Divadelní noviny Aktuální vydání 12/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

12/2024

ročník 33
11. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Kritika

  Povídky z kapes

  Inscenace Povídky z jedné a druhé kapsy je zvláštní tím, že vznikla v rámci unikátního projektu veřejných ZUŠ Zlínského kraje a Městského divadla Zlín nazvaného Malí velcí herci pod heslem Děti budou hrát dětem!. Režisér a současně dramatizátor povídek Vladislav Kracík dostal nelehký úkol spojit v kompaktní celek Čapkovu předlohu, obrovský prostor sálu zlínského divadla a zejména profesionální herce Matěje Štrunce a Markétu Holcmanovou s mladými adepty herectví ze základních uměleckých škol. Těch se na jevišti objevuje čtrnáct a prošli náročným konkurzním výběrem. Hrají v detektivních miniaturách detektivy a profesionální herci jejich nezkušené asistenty. Vyšetřuje se šest zločinů: zločin z vášně, zločin z povinnosti, zločin olympijský, zločin z lásky, zločin ve verších a zločin divadelní.

  V inscenaci Čapkových Povídek z jedné a druhé kapsy účinkují žáci veřejných ZUŠ Zlínského kraje spolu se dvěma profesionálními herci FOTO ARCHIV DIVADLA

  Režisér Kracík ctí Čapkovu předlohu, nenutí sebe ani ostatní do okázalých aktualizací. Především dokáže využít herecký potenciál studentů divadelního umění a vytvořit inspirativní kontrast mezi nimi a starší hereckou generací. Konstruktivistická scéna Adély Szturc umožňuje lehce přecházet z jedné povídky do druhé a aktérům nabízí stále nové způsoby vyjádření dramatické situace. Vše doplňuje hravá hudba Martina Peřiny.

  Síla inscenace tkví zejména v neskonalé energii mladých lidí, kterou vysílají přes rampu. A také v mnoha dramatických obrazech, které doplňují Čapkova slova o nenásilné úsměvné akce – ty vznikaly důslednou improvizací a je obdivuhodné, že téměř všechny gagy a pointy hercům vycházejí. Diskutabilní je snad jen obsazení – klíč k otevření problému, proč některé mužské postavy hrají ženy a ženské postavy zase muži, jsem prostě nenašel.

  Je velmi příjemným překvapením, jak soudržný soubor ve zlínské inscenaci vznikl a kolik bezprostřednosti a energie mladí umělci pumpují do publika. Je to dobrý způsob, jak mladou generaci tvůrců a jejich diváků uštknout hadem z divadelního ráje. A také není na škodu v dnešní době seznamovat mladé lidi s Čapkovým pohledem na svět.

   

  Městské divadlo Zlín –Vladislav Kracík, Karel Čapek: Povídky z jedné a druhé kapsy. Režie Vladislav Kracík, dramaturgie Vladimír Fekar, výprava Adéla Szturc, hudba Martin Peřina. Premiéra 30. září 2018 ve Velkém sále.


  Komentáře k článku: Povídky z kapes

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,