Divadelní noviny Aktuální vydání 20/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

20/2023

ročník 32
28. 11. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza

  Pavel Mára

  (1951) Fotograf, autor hereckých portrétů Letních shakespearovských slavností. V sedmdesátých letech absolvoval na FAMU obor fotografie a kamera, od té doby se věnuje především fotografickému zátiší, portrétu a aktu. Vyučuje v Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě. Nakladatelství MARA mu právě vydalo monografii s názvem Pavel Mára / Fotografie / Photographs / 1969–2014.

  Pavel Mára

  Co vás přivedlo k fotografování portrétů pro divadlo

  Náhoda, oslovili mne pořadatelé Letních shakespearovských slavností na doporučení kamaráda. Po zvážení všech souvislostí jsem nabídl koncepci podle svého souboru Mechanické corpusy z roku 1997, kde dominuje červená barva a zvýrazněná plasticita těla na šedém podkladě.

  Největší umělecký zážitek

  V paměti mám Krejčovy a Svobodovy inscenace v Divadle za branou, filmy Godarda, Pasoliniho, Truffauta či Tarkovského i české nové vlny z přelomu šedesátých a sedmdesátých let a samozřejmě Rolling Stones a Pink Floyd na Strahově na začátku devadesátých let.

  Osobnost minulosti nebo přítomnosti, se kterou byste rád zašel na kus řeči

  Kdyby to šlo, rád bych zašel na vínko s – bohužel v roce 2010 zemřelou – historičkou umění Annou Fárovou a pohovořil s ní, podobně jako na nesmírně inspirativních setkáváních v minulosti, o fotografii i životě.

  Hra/námět, který vás přitahuje a který byste chtěl nafotit

  Volnou fotografickou sérii s názvem Memory z roku 2009 jsem vytvořil se skvělými herci Teatru Novogo Fronta. Interesantní by bylo s nimi spolupracovat opět na něčem novém a strhujícím.

  Výtvarné umění, literatura, film, hudba, které máte rád a kterým se naopak vyhýbáte

  Mám rád kubistické sochy Otto Gutfreunda, českou fotografickou avantgardu, vědecké knihy Stephena Hawkinga, Vláčilovu Markétu Lazarovou, minimalistickou hudbu Philipa Glasse. Nemusím bezduchou postmoderní fotografickou apropriaci, zamilované romány, ukecané filmy a dechovku.

  Historická či současná osobnost/divadelní postava, která je vám citově nejblíže a – naopak – která je vám vzdálená

  Shakespearův Král Lear je tragická hra o nerozhodnosti, naivitě, trestu i smíření. V současnosti je to docela příznačné: Musím mít víru, podobně jako ji mají krásné postavy Edgara i Cordelie, a střežit se zrádných Goneril a Regan.

  Rostlina/zvíře/kámen/planeta, které máte v oblibě či obdivujete

  Nedávno objevená exoplaneta Kepler452B u hvězdy podobné Slunci je podle NASA jako Země. Je sice poněkud daleko a v jiné galaxii, ale skýtá naději, že tam může být život. Potvrzení existence vesmírného života by byla nádherná zvěst – rád bych se toho dožil! Ale jsem skeptik.

  Etické či jiné hranice, za které byste jako tvůrce nešel

  Nezajímá mne prázdná dekadentní a surová fotografie.

  Divadelní sen

  Stát se protagonistou ve Snu noci svatojánské. Ale jenom ve svém snu…

  Kým/čím byste byl, kdybyste se nevěnoval fotografování

  Na to neumím odpovědět!

  Plus: Zajímá vás umělecká reflexe?

  Určitá reflexe je schovaná téměř v každém umění, i v mých fotografiích se snad odráží něco z mého života a doby.

  • Autor:
  • Publikováno: 26. října 2015

  Komentáře k článku: Pavel Mára

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *



  Obsah,