Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2019

ročník 28
25. 6.–2. 9. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Pardubické diváky nejvíc oslovila Králova řeč

  Východočeské divadlo Pardubice zakončilo rok 2014 vyprodanou reprízou situační komedie A je to v pytli! Po uvolněném silvestrovském představení ředitel divadla Petr Dohnal spolu s náměstkem primátora Jakubem Rychteckým, v jehož gesci je právě kultura, vyhlásili výsledky tradiční divácké ankety o nejoblíbenější inscenaci roku.

  Martin Mejzlík (vévoda z Yorku) a Jiří Kalužný (Lionel Logue) v Králově řeči režiséra Petra Novotného (prem. 26. 4. 2014). FOTO JOSEF VOSTÁREK

  Martin Mejzlík (Bertie, vévoda z Yorku) a Jiří Kalužný (logoped Lionel Logue) v Králově řeči režiséra Petra Novotného (prem. 26. 4. 2014). FOTO JOSEF VOSTÁREK

  Divácky nejúspěšnější inscenací roku 2014 se stala Králova řeč z pera dramatika a filmového a televizního scenáristy Davida Seidlera. Režie osobního dramatu o smyslu lidského poslání se ujal Petr Novotný. Hlavní role budoucího britského krále Jiřího VI., jenž se potýká s vadou řeči, a jeho excentrického logopeda Lionela Logua ztvárňují Martin Mejzlík a Jiří Kalužný. Hru vycházející ze skutečných reálií, která však nepostrádá ani typický britský humor na téma vysoké politiky, proslavilo její nedávné filmové zpracování ověnčené mnoha cenami včetně čtyř Oscarů. Shodou okolností ji 26. prosince odvysílala i ČT na svém druhém programu.

  Pomyslnou druhou příčku obsadil slavný muzikál Cabaret z autorské dílny tvůrců Chicaga Johna Kandera, Freda Ebba a Joea Masteroffa. Pod režií je opět podepsaný Petr Novotný, jenž do hlavních rolí obsadil Martinu Sikorovou jako Sally Bowles, Ladislava Špinera coby Kabaretiéra a Josefa Pejchala, který ztvárňuje Clifforda Bradshawa. Cabaret se ihned po své newyorské premiéře v roce 1966 stal senzací a posléze jedním z nejúspěšnějších muzikálů v historii. Jeho téma je stále divácky atraktivní, přestože se vymyká střednímu zábavnému proudu. Největší slávu muzikálu přineslo také filmové plátno, snímek s Lizou Minnelli a Michaelem Yorkem v hlavních rolích získal celkem osm Oscarů.

  Úspěch o silvestrovském večeru slavila i právě odehraná komedie Raye a Michaela Cooneyových A je to v pytli!, které patří v divácké oblíbenosti třetí místo. Současnou komedii o jedné nevydařené adopci režíroval Robert Bellan, jehož domovskou scénou je Slovácké divadlo v Uherském Hradišti. Hlavní role nonkonformních bratrů ztvárnili Ladislav Špiner, Petr Borovec a Josef Pejchal.

  Lenka Zbranková (Alenka) a Petra Janečková (Helenka) v komorní inscenaci Po pláči smích režiséra Radka Žáka. FOTO JAN FAUKNER

  Lenka Zbranková (Alenka) a Petra Janečková (Helenka) v inscenaci Po pláči smích režiséra Radka Žáka. FOTO JAN FAUKNER

  Možnost zvolit inscenaci roku měli opět i novináři a kritici – Cenu novinářů letos obdržela intimní básnická hra české dramatičky Lenky Lagronové Po pláči smích. Text plný obnažených duší, ale i nečekaného humoru na Malé scéně ve dvoře režíroval člen hereckého souboru Východočeského divadla Radek Žák, který si ke spolupráci přizval kolegyně Petru Janečkovou, hostující Lenku Zbrankovou, Dagmar Novotnou a Lídu Vláškovou.

  Závěrem statistika – v roce 2014 Východočeské divadlo navštívilo 122 659 diváků, čímž se pardubická scéna řadí mezi nejnavštěvovanější jednosouborová divadla v České republice. Celkový počet akcí pro diváky uskutečněných na scénách Východočeského divadla činil celkem 540, což je nejvíce v historii divadla! Nejnavštěvovanějším titulem roku 2014 se stal muzikál Cabaret, který během roku vidělo 7 866 diváků.

  Radek Smetana, 31. prosince 2014

  /redigoval hul/

  • Autor:
  • Publikováno: 2. ledna 2015

  Komentáře k článku: Pardubické diváky nejvíc oslovila Králova řeč

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,