Divadelní noviny Aktuální vydání 20/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

20/2023

ročník 32
28. 11. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza Kontext Zprávy

  Pozvánka na online přednášku

  Horizonty teatrologie jsou přednáškový cyklus Katedry divadelních studií FF MU. V jeho rámci se konají přednášky hostů z jiných kateder, ústavů a dalších odborných pracovišť i hostů působících mimo akademickou sféru. Témata přednášek se vztahují k divadlu v jeho nejširším pojetí. Přednáška, ke které se můžete připojit dnes odpoledne, má název: Realismus v Americe? Podoby divadelního realismu v 19. století v US a přednášet bude Tomáš Kačer. K přenášce je možnés se připojit přes platfomu Zoom zde.

  Přednášky jsou pořádány ve spolupráci s brněnskou sekcí Teatrologické společnosti a jsou otevřené jak studentům a badatelům v oblasti teatrologie a příbuzných oborů, tak i všem dalším zájemcům. Přednášky probíhají každý semestr každou druhou středu od 16:00 do 17:30, během koronakrize pak přednášky probíhají online.

  Dnešní přednáška se bude věnovat chápání pojmu „realismus“, jak mu rozumí tradice
  amerického dramatu a divadla. Zaměří se na specifické americké prvky realismu a ukáže, jak se liší od evropského chápání. Část přednášky se bude věnovat diskusi o možnosti realismu v dramatu v USA a vysvětlí, proč tam vzniklo jen jedno jediné (!) drama sociálně realistického, ibsenovského typu, a jaké diskuse vyvolala jeho inscenace. Na závěr se zamyslíme nad tím, proč není realismus jako realismus a jak to souvisí se sklápěcími sedačkami.

  Tomáš Kačer, Ph.D., je odborným asistentem na Katedře anglistiky a
  amerikanistiky FF MU. Zabývá se dějinami anglické literatury se zvláštním zřetelem na dějiny amerického dramatu a divadla a britské dramatiky 20. století. Výzkumně se podílel na několika divadelněvědních projektech, např. je spolueditorem Theatre Theory Reader: Prague School Writings (s D. Drozem a D. Sparlingem, vydalo Karolinum, 2017) a aktuálně připravovaného překladu Zichovy Estetiky dramatického umění do angličtiny (s D. Drábkem a dalšími). V roce 2017/18 byl Fulbrightistou na UT Austin v archivu Harry Ransom Center, kde se zabýval starší americkou dramatikou. Jeho poslední knihou je Dvousetletá  pustina: dějiny starší americké dramatiky (Karolinum, 2019).

  • Autor:
  • Publikováno: 18. listopadu 2020

  Komentáře k článku: Pozvánka na online přednášku

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,