Divadelní noviny Aktuální vydání 8/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

8/2024

ročník 33
16. 4. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Burza

    Podoby – Varování

    Kdyby se všechna varování naplnila, byl bych slepejš. Říkalo se, že přílišná onanie vede ke slepotě. To by tu bylo slepejšů! A co když onanuje slepejš, ptám se po letech, kdy už se slepota blíží jak podzimní soumrak a hospody volaj’ k rozjímání.

    FOTO VIKTOR KRONBAUER

    FOTO VIKTOR KRONBAUER

    Lež má krátký nohy. Taky vede ke zmíněnýmu slepejšovi. Má tak krátký nohy, až nejsou vidět, a proto není ani had. Domyslet!

    Eva Turnová po svým zpracovala heslo: Kdo lže, netiskne, ale bylo by na dlouhý lokte to rozšifrovat. V jiným svým pojednání se zmiňuju o nemožnosti pochopit ženskou. Uchopit se někdy povede i ženskou, a to je tak asi celý. Chopit se můžeme lopaty, díla…

    Tj. zřejmě jen ve smyslu jako – čapnout, ne přičapnout, jak nazval lyžařskej učitel můj postoj při sjezdu: Vypadá to, jako když sereš…

    Samozřejmě jsem se v sedmnácti hluboce urazil a odešel na točený. V hospodě jsem večer svý poslání obhájil na ságo. Bez blbejch připomínek toho sporttrégra.

    Určitě by se všechna varování i úsloví dala vyložit líp.

    V lese zapomněl na stromy, nosil sovy do Athén, nepil vodu, protože do ní chcaly ryby. Tu poslední hlášku opravil Paul Wilson po anglicku – Ve vodě šoustaj ryby a serou na břehu…

    V nový době vznikajʼ úsloví hodně plytká. Třeba: Je mi to šumafuk, si to, kurva, vygůgluj atp. Nevím, odkdy se datuje: Tak mi ho teda vyndej… a kdo z aktérů to řekʼ.

    Dobrá náboženská hláška je: Či ti Kristus oči vyšmirgloval? Nápověda pro badatele: Kdy byl vynalezenej šmirgl? Nás v padesátých učili, že většina věcí zrodila se na Rusi. Že by i šmirglpapír? Tipnul bych to na dobu Ivana Hroznýho. Že to opričníci dávali zadrženejm v celách, teda předběžně zadr., místo hajzlpapíru. Chtělo by to hlubší exegezi.

    Stejně jako ta z podobnýho soudku: Jebem ti tvojho boha i matku jeho… To sahá až do starýho Egypta, kde vobrázkovým písmem, tedy úplně vobrázkama, bylo vyhotovený, jak větší bůh to pere do menšího boha. Nevím, jestli i jiný národy, mimo Slováků, tohle sdělení od Egypťanů dochovaly.

    Nás na to na bohosl. fakultě upozornil bratr profesor Molnár. Sestry, který se tam taky připravovaly na kazatelskou dráhu, předstíraly, že přeslechly.

    Ten egyptskej komiks se na vyso­kejch učilištích, kde pěstí výkvět národa od poznání až k moudrosti, nijak nezdůrazňuje. Mohlo by pak dojít k „housence“, jak to skvěle napsal Sorokin ve Dni opričníka.

    Nevím ale, kam umístit profesora i s asákem. Myslím v tý „housence“…


    Komentáře k článku: Podoby – Varování

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,