Divadelní noviny Aktuální vydání 7/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

7/2024

ročník 33
2. 4. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza

  Podoby – Králíci

  Otec špatně viděl, a tak s chybami rozpoznával i pohlaví.

  U králíků.

  Vratislav Brabenec

  Dostal jsem za úkol donést v nákupní tašce naší ramlici na připuštění. K tomu byl i návod, co mám přesně říkat. Pamatuji si, že to začínalo: Jsem Brabenec a otec pracuje na poště… Posílá k vám samici, abyste ji připustil… Za to mám předat jedny partyzánky…Pojď dál, Ferdo, řekl křupan a vzal si partyzánky.

  Vhodil naši ramlici k jejich nadsamcovi. Nastala rvačka, která se kopulaci vůbec nepodobala. Křupan nadával na mýho fotra a pak vytáhl moji údajnou „nevěstu“ dost potrhanou.

  Doma jsem to dopodrobna vylíčil. Otec se před matkou nevzmohl na žádnou obhajobu. Stejně se to ještě několikrát opakovalo.

  Po letech si myslím, že si to kluci-králíci mohli rozdat i jinak, ale králíci jsou zřejmě těžký tradicionalisté a úchyláky nesnášejí.

  Nebo nevím.

  Úplně jinak jsem to viděl u nás na ostrově v Kanadě.

  Přistavoval jsem zrovna načerno garáž s dílnou a potřeboval jsem několik oken z bouraček. Inzerát v místním plátku prodej z bouraček nabízel. Okna měli. Prodávající byl nervózní ze dvou pubertálních býčků, kteří to zrovna dělali hned vedle nás jako orálek. Červenal se a kopal do nich, ale kluci ještě nebyli hotoví. Styděl se. Dodal jsem něco o přírodě a nutnosti atd. Neodpověděl.

  Doma jsem to pak rodině podrobně vyprávěl. Ani po studiu Konrada Lorenze jsme nenašli dobrý vysvětlení. Mám jen to svý: Tuři jsou daleko víc domestikovaní, tedy člověku bližší, než králíci.

  U druhýho domu na Sunshine Coast v Britský Kolumbii jsem si bez povolení nechal vybagrovat rybníček. Asi tak 20 na 15. Abych nezapřel svou slabost pro zahradní architekturu a pro kejč, byl tam zakomponovanej i ostrůvek. Do měsíce byla i voda.

  Na ostrůvku hnízdily dvě kachní rodinky a na pravým břehu se usadili dva buzíci. A taky jako by hnízdili. Brzy bylo na rybníčku spousta káčátek. Buzíci rušili obě rodinky, a dokonce někdy i napadali moje dětičky. Zaháněl jsem je šutrama, ale vraceli se. Žena neměla ráda mý pronásledování úchyláků. Říkala často, že u lidí jsou buci k ženám daleko ohleduplnější a chápavější než obyč. heteráci.

  Je zajímavý, jak se zbloudilá kachnička splete a doplave k jiný mamince. Viděl jsem to. Cizí matka jí jedním klofancem zabije.

  Z toho plyne poučení: Neplíst si maminky!

  Denně jsem pozoroval svou zoologickou. Rybník v zahradě je výhodný už proto, že tam pak nemusíte sekat trávu.

  Někdy se objevila i zlá mrňavá volavka zelená v domnění, že jsou tam rybky. Taky orlové bělohlaví sledovali novej útvar.

  Na podzim nás kachny opustily. I buzíci. Zůstala jedna zpomalená kachna, který jsme říkali Benjamín, i když šlo o holku. Dcera Nikola s ní kamarádila. Nechala ji po sobě chodit a krmila ji. Večer chodil Bendži až k domu pro nášup.

  Jednoho dne taky dospěl a náhodně se připojil k nějakýmu opožděnýmu hejnu. Už jsme ho nikdy neviděli.

  I my jsme se zase stěhovali.


  Komentáře k článku: Podoby – Králíci

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,