Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2024

ročník 33
20. 2. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Přelet nad loutkami startuje

  Festival Přelet nad loutkářským hnízdem nabízí průřez současnou tvorbu českého profesionálního a amatérského loutkového divadla. Na jeho konci je slavnostně předána putovní cena ERIK nejinspirativnější loutkářské inscenaci uvedené v uplynulé divadelní sezóně. Cenu vyhlašuje a předává České středisko UNIMA (Mezinárodní unie loutkářů) na základě hlasování divadelních odborníků a kritiků a nejde o cenu festivalu.

  Jukebox Naivního divadla Liberec. Foto: archiv divadla

  Divadelní program začíná ve čtvrtek 4. 11. 2021 v prostoru Říše loutek studentskými projekty, kterým každoročně dramaturgie festivalu umožňuje prezentovat to nejlepší z jejich klauzur profesionálům oboru. Tato dlouholetá spolupráce pomáhá jejich následnému uplatnění v praxi a zároveň udržuje aktivní dialog s nejnovějšími trendy. Inscenace Ryba na měsíci, Bajky, Sedmero krkavců, O jako Otesánek (pátek 5. 11. Divadlo Minor) a Din Opera (sobota 6.11. Divadlo Minor) jsou výsledkem tvorby stále ještě aktivně studujících herců, režisérů a scénografů. Následná diskuse mimo jiné otevře téma uplatnění studentů v loutkové praxi a práci nezávislých platforem jako Studio DAMÚZA nebo Drama Label, které se výrazně podílejí na poskytování produkčního zázemí mladým divadelníkům a ambiciózním projektům.

  Komodo z Divadla Lampion. Foto: archiv festivalu

  V pátek 5. 11. se festivalové dění přesune do Divadla Minor. Na velké scéně se budou prezentovat nejnovější inscenace statutárních divadel jako Do hajan(Divadlo DRAK), Jukebox a Lišák Renard (Naivní divadlo Liberec), Komodo (Divadlo Lampion) a završením festivalu bude inscenace pro starší věkovou kategorii Putování dobrého Hanse Bohma Evropou (Divadlo Alfa). Přelet nad loutkářským hnízdem nabízí divákům průřez loutkovou tvorbou, a proto vedle stálých loutkových divadel mapuje tvorbu nezávislých uskupení a menších divadel. Inscenace Prostě žába (Divadlo U staré herečky), Tři kouzelné dary (Loutky bez hranic), Bába-Jága (koprodukce Alfréd ve dvoře), Řeka a Ronja dcera loupežníka (Studio DAMÚZA), mikro divadlo pro sedm diváků Prefaby (Plata Company, mir. Theatre), Kde budeme bydlet (Vi.Tvor) nebo Zpověď bachaře (Divadlo Líšeň) ukazují, že nezávislá scéna se v Česku silně profiluje a rozrůstá.

  V neposlední řadě je zásadní dramaturgickou linkou prezentace nejúspěšnějších inscenací z amatérské scény. Pedagožka, loutkoherečka, básnířka a výtvarnice Hana Voříšková přijede hned se dvěma projekty: Přesýpání a Haló chci ven. Dále se představí studentský soubor Convivium (ZUŠ F. A. Šporka, Jaroměř) s inscenací Hra o duši nebo meotarové sólo Černý kocour (Bažantova loutkářsá družina z Poniklé).

  Jako každý rok nabízí Přelet nad loutkářským hnízdem pro rodiny s dětmi výtvarně-loutkové dílny. Letos to budou Stínodílna Divadla Líšeň, workshop zaměřený na výrobu loutek z přírodních materiálů scénografky Eriky Čičmanové a workshop zaměřený na výrobu talismanů. Veřejné diskuse, které každý den uskuteční v BarLoutce Divadla Minor, se budou věnovat tématům jako: současné dramaturgické tendence a směřování loutkových divadel, umělecké reflexe a poslední festivalový den se otevře diskusní panel týkající se samotného Přeletu nad loutkářským hnízdem a jeho profilování v dalších letech. Moderování se ujme redaktorka časopisu Loutkář Ema Šlechtová. Cílem diskusí je nabídnout prostor pro otevřený dialog všech sfér loutkového divadla od tvůrců po teoretiky. Přelet nad loutkářským hnízdem se snaží již 31 let připomínat, že loutkové divadlo není pouze zakonzervovaným kulturním dědictvím, ale neustále se rozvíjející uměleckou oblastí.

  • Autor:
  • Publikováno: 2. listopadu 2021

  Komentáře k článku: Přelet nad loutkami startuje

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,