Divadelní noviny Aktuální vydání 7/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

7/2024

ročník 33
2. 4. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Portál Opera Plus předal taneční divácké ceny

  Internetový portál Opera Plus vyhlásil ve čtvrtek 13. března v pražské Státní opeře držitele svých Výročních cen, a to v oboru balet a jiný tanečně dramatický žánr.

  Daria Klimentová. FOTO archiv

  Zvláštní cenu šéfredaktora Opery Plus Víta Dvořáka získala primabalerína Anglického národního baletu Daria Klimentová. FOTO archiv

  Ceny získali sólista Národního divadla Ondřej Vinklát a demisólistka Marta Drastíková, cenu za nejlepší choreografii si odnesl baletní mistr a choreograf Jan Kodet. V hlasování veřejnosti tak zabodoval ve všech třech kategoriích soubor Baletu Národního divadla v Praze. Zvláštní cenu šéfredaktora Opery Plus Víta Dvořáka získala primabalerína Anglického národního baletu Daria Klimentová.

  Vyhlášení cen se uskutečnilo v pražské Státní opeře před představením Baletu Národního divadla Amerikana III. Hlasující vybírali z bezmála pěti desítek tanečníků a choreografů. O širší nominace se postarali oslovení taneční publicisté – Lucie Dercsényiová, Pavol Juráš, Lucie Kocourková, Jana Návratová a Roman Vašek. Výběr se uskutečnil ve třech kategoriích – ženský taneční výkon, mužský taneční výkon a choreografie, a to v inscenacích, které byly k vidění na tuzemských scénách a v případě našich umělců také na zahraničních jevištích v loňském roce. Mezi nominované se tak dostali například tanečníci Nikola Márová, Miho Ogimoto, Alexandre Katsapov nebo Mathias Deneux z Baletu pražského Národního divadla, Petra Kováčová či Michał Lewandowski z Národního divadla moravskoslezského v Ostravě, ale též umělci působící v zahraničí – Jiří Bubeníček a Lukáš Slavický. Nominována byla i Miřenka Čechová se svým úspěšným multimediálním projektem S/He is Nancy Joe, choreograf Václav Kuneš s titulem Mirage, stejně jako i obě loňské premiéry Baletu pražského Národního divadla – Prokofjevův Romeo a Julie v choreografii Petra Zusky a Čarodějův učeň s hudbou Zbyňka Matějů a v choreografickém ztvárnění Jana Kodeta, za režijní spolupráce tandemu SKUTR, tedy Martina Kukučky a Lukáše Trpišovského. (Nominace naleznete zde.)

  Výroční cena Opery Plus. FOTO archiv Opera Plus

  Výroční cena Opery Plus. FOTO archiv Opera Plus

  Demisólistka Baletu Národního divadla Marta Drastíková cenu převzala za roli Julii z Prokofjevův baletu Romeo a Julie, její kolega, sólista Ondřej Vinklát hned za dvě role – Romea z Prokofjevova baletu a Krabata z Čarodějova učně. Jan Kodet si ocenění odnesl za choreografii právě k této inscenaci. Primabalerína Anglického národního baletu Daria Klimentová získala mimořádnou Výroční cenu šéfredaktora portálu Opera Plus Víta Dvořáka za svoji zcela výjimečnou taneční kariéru a reprezentaci českého baletu v zahraničí. Je to pro mne ohromná pocta, vzkázala z Londýna Klimentová. Cenu převezme v průběhu svého Gala, které se ve Státní opeře uskuteční 15. května.

  Opera Plus-logo

  Svoje výroční ceny vyhlásil portál Opera Plus poprvé loni na podzim, a to pro obor opera. Ocenění si tehdy odnesli basbarytonista Adam Plachetka a sopranistka Jana Šrejma Kačírková. Pro balet a tanec byly Ceny vyhlášeny poprvé. Do ankety se zapojilo přes 6500 hlasujících.

  /Převzato z Divadlo.cz, pro i-DN zpracoval hul/

  • Autor:
  • Publikováno: 18. března 2014

  Komentáře k článku: Portál Opera Plus předal taneční divácké ceny

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,