Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2024

ročník 33
25. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny >

  Potlesk, prosím!

  Mým čtenářům!

  Již za pár hodin propukne 21. ročník mezinárodního festivalu divadelních škol Setkání/Encounter 2011. Po dobu konání festivalu bude o aktuálním dění informovat Meeting Point – festivalový zpravodaj, který je každý den k dispozici ve dvou jazykových verzích (české a anglické) všem účastníkům a návštěvníkům a který naleznete rovněž v elektronické podobě nejen na oficiálních festivalových stránkách: www.encounter.cz, ale vybrané reportáže nově také na internetových stránkách Divadelních novin: www.divadelni-noviny.cz.

  Potlesk, prosím!

  Je mým nejvroucnějším přáním, abychom společně s chutí a neutuchajícím elánem vykročili vstříc druhé dvacítce života festivalu, jehož iniciátorem a hlavním organizátorem je Divadelní fakulta Janáčkovy akademie múzických umění v Brně. Zde vznikla v roce 1990 myšlenka uspořádat setkání všech tří vysokých divadelních škol z tehdejšího Československa. Od 1. ročníku se festival neustále vyvíjí a rozšiřuje a dnes je celosvětově považován za jeden z nejvýznamnějších svého druhu.

  Tématem letošního ročníku je: Potlesk, prosím! Potlesk je neodmyslitelnou konvencí evropského divadla. Intenzita a délka potlesku nepřímo určuje kvalitu nebo alespoň určitou líbivost zhlédnutého představení.

  Stále výše šlehá plamen rozpínavosti tohoto festivalu. Velkou raritou letošního ročníku je účast divadelních škol z Íránu, Jižní Koreje a z Filipín, jejichž představení by si žádný z účastníků či zájemců o netradiční formy divadla rozhodně neměl nechat ujít.

  Důvěra v časy přítomné i budoucí

  V této vážné době, kdy je svět zmítán ekonomickými krizemi a apokalyptickými přírodními katastrofami, je až neuvěřitelné, že se tuto akci podařilo zorganizovat v takovémto rozsahu. To vše by se však neobešlo bez finanční podpory Statutárního města Brna, Jihomoravského kraje a Ministerstva kultury České republiky. Poděkujme tedy zejména České komisi pro UNESCO, Ministerstvu kultury České republiky, primátoru Statutárního města Brna a rektoru Janáčkovy akademie múzických umění v Brně, pod jejichž záštitou se letošní festival koná.

  Spoléhám na celý organizační tým festivalu, že se tento ročník zapíše do dějin nejen pro svou velikost, ale také pro hladký a poklidný průběh.

  A důvěřujme všemohoucí Thalii a Melpopeně, že naší snaze předvést si navzájem ukázky své tvorby a předat si zkušenosti i metody své práce popřejí mnoho zdaru.

  šéfredaktor


  Komentáře k článku: Potlesk, prosím!

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,