Pardubačka v divadle – i v Hradci! (No. 3) – Divadelní noviny
Divadelní noviny Aktuální vydání 5/2025

Kulturní měsíčník pro divadlo a jiné umělecké obory

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

5/2025

ročník 34
28. 5. 2025
Můj profil

Divadelní noviny > Blogy

Pardubačka v divadle – i v Hradci! (No. 3)

Valdštejnská lodžie, nacházející se v srdci Českého ráje, hned za hranicemi města Jičína, láká své návštěvníky specifickým geniem loci i možností odpočinku v blízkém parku. V tomto zimním čase je přivábila jednodenním festivalem Divovánoce, který zde 8. prosince zahájil Advent dílnami pro malé i velké, trhy, koncerty a čtyřmi představeními – samozřejmě v patřičně vánoční atmosféře.

Valdštejnskou lodžii rozžil festival Divovánoce. Hrálo se v průjezdu i v maringotce. Foto Michal Tománek

Prvním představením byla Cesta do Divobetléma v režii Jiřího Vydry, jenž je mimo jiné kastelánem Valdštejnské lodžie. S příchodem deště se začaly procházet hloučky herců, znázorňujících putování do Betléma. Celým představením provázel zpěv Tria Bavlna s regionálně nářečními písněmi, jež popisovaly celý příběh. Cestu Marie a Josefa, jejich hledání lásky a narození Ježíše Krista přitom zbytek ansámblu zobrazoval skrze pohybové divadlo v choreografii Zuzany Richterové. Důležitou roli hrála také figurína anděla, který dovedl hlavní hrdiny do Betléma.

Za doprovodu anděla a hudebního Tria Bavlna absolvovali Josef s Marií Cestu do Divobetléma. Foto Michal Tománek

Inscenaci Byl jeden domeček vytvořilo Divadlo Gumboldts, což je projekt studentky DAMU Anny Romanovy. Objektová miniatura pro dvanáct diváků se odehrávala v maringotce. Herecké duo na osvětlenou plochu vkládalo a zase z ní sundavalo malinké figurky v závislosti na nahrávkách, které pouštělo na kazetovém magnetofonu. Chvíli jsme tak strávili na venkově, chvíli ve městě a podívali jsme se, jak fungovala domácnost kdysi a nyní. Za zpěvu Kaťuši se objevila i postava dědy Mráze a představení zakončila oslava všech postaviček u příležitosti narození Ježíška.

Představení Byl jeden domeček se hrálo s malinkými figurkami v maringotce pro dvanáct diváků. Foto Michal Tománek

Narození Jezulátka zpracovala i Hana Voříšková ve své stínohře Pokoj Vám. Také tento kus byl určený pro omezený počet diváků. Herečka přečetla několik pasáží z Bible kralické a doprovodila je miniaturní stínohrou a ze záznamu puštěným hudebním doprovodem od Hradišťanu a Komorního orchestru Leoše Janáčka. Krátké představení provedlo diváky těžkým jazykem evangelií Matouše a Lukáše s takovou lehkostí, že se nenudili ani ti nejmenší.

V představení Pokoj Vám přečetla Hana Voříšková několik pasáží z Bible kralické a doprovodila je miniaturní stínohrou. Foto Michal Tománek

Z hlediska tématu z festivalového programu mírně vybočovalo představení S vůní perníku. Studentům KALD DAMU pod režijním vedením Anny Klimešové se totiž podařilo zinscenovat české koledy, a to vskutku neotřelým způsobem. Inscenaci rozdělili na deset částí a v každé z nich zpracovali určitou esenci Vánoc. Celým představením se nesl černý humor a hořká ironie. Krásným momentem byla například Koleda, koleda, Štěpáne, již tvůrci interpretovali coby tragickou výpověď nešťastného Štěpána za zpěvu mužského trojhlasu. Koledu následně propojili s Purpurou, jež posunula příběh ve chvíli, kdy se Štěpán ocitl ve světě duchů. Ačkoli jednotlivé koledy fungovaly jako samostatné výstupy a neprojevovala se v nich gradace ani žádná spojující linka, byly natolik zábavně ztvárněné, že u mě představení vyhrálo na plné čáře. A to především díky kombinaci bezchybného mužského sboru, originálního nápadu a detailní a vtipné práce s mimikou.

V představení S vůní perníku studenti KALD DAMU neotřelým a hlavně zábavným způsobem ztvárnili české koledy. Foto Michal Tománek

Festival poskytl tvůrcům i divákům krásnou příležitost připomenout si jeden velký příběh. Vánoce přeci neznamenají jen rozbalování dárků, ale předně čas, kdy jsme všichni spolu a prožíváme různé emoce jako lásku, odpuštění, radost a sdílení. Festival spojil všechny věkové skupiny, aby společně strávily příjemný čas a měly možnost se nad těmito aspekty pozastavit  dojmout se při Cestě do Betléma anebo si poplakat smíchy S vůní perníku  zkrátka potěšit své duše v předvečer druhé adventní neděle špetkou umění.


Komentáře k článku: Pardubačka v divadle – i v Hradci! (No. 3)

Přidat komentář

(Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

Přidání komentáře

*

*

*



Obsah,