Divadelní noviny Aktuální vydání 7/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

7/2020

ročník 28
31. 3.–13. 4. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Podporujeme požadavek opozice

  Národní divadlo vyjadřuje podporu ukrajinské opozici a demonstrantům.

  FOTO archiv

  Šokující události posledních dnů v Kyjevě nejsou záležitostí pouze Ukrajiny. FOTO archiv

  Připojujeme se k iniciativě Herecké asociace, vysvětluje ředitel Národního divadla Doc. Jan Burian. A společně žádáme okamžité propuštění bezdůvodně zatčených studentů a dalších občanů a následné prošetření postupu represivních složek a okolností, které vedly k tomuto nehoráznému přehmatu.

  Šokující události posledních dnů v Kyjevě nejsou záležitostí pouze Ukrajiny, ale celého civilizovaného světa. Represivní a brutální zásahy policie a ozbrojených složek proti občanům se už nedají označit ani jako ,omezená demokracie´. Jedná se totiž o projev nového stalinismu, což je alarmující! říká Petr Zuska, umělecký šéf Baletu.

  Protestní iniciativu podporují i šéf souboru Činohry Michal Dočekal nebo ředitelka Opery Silvia Hroncová.

  FOTO archiv

  Ukrajinský režim svými brutálními zásahy proti vlastním občanům ztratil legitimitu. FOTO archiv

  Ukrajinská veřejnost má právo na svobodné a veřejné vyjádření názoru na činnost svých volených zástupců a vývoj v zemi. Má právo požadovat demokratickou kontrolu svých politiků a vyvození osobní zodpovědnosti jak za celkový stav země, tak za události posledních dnů. A má právo nebýt za tyto své názory vražděna, mučena a jinak perzekvována uniformovanými i neuniformovanými exponenty režimu. Ukrajinský režim svými brutálními zásahy proti vlastním občanům ztratil legitimitu. Podporujeme požadavek opozice a demonstrantů na odstoupení prezidenta i vlády a vypsání předčasných voleb, říká Michal Dočekal.

  V naší československé historii bohužel máme mnoho vlastních zkušeností s tím, jak nacistická či komunistická moc agresivně zasahovala proti studentům a inteligenci. Ve dnech, kdy jsme si připomněli 45. výročí sebeobětování studenta Jana Palacha, se dovídáme o násilí, páchaném na ukrajinských studentech při demonstracích za občanské svobody. K tomu není možné mlčet, dodává Silvie Hroncová.

  Tomáš Staněktiskový mluvčí Národního divadla v Praze

  • Autor:
  • Publikováno: 29. ledna 2014

  Komentáře k článku: Podporujeme požadavek opozice

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,