Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Pozvánka na výstavy

  Leccos z divadelní sbírky Národního muzea je v současnosti k vidění (či brzy bude) na pozoruhodných výstavách po České republice. Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem představuje scénografa, architekta a designéra Antonína Heythuma a jeho návrhy interiérů a jejich praktického a účelného vnitřního vybavení, zvláště nábytku, a jeho projekty rodinných domů i expozice reprezentující v roce 1935 Československo na světové výstavě v Bruselu. Divadelní část připravil bývalý šéf Divadelního oddělení Vojtěch Poláček – desítky originálních Heythumových scénických návrhů a scénické modely výmluvně ukazují inspiraci dobovými avantgardními směry, ať už pracoval pro Frejkovo Osvobozené divadlo, nebo pro Národní divadlo. Zároveň s heythumovskou výstavou byla v Roudnici otevřena výstava Osvobozené divadlo očima Alexandra Paula prezentující unikátní fotografie z Archivu Atelieru Paul.

  Další projekt Vojtěcha Poláčka – výstava věnovaná scénografovi, architektovi a malíři Joanu Brehmsovi, která původně vznikla pro Lotyšsko – bude začátkem října adaptován pro budovu Jihočeského divadla v Českých Budějovicích. Scénickými návrhy Josefa Čapka (Země mnoha jmen) a Bedřicha Feuersteina (R. U. R.) jsme přispěli do rozsáhlého ambiciózního projektu Muzea umění Olomouc Rozlomená doba 1907–1928 / Avantgardy ve střední Evropě. Na čtyřicet exponátů aktuálně připravujeme pro ladovskou výstavu v Regionálním muzeu v Kolíně, která bude otevřena v listopadu.

  A připomínáme poslední šanci vidět v Českém muzeu hudby výstavu Hudba a pohádka (končí 7. října) a v Muzeu české loutky a cirkusu v Prachaticích výstavu Kašpárci a Kašpaři (z) Říše loutek (končí 21. 10.).


  Komentáře k článku: Pozvánka na výstavy

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,