Divadelní noviny Aktuální vydání 12/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

12/2024

ročník 33
11. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny >

  Patnáct řádků… Vojtěcha Varyše

  Při navštěvování repríz samozřejmě nemusí jít jenom o rozšiřování svého potěšení z předchozích zážitků – někdy taky o pozdní doplňování „vzdělání“ v naší na premiéry zaměřené sféře. Takhle jsem při pražském hostování v Divadle Bez Zábradlí (!), prostoru to nevlídném,  nehostinném a nepříjemném, kam si ostatně toho večera našla cestu jen asi třicítka diváků, zašel na kousek Bezruč?! ostravského divadla Petra Bezruče, mé dlouhodobě nejoblíbenější české scény. A navzdory tomu místu, navzdory několika penzistkám za mnou, které nevybíravě a hlasitě po celou dobu komentovaly dění na jevišti (jen má úcta ke stáří mi zabránila něco jim říct) jsem si užil skvělé, vynikající, dechberoucí představení. Desítky detailů, drobných situací a krátkých scének, v nichž je obsaženo vše – jako by nešlo jen o specificky horrorový kabaret se znepokojivou hudbou, nebo životopisné pásmo o podivném básníkovi, o ideální (bez ironie) představení pro školy (jako encyklopedie našeho dvacátého století), ale o univerzální inscenaci o životě. Patos? Nadšení.


  Komentáře k článku: Patnáct řádků… Vojtěcha Varyše

  1. Martin Bernátek

   Avatar

   Vojtěchu, klidně jásej, píšeš skoro pohádky Výroky „mé dlouhodobě nejoblíbenější české scény …(jen má úcta ke stáří mi zabránila něco jim říct) …jsem si užil skvělé, vynikající, dechberoucí představení… znepokojivou hudbou…univerzální inscenaci o životě“ a tak dále mi připomínáš pana J. P. Kříže.

   09.06.2010 (11.39), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  2. Vojtěch Varyš

   Vojtěch Varyš

   jak by řek Onderka, „víš, co Martine? jdi už do prdele“ 🙂

   09.06.2010 (16.54), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  3. Pavla Bergmannová

   Avatar

   Předpokládám, že rubrika „15 řádků“ má své relativně přesné zaměření žánru glosy (tedy jakéhosi postřehu) a spíše než nudný a intelektem zahlcený analytický rozbor představení vyžaduje komentář a reflexi. Popravdě: já jsem si mezi řádky přečetla poměrně dost. Např. že prezentace ostravského divadla v rámci věhlasné nominace Ostrava 2015 asi nebyla organizačně zse tak moc dobře zvládnutá, když přišlo jen 30 diváků (narozdíl od vlastních hoostovaček Bezručů v Praze).

   17.06.2010 (11.43), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *



  Obsah,