Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2020

ročník 28
18. 2.–2. 3. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Plzeň počtvrté vyhlásila čtyřleté kulturní granty

  Plzeň vyhlásila čtyřleté kulturní granty, které mají podpořit kulturní aktivity ve městě v letech 2020 až 2023. Čtyřleté grantové období vyhlašuje město počtvrté, celkem v něm v příštích letech rozdělí úspěšným žadatelům 50 milionů korun. Novinářům to řekl primátor Martin Baxa (ODS).

  Náměstí Republiky s Katedrálou svatého Bartoloměje v Plzni. Foto divadlo.cz

  V minulém grantovém období, které letos končí, vyčlenilo město pro čtyřletý program 128 milionů korun, tedy 32 milionů korun ročně. V novém období se roční částka pohybuje od 12 do 13 milionů korun. Ve skutečnosti ale město peníze na kulturu nekrátí. Až dosud totiž byly mezi příjemci čtyřletých grantů i městem zřizované organizace, jako je Plzeňská filharmonie, Galerie města Plzně či Plzeň 2015. Filharmonie například získala v současných čtyřletých grantech celkem 61 milionů korun. Pro následující čtyřleté období nebudou tyto městské organizace, filharmonie, galerie, Plzeň 2015 a Divadlo pod lampou, soutěžit s ostatními žadateli. Peníze by měly dostat přímo z rozpočtu města.

  Čtyřletý dotační program je klíčovým nástrojem pro dlouhodobé financování jak některých kulturních institucí městem nezřizovaných, tak i kulturních projektů, řekla Baxa. Plzeň je podle něj jedním z mála měst v České republice, které uplatňuje dotační politiku srovnatelnou s evropskými standardy. O podporu ve dvou kategoriích mohou žádat subjekty, mezi jejichž hlavní činnosti patří poskytování významné veřejné kulturní služby, či organizátoři mimořádných kulturních projektů. Minimální výše požadované a poskytnuté dotace je 250.000 korun.

  Podle vedoucí magistrátního odboru kultury Květuše Sokolové v minulosti město v grantech podpořilo například Unii výtvarných umělců, Středisko západočeských spisovatelů, spolek Johan, Divadlo Dialog a projekty, jako jsou festivaly Člověk v tísni, Animánie, Divadelní léto pod plzeňským nebem nebo Jazz bez hranic.

  Kromě čtyřletých grantů město dává na kulturu i další peníze. Přímo z rozpočtu posílá peníze například divadlům Alfa a J. K. Tyla, kromě toho vyhlašuje i jednoleté kulturní granty. První čtyřletý grantový program v letech 2008 až 2011 poskytl 12 žadatelům celkem 85 milionů korun, druhý podpořil pětadvacet projektů 163 miliony korun na léta 2012 až 2015. Částka byla tehdy nejvyšší v souvislosti s tím, že Plzeň byla Evropským městem kultury 2015.

  /Článek je převzat ze Zpráv Divadelního ústavu./

  • Autor:
  • Publikováno: 5. března 2019

  Komentáře k článku: Plzeň počtvrté vyhlásila čtyřleté kulturní granty

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,