Divadelní noviny Aktuální vydání 14/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

14/2024

ročník 33
3. 9. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Burza

    Poetický večer ke stému výročí Blatnéno

    I v letošní jubilejní 110. sezóně Východočeské divadlo Pardubice pokračuje v uvádění poetických večerů na své nejmenší scéně Poedium v klubu. Po říjnové premiéře miniinscenace Orten při příležitosti stého výročí narození básníka Jiřího Ortena si v pondělí 9. prosince divadlo připomene nedožitých sto let dalšího výrazného básníka, českého Rimbauda Ivana Blatného. Autorem scénáře a režisérem v jedné osobě je dramaturg Ladislav Nunvář, jenž prosincový večer spolu s dramaturgyní pořadů Janou Pithartovou nazval Blázen ze Saint Clement’s.

    Se jménem Ivan Blatný jsem se poprvé setkal v dobách svého studia na gymnáziu, kde jsme se naučili takovou tu klasickou poučku o brněnském básníkovi, jenž v roce 1948 emigroval do Anglie, následně těžce psychicky onemocněl a většinu života prožil v psychiatrických léčebnách. Zaujalo mě, kolika mýty je jeho osoba opředena. Když jsem si před pár lety přečetl Reinerův román o Blatném, sympatie k Blatnému se ve mně ještě více posílily. Na jeho poezii mám rád především obrazotvornost, okouzlení velkoměstem, jeho melancholické procházky po břehu Svratky, ale i vliv surrealismu, který je patrný v pozdější tvorbě, říká Ladislav Nunvář, jenž si ke spolupráci přizval herce Petra Borovce a Dagmar Novotnou a pianistu Josefa Picka.

    Blázen ze Saint Clement’s je kompozicí textů, které představují Ivana Blatného jako senzitivního básníka, mladého rebela, brněnského dandyho, prozaika, velkého milovníka žen a sexu, muže bojujícího se svými strachy, ale i jako stárnoucího lyrika, jenž se ve svých vzpomínkách přenáší k přátelům v Československu, kam se nechtěl vrátit, ale na které nikdy nezapomněl. Během večera chceme ukázat krásu jeho veršů a také alespoň ve zkratce přiblížit Blatného život. Scénář jsme doplnili o pohled odborné veřejnosti na Blatného emigraci – a mnoho dalších obrazů, které bych nechal jako překvapení. Budeme rádi, když se s námi diváci v tomto předvánočním shonu pozastaví a na chvíli se nechají unášet jeho verši, uzavírá Ladislav Nunvář.

    ///

    Ivan Blatný byl synem spisovatele Lva Blatného. Jeho život na českém území byl spjat především s Brnem, maturitu zde složil na gymnáziu a posléze začal studovat obor němčina – čeština na FF MU. Po uzavření vysokých škol v roce 1939 pracoval v rodinném obchodě s optikou.

    Byl členem Skupiny 42. Debutoval roku 1933 ve Studentském časopise, v letech 1938–1939 přispíval do strojopisného časopisu Noc, později do Akordu, Kritického měsíčníku, Panoramy, Lidových novin, Listů, Rozhledů a dalších periodik.

    Roku 1948 byl Syndikátem čs. spisovatelů spolu s Jiřím Kolářem a Arnoštem Vaněčkem vyslán do Velké Británie, kde záhy požádal o politický azyl. Brzy u něho propukla duševní choroba. Až do své smrti v roce 1990 psal, zachovalo se několik set tisíc veršů. V letech 1951–1954 spolupracoval s rozhlasovými stanicemi BBC a Rádiem Svobodná Evropa.

    Blatného život a dílo se staly tématem ceněného románu Martina Reinera Básník: Román o Ivanu Blatném (2014).

    • Autor:
    • Publikováno: 8. prosince 2019

    Komentáře k článku: Poetický večer ke stému výročí Blatnéno

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,