Divadelní noviny Aktuální vydání 8/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

8/2024

ročník 33
16. 4. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Blogy Zprávy

  Portrét Václava Havla na avignonském horizontu

  Brněnské Divadlo Husa na provázku se o minulý víkend vrátilo z Francie, kde desetkrát odehrálo mezinárodní verzi inscenace Cirkus Havel. Na souběžných festivalech ve Villeneuve a Avignonu tak brněnští divadelníci připomněli dramatické dílo bývalého prezidenta Václava Havla.


  Divadlo Husa na provázku na festivalech Avignonu a nedalekém Villeneuve reprezentovalo českou kulturu jako jediné. Cirkus Havel je scénická koláž ze všech Havlových her a dalších jeho textů. Brněnská premiéra se odehrála před čtyřmi lety. O její uvedení ve Francii usiloval ještě za svého života i Václav Havel. Pro francouzský zájezd nakonec vznikla zkrácená verze v česko-francouzském znění a s výraznějším podílem artistických čísel. Při týdenním zkoušení přímo na místě zapracoval režisér Vladimír Morávek do ansámblu ještě jedenáct francouzských studentů herectví z Lyonu. Představení se odehrávalo v cirkusovém šapitó. Plnili jsme tím přání Václava Havla, který si přál, aby se Cirkus Havel hrál v cirkusovém stanu, uvedl Morávek.

  Cirkus Havel se hrál v cirkusovém stanu. FOTO archiv DHnP

  Premiéry ve Villeneuve 15. července se zúčastnila také Dagmar Havlová, skupina Plastic People of the Universe a delegace filmu Odcházení. K Havlově poctě připravili francouzští pořadatelé celodenní program s debatami, projekcemi, výstavami a koncerty. Četly se Havlovy hry, mluvilo se o Chartě 77 i Havlově politickém angažmá.

  Letošní akce patří k těm největším celé bohaté historie Husy na provázku. Myslím, že mezi českými činoherními divadly jsme nejvíce cestujícím souborem, řekl po návratu dlouholetý dramaturg Husy a nynější šéf Centra experimentálního divadla Petr Oslzlý. Ve Francii navázala Husa na provázku kontakty, které se pokusí přetavit v další cesty do zahraničí. Bude to ale náročné, obsazení Cirkusu Havel je velmi početné, pokračoval Oslzlý. Zatím se rýsuje zářijová cesta do Rennes ve Francii s inscenací Prase. Česko-francouzskou verzi Cirkusu Havel možná zhlédnou i brněnští diváci. Uvažuje se o zařazení této produkce do programu festivalu divadelních škol Setkání/Encounter.

  ///

  Hezký den to byl

  Zápis z 20. července 2012

  Herečka Anežka Kubátová s Václavem Havlem na procházce Avignonem. FOTO archiv DHnP

  Dnes byla velká paráda po Avignonu. Cca sto komediantů v různých kostýmech – a torzech kostýmů – valilo se Avignonem – dělalo velký hluk a rozdávalo letáčky. Japonští turisté fotili si je jak šílení a majitelé zahrádek a uličních obchůdků snažili se vlastními těly zabránit nejhoršímu. Do toho oni pořád dokola zpívali Zabili, zabili a Radosti, ty jiskro boží a – a turisté schraňovali si letáčky s Michalem Bumbálkem jak nějakou hodně důležitou relikvii a na oběd byli u řeky a měli bagety a sýry a rajčata a pálivé omáčky různé a pak šli pro jistotu  ještě jednou to obejít – a Tomáš David už nemohl – přece pořád zpíval jak nějaká inkarnace Johna Lennona. Ve čtyři byli doma a pak bylo představení Cirkusu a bylo úplně nejhezčí z těch co zatím hráli, brečet se chtělo a zas objímat někoho –  monzun od moře nabral hrozné obrátky a stan se místy chvěl jakoby měl co chvíli zřítit se k zemi a Gábina Štefanová se bála – a přesto nepolevila, zavěšena několik metrů nad zemí vzhůru nohama tetelila se jako nejněžnější přízrak a Šárka Mikesková byla tak dojemná, že ji po představení Morávek objal a publikum bylo nadšené a dojaté a různí lidé slibovali, že je pozvou někam a vítr se utišil  a bylo vidět hvězdy. Po představení pak jako vždycky navázal koncert Sex Beatles – Václavu Havlovi na počest a taky že Pravda a láska je silnější než lež a nenávist – stan už zase  praskal ve švech a všichni tančili a objímali se a zpívali s SEX Beatles.

  Představ si… Portrét Václava Havla na horizontu svítil mihotavě a různí lidé kupovali jim různé alkoholy, co v životě  nepili je dosud  – a oni  byli na ten svůj Cirkus HAVEL hrdí jak na nějakou hodně významnou kapelu. Pak do čtyř do rána jedli červené papriky a pili campari a  měli radost.

  Hezký den to byl.

  /pro i-DN zpracoval hul/

  • Autor:
  • Publikováno: 30. července 2012

  Komentáře k článku: Portrét Václava Havla na avignonském horizontu

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,