Divadelní noviny Aktuální vydání 11/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

11/2024

ročník 33
28. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Plzeň musí být čitelná

  Necelé dva roky zbývají do začátku roku 2015, kdy se Evropským hlavním městem kultury stane metropole západních Čech. Nezávislý zahraniční konzultant prof. Oliver Scheytt zhodnotil v rámci své pracovní návštěvy práci týmu plzeňského projektu a předal Plzni zkušenosti z realizace projektu Ruhr 2010.

  Prof. Oliver Scheytt. FOTO archiv

  Evropský expert a bývalý ředitel projektu Essen-Ruhr 2010 Oliver Scheytt spolupracoval na evaluační zprávě projektu Plzeň 2015. V rámci své dubnové návštěvy Plzně poskytl týmu další cenné rady.

  Část opatření únorové kritické evaluační zprávy se již podařilo naplnit, což Scheytt na schůzce s představiteli města a projektu výrazně ocenil. Předeslal, že organizační potíže jsou typickým jevem tohoto projektu s dlouhodobým procesem příprav i realizace. Jako pozitivní hodnotil vypsání výběrových řízení na generálního ředitele projektu a ředitele pro komunikaci, kteří by měli do týmu nastoupit v horizontu tří měsíců.

  Oliver Scheytt zdůraznil provázanost projektu Evropské hlavní město kultury s rozvojem cestovního ruchu. Essen v roce 2010, kdy projekt realizoval, navýšil příjezdový cestovní ruch o 30%. Podobná očekávání má i Plzeň. Pro úspěšnou realizaci projektu je nutná spolupráce mezi městem, krajem a dalšími aktéry v Plzni a regionu. Jedná se o jedinečnou příležitost jak „zvýraznit“ Plzeň na mapě Evropy, tvrdí Scheytt a doporučuje: Plzeň musí být pro návštěvníka čitelná. Její jméno je známé, ale málokdo ví, co si pod ním představit. Je nutné najít způsob, jak Plzeň 2015 prezentovat jedním, silným příběhem.

  Rozdělili jsme projekty do pěti jednoduchých tematických kategorií, zaměřených na různé publikum. Plzeň bude v roce 2015 reprezentovat celou Českou republiku, témata tedy odráží nejen to, na co jsme hrdí v Plzni, ale co můžeme Evropě představit jako český unikát. Jsou to loutky, kulturní dědictví a krajina, design a technologie, pivo a sport,“ vysvětluje Šárka Havlíčková, programová ředitelka Plzně 2015.

  Plzeň nabídne v roce 2015 svým návštěvníkům vedle historických a přírodních zajímavostí a osvědčených turistických cílů i celoroční kulturní program ve městě i regionu.

  Doplňující informace

  Přípravy projektu Plzeň 2015 sledujte na: www.plzen2015.eu

  Informace k projektu RUHR-ESSEN 2010 najdete na: www.ruhr2010.de

  Portrét prof. Olivera Scheytta od malíře Johanna Hingera. Repro archiv

  Profesor Oliver Scheytt vystudoval hudbu na Folkwang Hochschule v Essenu a právo na univerzitě v Ruhr v Bochumi. Od roku 2006 byl generálním ředitelem společnosti Ruhr 2010 GmbH, která organizovala EHMK Ruhr 2010, a od roku 2007 je profesorem kulturní politiky a kulturní infrastruktury na Institutu pro kulturní management na Univerzitě hudby a divadla v Hamburku.

  ///

  Fakta o projektu EHMK

  Plzeň byla 8. září 2010 mezinárodní porotou vybrána jako kandidát na titul Evropské hlavní město kultury 2015 za Českou republiku, kdy ve finále soutěže zvítězila nad Ostravou. Oficiálně titul EHMK 2015 Plzeň získala schválením Radou ministrů kultury v Bruselu 19. května 2011. Podíl státu na financování projektu prostřednictvím Ministerstva kultury ČR odsouhlasila vláda ČR 10. srpna 2011. Společnost Plzeň 2015, o.p.s., vznikla začátkem roku 2011 za účelem koordinace a přípravy projektu EHMK 2015.

  Evropské hlavní město kultury je považováno za jeden z nejúspěšnějších projektů EU. Je určen pro města, význam má ale pro celý region. Město, které se pro daný rok stává evropskou kulturní metropolí, je vyhledávaným cílem mnoha turistů.

  Myšlenku na vznik této prestižní soutěže a udílení titulu Evropské hlavní město kultury přinesla řecká ministryně kultury Melina Mercouri v roce 1985, ve stejném roce se jako první Evropské hlavní město kultury představily řecké Athény.

  Za dobu svého fungování prokázal projekt cenné přínosy ve městech, která nepodcenila proces příprav ani neopomněla záměr trvale udržitelného rozvoje města a regionu na bázi kreativity. Nezanedbatelné jsou ekonomické přínosy projektu. Titul Evropské hlavní město kultury měl dosud pro všechna města dlouhodobý pozitivní dopad v oblastech ekonomického a sociálního rozvoje, nárůstu cestovního ruchu, obnovy kulturních zařízení a infrastruktury a rozvoje kreativního průmyslu s pracovními místy.

  Například město Liverpool přilákalo v roce 2008 o 9,7 milionů více turistů a vytěžilo z titulu EHMK 2008 čistý zisk 800 mil liber, přičemž projekt sám o sobě stál 117 mil liber. V rakouském Grazu projekt EHMK vygeneroval dodatečné tržby čítající mnoho set milionů € a přinesl dlouhodobý ekonomický přínos do místního HDP (výdaje vícedenních turistů činily cca 21 milionů €). Oblast Porůří-Essen díky projektu EHMK 2010 přilákala přes 6,5 milionu turistů (nárůst o 13,4%), kteří přenocováním v hotelích vytvořili dodatečný hrubý příjem zhruba 90 mil. €.

  Detailní informace o projektu EHMK: http://ec.europa.eu/culture/pdf/doc633_cs.pdf


  Komentáře k článku: Plzeň musí být čitelná

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,