provedení). Režie: Martina Schlegelová jh., Výprava: Aneta Grňáková jh., Hudba: Přemysl Rut, Texty písní: Milan Šotek, Hudební nastudování: Josef Fojta, Pohybová spolupráce: Martin Pacek jh., Dramaturgie: Iva Šulajová
    Projekt vzniká v rámci rezidentního programu Centra současné dramatiky, ve spolupráci Divadla Letí Praha a Slováckého divadla Uherské Hradiště.

    27. úterý

    Alfred ve dvoře v produkci Motus Praha – Handa Gote Research and Development – ŠVÁBOVÁ – MÄKELÄ – PROCHÁZKA – SMOLÍK – DÖRNER – HYBLER: SVĚCENÍ JARA (První provedení). Produkce: Jedefrau.org
    Inscenace na pomezí rituálu, koncertu, tance, performance, baletu a opery.

    30. pátek

    Divadlo loutek Ostrava – DUDA PAIVA A MISCHA VAN DULLEMEN: MARVIN (Česká premiéra). Režie: Duda Paiva a Mischa van Dullemen, Choreografie: Duda Paiva a Mischa van Dullemen, Výprava: Duda Paiva a Mischa van Dullemen, Dramaturgie: Matěj Samec.

    Divadlo Různých Jmen Praha (Divadlo Dobeška) – ALOIS A VILÉM MRŠTÍKOVÉ: MARYŠA. Úprava: Lukáš Burian, Režie: Lukáš Burian, Výprava: Kateřina Kroupová, Hudba: Zdeněk Urbanovský, Produkce: Romana Goščíková
    Svoboda.

    Lachende Bestien Praha (Pilot Klub Praha) – MICHAL HÁBA – JAN KAČENA: KOHLHAAS TERROR (První provedení). Režie: Michal Hába, Výprava: Marek Brožek, Hudební spolupráce: Jindřich Čížek, Dramaturgie: Jan Kačena, Produkce: Magda Juránková, Tomáš Novotný.
    II. díl trilogie Nový zákon. Podle novely Heinricha von Kleista Michael Kohlhaas, inspirováno četbou románů Cormaca McCarthyho Mande?
    Místo konání: Pilot Klub, Donská 19, Praha 10

    31. sobota

    Divadlo Polárka Brno – LADISLAV FUKS – KONRÁD POPEL – RADIM TOMAN: SPALOVAČ MRTVOL ANEB KABARET U LEOPARDA (První provedení)
    Režie: Konrád Popel, Výprava: Zdeněk Eliáš, Hudba: Martin Peřina, Pohybová spolupráce: Tomáš Sukup, Dramaturgie: Radim Toman, Produkce: Bronislava Krchňáková.

    Švandovo divadlo na Smíchově Praha (První provedení) – JAN BALABÁN – DODO GOMBÁR – LUCIE KOLOUCHOVÁ: PROMĚNA. Režie: Dodo Gombár, Scéna: Petr Masopust a Dodo Gombár, Kostýmy: Lenka Odvárková, Výběr hudby: Jiří N. Jelínek, Dramaturgie: Lucie Kolouchová, Produkce: Ilona Hájková
    Volný pád v hledišti Švandova divadla.

    Červen

    5. čtvrtek

    BURANTEATR Brno – PETR MICHÁLEK: DOMEČEK. Režie: Tomáš Studený, Scéna: Tomáš Studený, Kostýmy: Aneta Grňáková, Hudba: Lukáš Janota, Texty písní: Lukáš Janota, Miroslav Ondra, Jan Šotkovský, Dramaturgie: Jan Šotkovský
    Hrají: Kateřina Dostalová, Miroslav Ondra.

    Centrum experimentálního divadla (CED) Brno – Divadlo U stolu – EDGAR ALLAN POE – FRANTIŠEK DERFLER: EDGAR ALLAN POE: HAVRAN DÍ: „UŽ VÍCKRÁT NE.“ (První provedení). Režie: František Derfler
    11. večer z cyklu Ale báseň je dar, řada Prokletí

    Národní divadlo moravskoslezské Ostrava – Činohra (Divadlo Jiřího Myrona) – GABO DUŠÍK – MARTIN KÁKOŠ – PETR ULIČNÝ – HENRYK SIENKIEWICZ: QUO VADIS (První provedení). Překlad: Marek Pivovar, Režie: Peter Gábor, Choreografie: Jaroslav Moravčík, Scéna: David Bazika, Kostýmy: Katarína Holková, Dramaturgie: Marek Pivovar
    Muzikál podle stejnojmenného románu Henryka Sienkiewicze

    Divadlo Company.cz Praha (Divadlo Komedie) – VILIAM KLIMÁČEK: JEŽÍŠKOVA ARMÁDA (První provedení). Překlad: Markéta Bidlasová, Režie: Vojtěch Štěpánek, Výprava: Milan David, Dramaturgie: Markéta Bidlasová.
    Nekřesťanská komedie.

    6. pátek

    Centrum experimentálního divadla (CED) Brno – Divadlo Husa na provázku – LADISLAV FUKS – PETR MAŠKA: MYŠI NATÁLIE MOOSHABROVÉ (První provedení). Režie: Jan Antonín Pitínský, Scéna: Virgilius Cikl, Kostýmy: Tomáš Kypta, Hudební supervize: Richard Dvořák, Dramaturgie: Miroslav Oščatka
    II. premiéra 7. 6. 2014.

    Moravské divadlo Olomouc – Opera a opereta – OPERETNÍ SOIRÉE. Režie: Miro Grisa jh., Dirigent: Miloslav Oswald, Choreografie: Jaroslav Moravčík jh., Výprava: Miro Grisa jh.
    Premiéra přesunuta z 14. 2. na 6. 6. 2014.

    S.P.E.K, o.s. (Sdružení přátel Eliadovy knihovny) Praha (Kartel v klubu Pilot) – LUCIE FERENZOVÁ: HALLO DARKNESS (První provedení). Režie: Lucie Ferenzová, Výprava: Mariana Dvořáková, Hudba: Barbora Zelníčková, Petr Skala a Jana Kozubková, Dramaturgie: Lucie Ferenzová, Produkce: Magda Juránková, Tomáš Novotný
    III. díl trilogie Nový zákon

    7. sobota

    Městské divadlo v Mostě – Divadlo rozmanitostí v Mostě (První provedení) – BRAM STOKER – KATEŘINA BARANOWSKA – JIŘÍ ONDRA: DRACULA. Režie: Kateřina Baranowska, Výprava: Kateřina Baranowska, Loutky: Kateřina Baranowska, Hudba: Tomáš Alferi, Texty písní: Jiří Ondra, Dramaturgie: Jiří Ondra.

    Divadlo J. K. Tyla Plzeň – Opera – BEDŘICH SMETANA: PRODANÁ NEVĚSTA.
    Libreto: Karel Sabina, Režie: Jana Kališová, Dirigent: Oliver Dohnányi, Choreografie: Jaroslava Leufenová, Výprava: Jana Zbořilová, Dramaturgie: Zbyněk Brabec.

    Městská divadla pražská Praha (Divadlo ABC) – DAVID MAMET: LISTOPAD. Překlad: Ester Žantovská, Režie: Petr Svojtka, Výprava: Jaroslav Milfajt, Dramaturgie: Jiří Janků

    9. pondělí

    Janáčkova konzervatoř a Gymnázium v Ostravě (Janáčkův sál JKGO) – NIKOLAJ VASILJEVIČ GOGOL: ŽENITBA. Překlad: Leoš Suchařípa, Režie: Václav Klemens, Výprava: Václav Klemens, Pohybová spolupráce: Václav Klemens, Produkce: JKGO
    Ročníkové představení studentů 3. ročníku hudebně dramatického oboru.

    Divadlo D21 Praha – MAGDALENA FRYDRYCH GREGOROVÁ: VELKÝ TŘESK NA MALÉ SCÉNĚ – MAGDA FRYDRYCH GREGOROVÁ (První provedení). Režie: Jiří Ondra, Výprava: D21, Dramaturgie: Magdalena Frydrych Gregorová, Produkce: Hana Mathauserová
    Uvedení v rámci projektu Velký třesk na Malé scéně, představujícího původní tvorbu českých umělců.

    Agentura HARLEKÝN Praha (Divadlo Palace) – JEAN BARBIER : V PAŘÍŽI BYCH TĚ NEČEKALA, TATÍNKU (Česká premiéra). Překlad: Jan Cimický, Úprava: Petr Nárožný, Režie: Jan Novák, Výprava: Josef Jelínek, Produkce: Jana Hanzlíčková

    DU-image002

    Převzato z databáze Divadelního ústavu / Institutu umění v Praze

    • Autor:
    • Publikováno: 15. května 2014

    Komentáře k článku: Premiéry 17. 5. – 9. 6. 2014

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,