Divadelní noviny Aktuální vydání 19/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

19/2019

ročník 28
12. 11.–25. 11. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Podoby – Ráno

  Už rum po ránu, kterej vám lékař po léta nedoporučuje, dovede svý.

  Teď právě úplně jasně slyším, jak o mně svazácký soud v roce 1960 napsal, že jsem asociál. Nerozuměl jsem, co tím chtěli sdělit. Kdyby napsali asocialistický, bylo by to možná výstižnější.

  Už v šestnácti letech chodil jsem sám do hospody a pokoušel se psát nesmyslnou poezii. Jednou, asi po roce, přečetl jsem to Sv. Karáskovi a ten se mi vysmál. Právem. Sám psal věci poetický plný humoru ve stylu J. Suchýho…

  Táhne se to se mnou doteď. Někdy v sedmnácti jsem četl Šibeniční písně od Morgensterna a tak jsem se potěšil, že nejsem sám. Zabalil jsem tu knížečku, asi vtipně, do notovýho papíru a strčil to do zimníku jedný krasavici, nenápadně. Stejně mi zdrhla s nějakým sportovcem. Po letech jsem ji náhodou potkal. Asi po dvaceti. Byla furt krásná, ale tak blbá, že jsem si skoro tleskal, že mě nechtěla.

  Ale k tomu asociálství.

  Někteří lidé předstírají samotu a chlubí se poustevnickými zkazkami. Vzpomněl jsem si na vyprávění (snad psaný) o Kuksu, kde v lesích měl Špork pár placenejch poustevníků. Makali přes den a večer šli do hospody a pak domů se prospat, aby za kuropění předváděli poutníkům strasti, co vedou k vykoupení a věčnýmu poznání a moudrosti.

  Taky předvádím ve společnosti, jak jsem rád, že někoho vidím, třeba i po padesáti letech – – –

  Někde uvnitř cítím, jak to bude skvělý vypnout telefon a jen ležet sám a – – –

  A nic. Vynechám několik schůzek s omluvou – vylhanou nemocí – zraněním – – –

  Zase jsme u toho poustevníka, co večer jde na pivo, žíněný roucho pověsí na věšák a je rád, že má šichtu za sebou.

  Spousta kluků, co jsou na kluky, se ožení, aby se neřeklo. I děti udělaj. A dál trpěj. Chtěj trpět. Asi nejlíp to popsal zřejmě zbytečně pomlouvanej J. P. Sartre v Cestách ke svobodě. Těžkej buzík doprovází těhotnou ženskou někde na jihu Francie. Ta se potí a skuhrá a on o ni pečuje a trpí.

  Teď zrovna netrpím, protože mám druhý kafe „s“, a snad proto mám tu drzost psát.


  Komentáře k článku: Podoby – Ráno

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,