Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Pozvánka do Prachatic

  Výstava Čerti bude v prachatickém Muzeu české loutky a cirkusu k vidění od května do října. Navazuje na loňskou úspěšnou výstavu Vodníci a je také zaměřena rovným dílem na dospělého i dětského diváka. Odborná část Od Trepifajksla k Mefistovi mapuje výskyt postavy čerta a ďábla na českém jevišti.

  Prostřednictvím fotografií, scénických a kostýmních návrhů (originály Františka Kolára, Josefa Lady, Václava Gottlieba, Josefa Weniga, Karla Svolinského, Františka Kysely, Josefa Svobody, Zdenka Seydla aj.), rukopisů, maket, cedulí a realizovaných kostýmů připomíná nejznámější inscenace od poloviny 19. století do současnosti. Cedule méně známých her s čertovskou tematikou lemují vstupní schodiště. Výstavní sál je pomocí kójí a panelů tematicky rozdělen do samostatných částí: tylovské báchorky (Čert na zemi, Strakonický dudák v Ladově pojetí s čerty, Weinbergerova opera Švanda dudák), pohádkové komedie Jana Drdy (Hrátky s čertem, Dalskabáty, hříšná ves), faustovské téma (exponáty z uvedení Goethova Fausta, Gounodova Fausta a Markétky a Boitova Mefistofela doplňuje soupis desítek dalších dramatických děl) a čerti a ďáblové v české opeře a baletu (Čertova stěna, Čert a Káča, Z pohádky do pohádky, Babička pokračuje, Čert na vsi, Louskáček – Vánoční příběh, Louskáček a Myšák Plyšák). Exponáty pocházejí převážně ze sbírek Divadelního oddělení Národního muzea a jsou doplněny zápůjčkami z Národního a vinohradského divadla a reprodukcemi předmětů z Institutu umění – Divadelního ústavu, Muzea Bedřicha Smetany a Muzea Antonína Dvořáka. Dominantou výstavy je kostým Mefistofela z inscenace opery Faust a Markétka z přelomu 19. a 20. století. Dětem je věnována stavebně oddělená část Peklo, v níž pomocí loutek (z dílen lidových řezbářů i sériově vyráběných), loutkářských dekorací, divadelních rekvizit a světelných efektů vznikla iluze čertovského obydlí. Do herní části jsme připravili úkoly, hry, výtvarné dílny, kostýmy a líčení. A ukázky z málo známého animovaného filmu Josefa Lady z roku 1955 Čert a Káča. Vernisáž se koná ve čtvrtek 11. května v 16 hodin. V jejím rámci vystoupí studentky Střední pedagogické školy Prachatice s pohádkou O kováři Ilmarinovi a čertovské nevěstě, následovat bude od 18 hodin koncert prachatického pěveckého sboru Maraveja. Srdečně zveme.

  Markéta Trávníčková

  • Autor:
  • Publikováno: 2. května 2017

  Komentáře k článku: Pozvánka do Prachatic

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,