Divadelní noviny Aktuální vydání 20/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

20/2023

ročník 32
28. 11. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Kontext

  Pohled do výstřihu

  Vyzařování je spojeno nejen s energií jadernou, nýbrž i ňadernou. Je směrováno k mužským spotřebitelům a je přijímáno zrakově. Například při pohledu do dekoltu.

  Předpokládám, že i pánové Geiger a Müller, autoři detektoru radioaktivního záření, pohlédli občas nějaké ženě do jejího oděvního vystřižení a pocítili tam záření i bez přístroje, který je spojen s jejich spojenými příjmeními.

  Nakouknutí do výstřihu se před časem nevystříhal ani manžel finské prezidentky. Jenže se tam nedíval vnitropoliticky vlastní ženě, nýbrž neprozřetelně nahlížel zahraničněpoliticky do záňadří dánské princezny.

  Seděl vedle ní při státní večeři a právě ve chvíli zrakového šmíringu ho zabrala televize. Když jsem to extempore viděl na internetu, dokládám, že koukatel se snažil být nenápadný. Jenže kamera je kruťas.

  Jindy může být naopak prudérní.

  Svědčí o tom například obrazovkový přenos jednoho utkání Petry Kvitové při Australian Open. Kvůli jejímu rozevlátému výstřihu se tehdy rozhodla televize Channel 7 změnit úhly kamer, aby jí nebylo vidět do intimního zákulisí.

  Jako útlocitný se projevil i politik Pavel Drobil. Vloni vydal jako ministr životního prostředí návod, jak se mají zaměstnanci a zaměstnankyně jeho úřadu oblékat. Byl to apel na uměřenost včetně náležité podoby halenek.

  Nechci splétat konspirační teorii, ale co když ministrovou inspirací bylo právě faux pas s přikukujícím manželem finské prezidentky?

  Časově by to mohlo odpovídat. Inkriminovaná večeře se totiž konala v únoru 2012 a pokyny k oblékání na dotyčném ministerstvu vznikly následně v tomtéž roce.

  Stejně tak však mohla být spouštěcím mechanismem k oněm pokynům i jedna tehdejší aférka, o níž úředník onoho ministerstva řekl serveru Aktuálně.cz:

  „Jedna naše zaměstnankyně nosila tak hluboký výstřih, že jím znepokojovala účastníky ministerských porad. Vše skončilo tak, že to nakonec sama vzdala.“

  Možná proto, aby nebyla podezřívána, že v oněch místech skrývá odposlouchávací zařízení podobně jako poslankyně, která si nahrávala své kolegy. Jak známo, Kristýna Kočí tam tajně umístila empé trojku. Pro přesnost: to číslo neoznačuje velikost její podprsenky.

  Tak vhodnou úschovnu my muži nemáme. Už od mládí jsme na tom hůř: kdeže bych si do tak bezpečného místa mohl u maturity zasunout tahák.

  Umím si představit, že v časech Divokého západu tam bylo možné i umístění koltu v dekoltu.

  Výstřih však může být i zachráncem. Svědčí o tom zkušenost britské herečky Kate Beckinsaleové. Ve chvíli, kdy pózovala na červeném koberci v Cannes, spadla jí z ucha náušnice. Nemusela se pro ni shýbat, stačilo zalovit ve výstřihu.

  Omlouvám se, že v rámci uvedených výstřihovánek jsem odbočil od entrée z počátku textu, kde byla předznamenána dekoltová sexuální působnost.

  Tak aspoň drobný dodatek.

  Výsledek dráždivého výstřihu si dovoluji přirovnat k bývalým žádostem o devizový příslib. Jak pamětníci vědí, jen někomu se dostalo naplnění oné příslibové žádosti, ale většina utřela.

  Rudolf Křesťan

  Literární noviny číslo 21/2013 vyšly 23. května 2013.

  www.literarky.cz

  [email protected]


  Komentáře k článku: Pohled do výstřihu

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,