Divadelní noviny Aktuální vydání 7/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

7/2024

ročník 33
2. 4. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Premiéra Spalovače mrtvol bez diváků v D21

  Aktuální situaci navzdory se Divadlo D21 rozhodlo, že premiéru připravované inscenace Spalovač mrtvol nechá proběhnout. Inscenaci divadlo dozkouší do „premiéry“ a natočí. Nebude se jednat pouze o poslední zkoušku, ale o skutečnou premiéru, i když bohužel bez diváků. D21 se tímto poněkud paradoxním krokem mimo jiné snaží udržet „v kondici“ – jak fyzické, tak zejména duševní.

  Stela Chmelová a Petr Pochop v připravované inscenaci Spalovač mrtvol v Divadle D21. Foto: Michaela Škvrňáková

  Aby toho tvůrci a herci dosáhli, je třeba dodržovat určitý řád a urdžovat celosouborová motivace. S tím přímo souvisí i fakt, že zkoušení má mít svůj vrchol. Proto premiéra v D21 bude, ač jedinými diváky budou v tomto případě členové tvůrčího týmu. Bude to opravdu hodně komorní a velmi nezvyklé, ale jistě půjde o nezapomenutelný zážitek i cennou zkušenost. Chceme si vyzkoušet, jak může vypadat premiéra bez téměř nejdůležitější, nepostradatelné složky, bez poloviny jednoho celku, dodává Petr Pochop, představitel Karla Kopfrkingla. Premiéra s diváky se ukuteční hned, jak to situace dovolí.

  A jaký tedy bude Spalovač mrtvol v podání nezávislé pražské scény? Tématem inscenace je proměna charakteru člověka. Zkoumáme zhoubné vlivy jednotlivých situací, z nichž některé jsou zdánlivě drobné a nepodstatné a jiné nebezpečně nejednoznačné. Jak se z lehce podivínského, avšak jinak zcela průměrného člověka, stane vraždící monstrum? Režijní koncepce vychází nejen z tématu románu, ale také z produkčních podmínek komorního prostoru i malého souboru Divadla D21. Tím, že každý z herců hraje několik postav a jednotlivá prostředí děje se mění pouhým náznakem, se tak panu Kopfrkinglovi v hlavě prolínají, množí a řetězí postavy a situace, jež ho dovedou k jeho hrůzným činům, říká Jakub Šmíd, režisér inscenace a umělecký šéf D21.

  Kristýna Čepková, dramaturgyně inscenace dodává: Musím říct, že když jsme se o tomto titulu bavili na podzim loňského roku, považovali jsme ho pochopitelně za atraktivní a nadčasový. Neměli jsme ale tušení, jak moc a v kolika ohledech aktuálním se do své premiéry stane. Premiéra bez diváků proběhne ve vinohradském Divadle D21 26. listopadu 2020.

  • Autor:
  • Publikováno: 20. listopadu 2020

  Komentáře k článku: Premiéra Spalovače mrtvol bez diváků v D21

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,