Divadelní noviny Aktuální vydání 11/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

11/2024

ročník 33
28. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny >

  Post Quantum Jaroslava Maliny

  V pondělí 20. června byla v Café Galerii Černá labuť v Praze na Poříčí slavnostně zahájena již pátá vernisáž výstavy z celoročního cyklu Pod křídly Černé labutě. Tentokrát se přišel představit do tohoto komorního prostoru zkušený umělec, malíř a jeden z nejvýznamnějších současných českých scénografů Jaroslav Malina se svojí volnou tvorbou. Vzhledem k tomu, že výstava se koná v rámci doprovodného programu Pražského Quadriennale, pohrál si umělec v názvu se zkratkou PQ a výstavu nazval Post Quantum. Sjednocujícím prvkem, který se objevuje ve všech třech částech výstavy je téma ženy.

  Ženská postava či tvář někdy zcela mizí v abstraktní ploše, aby se jinde vynořila v trojrozměrné podobě jako proměnlivá všeobjímající síla. Scénografii zastupuje Dvořákova Rusalka z roku 2008-9, jejíž inscenace je zmíněna ve významné knize amerického historika Oscara G. Brocketta Making the scene jako jeden z důležitých počinů divadla současnosti.

  Prof. Jaroslav Malina se narodil v r. 1937 v Praze a je scénograf, kostýmní výtvarník, malíř, grafik a pedagog. V letech 1957–1961 studoval na Pedagogické fakultě Karlovy university a v letech 1961–1964 na katedře scénografie DAMU v Praze u profesora Františka Tröstera. Od r. 1990 do r. 2000 na této škole sám vyučoval, v letech 1996–1998 byl jejím rektorem. Přednášel též na universitách v USA, Japonsku, Finsku a Velké Británii, kde mu byl udělen čestný doktorát na Nottingham Trent University (2002). V letech 1991, 1999 a 2003 byl generálním komisařem Pražského Quadrienále. V rámci svého působení doma a v zahraničí (Slovensko, Finsko, Německo, Velká Británie, Itálie, Polsko, Rusko, Španělsko, USA) vytvořil přes 400 scénických i kostýmních výprav pro divadlo, film a televizi.

  Pro obrazy Jaroslava Maliny je typická naprostá kreslířská preciznost a velký malířský talent. Ten se projevuje také v jeho scénografických a kostýmních návrzích a posléze i v jevištních realizacích, ať v malované kulise či při používání draperií, které jsou pro scénografa Malinu tak charakteristické, říká kurátorka výstavy Helena Albertová. Vystaven je též výběr divadelních plakátů k Malinovým inscenacím z posledních čtyř let. Třetí a nejrozsáhlejší část výstavy představují  Malinovy černobílé kresby ženských postav.

  Další informace na www.idu.cz

  Café Galerie Černá labuť (Na Poříčí 25, Praha 1, 8. patro)- POST QUANTUM – JAROSLAV MALINA. Výstavu připravil Institut umění – Divadelní ústav v Praze ve spolupráci s Café galerií Černá labuť. Připraveno v rámci doprovodného programu Pražského Quadriennale PQ+, otevřeno pondělí – pátek 10 – 22 hodin, potrvá do 3. 9. 2011.

  Eva Vlachová, IU/DÚ (pro i-DN zpracoval hul)

  • Autor:
  • Publikováno: 23. června 2011

  Komentáře k článku: Post Quantum Jaroslava Maliny

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,