Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2019

ročník 28
25. 6.–2. 9. 2019
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • Hledat
  • Facebook Divadelních novin

    Premiéry 11. 6. – 24. 6. 2013

    11. 6.
    Divadlo Feste BrnoKOFFI KWAHULE: BINTOU. Překlad: Michal a Matylda Lázňovští, Režie: Pavel Baďura

    13. 6.
    Národní divadlo moravskoslezské Ostrava – Činohra (Divadlo Jiřího Myrona) – JOSEPH BÉDIER – JANUSZ KLIMSZA: TRISTAN A ISOLDA (Česká premiéra). Překlad: Eva Musilová, Režie: Janusz Klimsza, Scéna: David Bazika, Kostýmy: Tomáš Kypta, Výběr hudby: Janusz Klimsza, Šerm, souboje: Marek Tichý, Dramaturgie: Klára Špičková

    Městská divadla pražská Praha (Divadlo Rokoko) – BRIAN FRIEL: MOLLY SWEENEY. Překlad: Ota Ornest, Režie: Ondřej Zajíc, Výprava: Adam Pitra, Hudba: Vladivojna La Chia, Dramaturgie: Věra Mašková

    Národní divadlo Praha – Činohra (Stavovské divadlo) – VÁCLAV HAVEL: ZAHRADNÍ SLAVNOST. Režie: Dušan D. Pařízek, Scéna: Dušan D. Pařízek, Kostýmy: Kamila Polívková, Hudba: Roman Zach, Dramaturgie: Daria Ullrichová a Jan Tošovský

    Strašnické divadlo Praha – Divadlo X10 ENDA WALSH: MALIČKOSTI (Česká premiéra). Režie: Ewa Zembok, Výprava: Jana Hauskrechtová, Dramaturgie: Lenka Kolihová Havlíková, Produkce: ProFitArt

    Alfred ve dvoře v produkci Motus Praha – Susanne Kass (Velký sál) – LINGEA MORIBUNDA (Světová premiéra). Režie: Susanne Kass (FIN), Světelný design: Kristian Kott

    14. 6.
    Městské divadlo v Mostě – Činohra (Velká scéna) – JAN DRDA: HRÁTKY S ČERTEM. Úprava: Jiří Kraus, Režie: Jiří Kraus, Scéna: Josef Koráb, Kostýmy: Romana Tůmová, Hudba: Tomáš Alferi, Texty písní: Vít Herzina, Pohybová spolupráce: David Kříž, Dramaturgie: Michal Pětík

    Divadlo v Dlouhé Praha – BRAŇO HOLIČEK A KOL.: ČEKÁNÍ (První provedení). Režie: Braňo Holiček. Komorní inscenace vzniká v průběhu zkoušek formou improvizace a autorské tvorby na zadané téma.

    Švandovo divadlo na Smíchově Praha – HERECKÝ KOLEKTIV ŠVANDOVA DIVADLA: CRY BABY CRY (První provedení). Režie: Martina Krátká, Scéna: Matěj Sýkora, Kostýmy: Matěj Sýkora a Petra Štanclová, Hudba: Eva Vrbková, Dramaturgie: Lucie Kolouchová, Produkce: Martina Měšťanová. II. premiéra 15. 6. 2013.

    Buchty a loutky Praha – Buchty a loutky a Collegium Marianum (Zámecký sál Mikulov) – FRANCESCO CAVALLI: CALISTO (Česká premiéra) . Libreto: Giovanni Faustini podle Ovidia, Překlad: Marie Kronbergerová, Úprava: Vít Brukner, Jana Semerádová-Rudovská, Režie: Vít Brukner, Dirigent: Jana Semerádová-Rudovská, Scéna: Robert Smolík, Kostýmy: Radka Mizerová, Tereza Benešová, Loutky: Robert Smolík, Radka Mizerová, Masky: Radka Mizerová, Tereza Benešová, Hudební spolupráce: Collegium Marianum, Dramaturgie: Jana Semerádová-Rudovská, Produkce: Daniel Schenk, Anna Konvalinková. Opera s loutkami.

    Činoherní studio Ústí nad LabemELRIEDE JELINEK: KEIN LICHT / ŽÁDNÉ SVĚTLO (Česká premiéra) . Překlad: Zuzana Augustová, Režie: Veronika Musilová, Výprava: Tomáš Petermann a Richard Loskot, Dramaturgie: Veronika Musilová.

    15. 6.

    Divadlo Polárka Brno – SLAWOMIR MROŽEK: LETNÍ DEN. Překlad: Roman Mecnarowski, Režie: Václav Vítek, Výprava: Marie Benešová, Hudební spolupráce: Leoš Peteráč, Ondřej Biravský, Pohybová spolupráce: Alžběta Hofericová, Dramaturgie: Bronislava Krchňáková, Produkce: Bronislava Krchňáková. Scénické čtení.

    Divadlo Na zábradlí Praha (Eliadova knihovna) – KATJA BRUNNER: O MOC KRÁTKÝCH NOŽIČKÁCH (Česká premiéra). Překlad: Marc Lusti, Režie: Lucie Ferenzová. Scénické čtení.

    Městské divadlo Zlín (Velký sál) – BURTON LANE – EDGAR YIP HARBURG – SAIDY FRED – JIŘÍ VOSKOVEC – JAN WERICH: DIVOTVORNÝ HRNEC. Režie: Hana Mikolášková, Choreografie: Jan Bursa j.h., Výprava: Zuzana Přidalová, Asistentka výpravy: Kateřina Höferová, Hudební nastudování: Josef Fojta j.h., Pohybová spolupráce: Aneta Michalčíková j.h., Dramaturgie: Miroslav Ondra.
    II. premiéra 21. září 2013.

    16. 6.

    Západočeské divadlo Cheb (studio d) – RENÉ LEVÍNSKÝ: PŘEHRADA. Režie: Zdeněk Bartoš, Scéna: Pavel Kodeda, Kostýmy: Andrea Králová, Hudba: Matěj Kroupa, Dramaturgie: Šimon Dominik.

    18. 6.

    Operní studio NOS Praha (Experimentální prostor NOD) – JOSEF HAYDN: ŽIVOT NA MĚSÍCI (Světová premiéra). Libreto: Carlo Goldoni, Úprava: Valentina Shuklina, Radim Vizváry, Režie: Radim Vizváry, Dirigent: Valentina Shuklina, Choreografie: Radim Vizváry, Výprava: Lucia Marková, Pohybová spolupráce: Radim Vizváry
    Nastudováno v italském originále.

    19. 6.

    Janáčkova konzervatoř a Gymnázium v Ostravě Ostrava – VRATISLAV BLAŽEK – ZDENĚK PODSKALSKÝ: SVĚTÁCI. Režie: Martin Františák, Výprava: Martin Františák, Anna Conóvá a studenti, Pohybová spolupráce: Lenka Jaborská, Dramaturgie: Anna Cónová, Produkce: JKG

    Divadlo Ungelt Praha (Letní scéna) – KAREL ŠTOLBA – MARTA SKARLANDTOVÁ: TOUHA JMÉNEM EINODIS (První provedení). Režie: Pavel Ondruch, Dirigent: Karel Štolba, Petr Malásek, Choreografie: Petr Čadek, Výprava: Zuzana Mazáčová, Masky: Nevena Thielová.

    21. 6.

    Městské divadlo Mladá Boleslav (nádvoří hradu Kost) – WILLIAM SHAKESPEARE: ZKROCENÍ ZLÉ ŽENY. Překlad: Martin Hilský, Režie: Pavel Khek, Scéna: Michal Syrový, Kostýmy: Zuzana Mazáčová, Šerm: Petr Nůsek, Dramaturgie: Petr Mikeska.

    Městské divadlo v Mostě – Činohra (Velká scéna) – ROBIN HAWDON: DOKONALÁ SVATBA. Překlad: Jan Šotkovský, Režie: Milan Schejbal, Výprava: Kateřina Baranowska, Dramaturgie: Kateřina Fixová

    Divadlo Archa Praha (Divadlo v Kostelci nad Orlicí) – ZEMĚ ZASLÍBENÁ (První provedení). Režie: Jana Svobodová. Inscenace vznikla za přímé spoluúčasti obyvatel města Kostelce nad Orlicí.

    Divadlo Na zábradlí Praha – JOSEF NEUBERG – FRANTIŠEK VLČEK – IVANA SLÁMOVÁ – DAVID CZESANY: DNES NAPOSLED (První provedení) . Režie: David Czesany, Scéna: Petr B. Novák, Kostýmy: Zuzana Krejzková, Hudba: Jan Moravec, Dramaturgie: Ivana Slámová. Adaptace filmu režiséra Martina Friče z roku 1958.

    22. 6.

    Městské divadlo Brno – Činohra (Biskupský dvůr) – STANISLAV SLOVÁK – JAN ŠOTKOVSKÝ – PETR ŠTĚPÁN: CYRIL A METODĚJ ANEB DOBRODRUŽSTVÍ PÍSMA (První provedení). Režie: Stanislav Slovák, Choreografie: Hana Kratochvilová, Scéna: Jaroslav Milfajt, Kostýmy: Andrea Kučerová, Eliška Ondráčková, Hudba: Karel Albrecht, Dramaturgie: Jan Šotkovský.

    Těšínské divadlo Český Těšín – Polská scéna – ROBIN HAWDON: WEEKEND Z … (A SURFEIT OF LOVERS). Překlad: Elżbieta Woźniak, Režie: Rudolf Moliński, Výprava: Izabela Dzidowska, Dramaturgie: Joanna Wania.

    Horácké divadlo Jihlava (Malá scéna) – PAULA VOGEL: NEJSTARŠÍ ŘEMESLO. Překlad: Alexander Jerie, Režie: Kateřina Dušková, Výprava: Kristina Matre Křížová j.h.

    Divadlo J. K. Tyla Plzeň – Činohra (Komorní divadlo) – RONALD HARWOOD: GARDEROBIÉR. Překlad: Jan Hančil, Režie: Zdeněk Kaloč, Výprava: Marta Roszkopfová, Hudba: David Rotter, Dramaturgie: Marie Caltová.

    24. 6.

    Slezské divadlo Opava – Opera – RUDOLF PISKÁČEK: PERLY PANNY SERAFÍNKY. Libreto: Jiří Balda a Emanuel Brožík, Režie: Dagmar Hlubková j.h., Dirigent: Karel Mládek j.h., Choreografie: Petr Miller j.h., Scéna: Martin Víšek j.h., Kostýmy: Eliška Zapletalová j.h.

    Pražský komorní balet Praha (Nová scéna ND) – JI-EUN LEE: THE CONDITION OF DISAPPEARANCE /PODMÍNKA ZÁNIKU/ (První provedení). Choreografie: Ji-Eun Lee, Světelný design: Jakub Sloup, Výprava: LaFormela, Ji-Eun Lee, Hudba: Johana Švarcová a Filip Míšek, Produkce: Ladislava Jandová a Dagmar Horová.

    DU-image002

    Převzato z databáze Divadelního ústavu / Institutu umění v Praze

    • Autor:
    • Publikováno: 7. června 2013

    Komentáře k článku: Premiéry 11. 6. – 24. 6. 2013

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,