Divadelní noviny Aktuální vydání 8/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

8/2024

ročník 33
16. 4. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Požár v Národním divadle Brno

  Dnes dopoledne zasahovali hasiči v Mahenově divadle v Brně. Začal tam hořet přístřešek s kulisami, který je za divadlem. Při požáru bylo zraněno nejméně pět lidí. Stav žádného z nich není vážný. Čtyři se podle mluvčí záchranné služby Barbory Zuchové nadýchali kouře, jeden má popálenou ruku.

  FOTO archiv

  FOTO archiv

  Mezi zraněnými jsou tři policisté, uvedl mluvčí jihomoravské policie Pavel Šváb. Pomocí přístrojů se snažili požár zkrotit ještě před příjezdem hasičů. Pomáhali při tom zaměstnancům divadla. Dvořákova ulice byla po dobu zásahu uzavřená policejními páskami, před polednem ji policie znovu zprůjezdnila.

  Mluvčí hasičů Jihomoravského kraje Jaroslav Mikoška novinářům sdělil, že se nejednalo o velký požár. Hasiči prostory odvětrali. Jako předběžnou příčinu vyšetřovatel stanovil nedbalost při kouření. Škody činí zhruba čtvrt milionu korun. Škoda způsobená na plášti budovy Mahenova divadla bude vyhodnocena postupně, uvedla Zuzana Klimplová z marketingu divadla. Podle ní se vedle se kouře nadýchalo vedle tří policistů i čtyři zaměstnanci divadla.

  FOTO archiv

  FOTO archiv

  Kulisy, které hořely, jsou uskladněné za divadlem ve Dvořákově ulici. Přímo do památkově chráněné budovy se dostal jen kouř, kvůli kterému hasiči během zásahu evakuovali 580 lidí, zejména dětí, které sledovaly dopolední představení Ostrov pokladů. Děti se už do budovy nevrátily. Po chvíli čekání se s pedagogickým doprovodem rozešli zpět do škol. Shořelo čtyři až pět polykarbonátových desek, upřesnil ředitel Národního divadla Brno Martin Glaser. Večerní představení Saturnin se hrát bude, dodal.

  FOTO archiv

  FOTO archiv

  Poškozené dekorace jsou z inscenace Otvírání studánek Alfréda Radoka, kterou má Národní divadlo Brno na programu znovu až na podzim. Do té doby stihneme vyrobit nové, řekl Glaser. Přístřešek s kulisami odděluje od ulice jen zábradlí, v minulosti se tam už například dostali bezdomovci. Pro nás je to impulz řešit znovu situaci kolem dekorací, uvedl dále Glaser. Divadlo má podle něj externí sklady. Nyní ale nemá dost peněz na to, aby mohlo kulisy pokaždé odvézt a znovu přivézt, proto část průběžně uskladňuje pod přístřeškem za budovou. Jde o řešení staré asi sto let. Častější transport by si podle Glasera vyžádal několik milionů korun ročně. Divadlo proto možná požádá město o navýšení rozpočtu.

  • Autor:
  • Publikováno: 20. května 2016

  Komentáře k článku: Požár v Národním divadle Brno

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,