Divadelní noviny Aktuální vydání 10/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

10/2024

ročník 33
14. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Praha s předstihem!!!

  Magistrát hl. m. Prahy s historicky nebývalým předstihem vypsal jednoleté a víceleté kulturní granty na příští rok. Žádosti o dotaci mohou zájemci podávat do 29. dubna. Termín se oproti předchozím letům výrazně posunul, do loňského roku byly totiž uzávěrky vždy v září.

  Magistrát hl. m. Prahy. FOTO archiv

  Pořadatelé významných kulturních akcí tak ale do poslední chvíle neměli jisté, zda mohou s podporou od města počítat, osvětlil změnu termínu radní pro kulturu Václav Novotný (TOP 09). Dřívějším vypsáním grantů se tak vychází vstříc pořadatelům a na oplátku získá město včas informace o plánovaných kulturních akcích a bude jimi moci propagovat Prahu. Důvodem je také snaha rozhodovat o kulturních grantech s větším předstihem a zajistit tak větší časový prostor k odpovědnému posuzování, uvedl dále radní. Tím bude zajištěna určitá míra jistoty pro žadatele, ale i posílena spolupráce v oblasti cestovního ruchu. Naopak úskalím je, že granty budou schváleny dřív, než zastupitelé projednají rozpočet města. Ten přitom může výši grantů ještě ovlivnit.

  O dotace na kulturní akce a programy žádá každý rok přes 900 uchazečů. Praha milionovými částkami podporuje známá divadla, jako je třeba Divadlo Semafor a Divadlo Komedie, řekl Novotný, ale i uznávané hudební festivaly, například Pražské jaro nebo Dvořákovu Prahu. Granty v řádu stovek tisíc dostávají desítky pořadatelů, peníze z městské kasy slouží mimo jiné na podporu festivalu United Islands, Mezi ploty nebo Shakespearovských slavností.    

  Se změnou systému rozdělování peněz souvisí i loňské rozhodnutí pražského Magistrátu, na jehož základě omezil prostředky, které dával na veřejností kritizované partnerství. O jeho přidělení rozhodovali výhradně politici a nepodléhalo žádným kritériím. Praha chce navíc nyní zpřísnit i podmínky samotného přidělování kulturních grantů. Sítem odborné komise by podle Výboru pro kulturu pražského zastupitelstva v budoucnu nemusela projít až čtvrtina žadatelů o víceleté granty.

  Formuláře k podání žádostí a další informace najdete na stránkách Magistrátu hl. m. Prahy:

  http://kultura.praha.eu/public/6d/5d/90/1494370_324405__1_VYHLASENI_GRANTU_KUL_2014.pdf

  http://kultura.praha.eu/jnp/cz/granty/archiv/granty_2014/formulare_ke_grantum.html

  /Převzato z Divadlo.cz/

  • Autor:
  • Publikováno: 9. března 2013

  Komentáře k článku: Praha s předstihem!!!

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,