Divadelní noviny Aktuální vydání 11/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

11/2024

ročník 33
28. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny >

  Praha jako jedno velké jeviště

  Dnes – v pondělí 18. 7., začíná týdenní festival fyzického a pouličního divadla a klaunérie Za dveřmi je Nultý bod, který bude oživovat několik míst v centru Prahy. Patnáct pouličních představení se bude odehrávat na Staroměstském náměstí, náměstí Republiky, Ovocném trhu, náměstí Míru, náměstí Republiky a náměstí Jiřího z Poděbrad. Tyto venkovní produkce jsou přístupné zdarma. Pražským divákům se však také představí komornější projekty v Divadle v Celetné a v prostoru Bubenská 1.

  Hlavní ideu festivalu přibližuje Jakub Vedral z občanského sdružení ART Prométheus slovy: „V České republice jsou festivaly zabývající se pouličním a fyzickým divadlem naprosto ojedinělé. Chybí tu tradice, například v Polsku pouliční a fyzické divadlo spoluurčovalo společenskou i národní identitu, u nás je stále opomíjeno. Věříme, že díky projektu Za dveřmi je Nultý bod se centrum Prahy promění v jedno velké jeviště, podobně jako je tomu v jiných evropských městech.“

  Většina zahraničních představení bude uvedena v české premiéře. Nejpřitažlivější je snad polský divadelní ansámbl Teatr Kana. Toto autorské divadlo působící na polské divadelní scéně již od roku 1979. Jeho zakladatel Zygmunt Duczyński, který byl nejen ředitelem, ale i autorem všech inscenací, zemřel v roce 2006. Inscenace Noc (1993) a Moskva–Petušky (1989) byly přelomové. V roce 1994 získala inscenace Noc ocenění First Fringe a Critics Award na festivalu v Edinburghu. V pátek 22. 7. na Ovocném trhu soubor představí plenérový projekt Where to.?! z dílny režisérky Bibianny Chimiak.

  Hvězdami programu v Celetné bude bezesporu australská rodačka Nola Rae žijící a tvořící v Anglii a ruská avantgardní skupina BlackSKYWhite. Nola Rae patří mezi jedinečné umělkyně v moderním britském divadle. Její představení mohli diváci vidět již v 64 zemích po celém světě. V Praze se mohou diváci těšit na její poslední projekt Exit Napoleon, s podtitulem Pursued by Rabbits, které bude uvedeno také v pátek 22. 7. v Divadle v Celetné.

  Ruská skupina BlackSKYWhite se zabývá fyzickým divadlem a v čele s režisérem Dmitrim Ariupinem získalo divadlo BlackSKYWhite několik světových ocenění First Fringe a Total Theatre Prize na festivalu v Edinburgu nebo Prix de la Critique 2001 na festivalu MIMOS. V Divadle v Celetné se objeví 19. 7. jejich nejoceňovanější představení USSR Was Here.

  Další ze zahraničních hvězd, Grotest Maru z Berlína, se zaměřuje na pouliční site-specific. Jejich poetika je inspirována vizuálním, fyzickým divadlem, instalacemi a landartem. V pražských ulicích se 19. 7. objeví hned dva jejich projekty: nejznámější pouliční představení Parada Narrnia (v Celetné ulici) a Phalanx Bamboo (na Staroměstském náměstí), jež bylo vytvořeno speciálně pro Expo 2000 v Hanoveru.

  V rámci Noci bláznivých klaunů se v Divadle v Celetné 21. 7. objeví čtrnáct komiků z několika zemí. Den předtím vystoupí na dvorku této scény jihočeské Divadlo Continuo s výběrem z několika svých úspěšných projektů. Divadelní skupina Spitfire Company (jež festival spolupořádá s občanským sdružením ART Prométheus) na festivalu uvede své dva poslední projekty – 23. 7. v Divadle v Celetné inscenaci Bad Clowns (recenzi jsme již na i-DN publikovali) a o den později na náměstí Míru pouliční projekt Traffic Dance.

  Soubor fyzického divadla Teatr Novogo Fronta pak připraví speciálně pro festival site specific projekt DOTEX.věnováno v prostorách bývalé Ústřední budově Elektrických podniku hlavního města Prahy. Ve dnech 20. – 22. 7 bude v prostoru Bubenská 1 uveden třikrát.

  • Autor:
  • Publikováno: 18. července 2011

  Komentáře k článku: Praha jako jedno velké jeviště

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,