Divadelní noviny Aktuální vydání 8/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

8/2024

ročník 33
16. 4. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza

  Podoby – Zrádce národa z restaurace U Svitáků

  (název vypůjčen od J. Haška z povídky Zrádce národa z Chotěboře)

  Vratislav Brabenec

  Dvacátého srpna 1968 seděli jsme s přáteli U Svitáků, jako každý jiný den. Asis­tent dějin dělnického hnutí z Karlovky M. vykládal dvěma Němcům z NDR o socialismu s lidským ksichtem.

  Starší kamarádi, tehdy šedesátníci, uměli ještě německy, a tak asistenta M. napomínali, ať to s tím vychvalováním nepřehání. Starci byli většinou pováleční komunisti, stále ještě hrdí na to, jak třeba z UMPRUM po roce 1948 vyhazovali profesory…

  Němci brzo vypadli. Přišli dva fešáci ve švestkových oblecích a ptali se rusky, jestli tam máme volno. Rusky jsme zase, my mladší, ještě uměli ze školy. Asistent M. přešel z plynulé němčiny do bravurní ruštiny. Posílali jsme slovanským bratřím decáky, tzn. 0‚1, a ne 0‚08 jako teď.

  Rusové se nám líbili víc než „teutoni“. Ptali se taky, jestli M. zná nějaký politiky. M. ožil, protože nějak spolupracoval s vládou.

  Bohatýři ve švestkových oblecích vytáhli plán Prahy a ptali se, jestli M. neví, kde tá politická esá bydlí. Asistent M. jim zakroužkoval na plánu místa i s popisem – tedy jménem.

  Brzo ráno 21. srpna mě v H. Počernicích budil bratr, že prej po Poděbradský jezděj tanky. Zahnal jsem ho.

  A skutečně. Státovka hučela tankama a nebe antonovama. Nedalo se to svádět na zbytkový alkohol v krvi.

  Sešel jsem se s přáteli U Růže. Už dopoledne se nesměl podávat tvrdej. Růžena nám ho nosila v kávovejch hrníčkách. Jak se ale dozvěděla o nějakým omezení? Nebo že by to hlásilo rádio?

  Po letech jsem půjčoval asistentovi M. svůj zámeckej byteček.

  Když jsem se dozvěděl ze zapomenutýho dopisu, že jeho těhotná žena byla povýšena u StB, vyhodil jsem je oba – okamžitě – do sychravý noci. Ať si, kurva, poraděj!

  Bývalý asistent M. při vystěhování řekl na rozloučenou:

  Jednou tě to bude mrzet…


  Komentáře k článku: Podoby – Zrádce národa z restaurace U Svitáků

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,