Divadelní noviny Aktuální vydání 12/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

12/2019

ročník 28
11. 6.–24. 6. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Pocta Giuseppe Verdimu

  V Italském kulturním institutu v Praze dnes končí výstava Pocta Giuseppe Verdimu nabízející skicy, modely a kostýmy z archivu divadla Teatro dell’Opera v Římě. K vidění na ní jsou vzácné originály kostýmů, které v inscenacích Verdiho děl nosily pěvecké hvězdy, skicy a návrhy kostýmů a další zajímavosti.

  Pocta GV-poster

  Putovní výstava nabízí zlomek z unikátního archivu římského operního domu. K nejvzácnějším exponátům patří kostým Falstaffa, navržený Frankem Zeffirellim pro Tita Gobbiho, nebo róba královny Alžběty z Dona Carlose, která pochází z dílny Luchina Viscontiho. K vidění jsou i kostýmy dalších umělců, které nosili Beniamino Gigli, Fiorenza Cossotto nebo Renata Scotto. Vytvořili je scénografové a kostýmní návrháři světového významu pro představení Verdiho oper.

  Róba královny Alžběty z Dona Carlose. FOTO archiv IKI

  Róba královny Alžběty z Dona Carlose. FOTO archiv IKI

  FOTO archiv IKI

  K vidění jsou vzácné originály kostýmů, skicy, návrhy a další zajímavosti. FOTO archiv IKI

  Výstava se konala za podpory United Colors of Benetton v Praze a Max Mara. Pořádal ji Historický archiv divadla Teatro dell’Opera v Římě ve spolupráci s Ministerstvem zahraničních věcí Italské republiky a s Italským kulturním institutem v Praze. U příležitosti loňských oslav dvoustého výročí narození velkého skladatele byla výstava představena v několika hlavních evropských městech a všude se setkala s kladným přijetím ze strany veřejnosti i kritiky. Výstava v Praze se konala od 24. ledna a končí dnes – 13. února – v 17:00 hodin.

  FOTO archiv IKI

  Na výstavě jsou kostýmy, které nosili Beniamino Gigli, Fiorenza Cossotto nebo Renata Scotto. FOTO archiv IKI

  Podle ředitele institutu Giovanniho Scioly bude spolupráce s Římskou operou pokračovat. Uvažujeme například o projektu, který by představil návrhy scénografií pro operní inscenace, přislíbil ředitel.

  /Pro i-DN připravil hul/

  • Autor:
  • Publikováno: 13. února 2014

  Komentáře k článku: Pocta Giuseppe Verdimu

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,