Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Paralelní Polis v Praze přinesla alternativu

  Paralelní Polis v pražských Holešovicích zareagoval na uzavření uměleckých scén a nabídl umělcům a kulturním subjektům své Paralelní Studio, které disponuje technickým zázemím i personálem. Svá zrušená vystoupení odsud mohou umělci streamovat.

  Paralelní polis v Praze. Foto: archiv redakce.

  Díky hrozbě nákazy koronavirem se v úterý 10. března uzavřela řada divadel, koncertních hal, výstavních síní a jiných kulturních scén. Paralelní Polis reaguje na nastalou situaci progresivně – její kavárna i sál se od středy 11. března uzavřely veřejnosti. Pouze pro stálé návštěvníky je nadále otevřen Paper Hub. Svůj prostor, technické zázemí i personál Paralelního Studia Polis naopak otevírá k přenosu programu on-line. Umělecké subjekty se mohou hlásit se svým programem, který Polis streamuje na svých kanálech. Zároveň se streamem poběží i crowdfundingová kampaň, v níž mohou diváci a fanoušci vystupující umělce finančně podpořit.

  „Se zrušením mnoha vystoupení, koncertů a jiných akcí je najednou bez práce celá řada umělců. S nimi utrpí i mnoho dalších pracovníků za scénou, např. zvukaři, osvětlovači, dramaturgové, provozovatelé kulturních scén a podobně. Mise Paralelní Polis je nabízet alternativní cesty k těm systémovým. Chápeme a respektujeme karanténu, kterou vyhlásila vláda a její krizový štáb. Také náš prostor se kvůli šíření nákazy uzavřel návštěvníkům. Polis ale disponuje skvěle vybaveným Studiem, ve kterém jsme hned po uzavření kulturních scén v úterý 10. března zahájili on-line program. Pro řadu umělců může mít karanténa velmi negativní až likvidační následky. Většina z nich je závislá na vstupném od diváků. Proto jsme spustili ke streamu také crowdfunding, prostřednictvím něhož mohou lidé zaplatit za program nebo prostě podpořit vybrané účinkující,“ říká Martin Leskovjan, jeden ze zakladatelů Polis.

  Open call pro umělce – nabídněte svůj program on-line

  Ve Studiu už proběhl úspěšný stream básnického večera se Slam Poetry a akční kresba ilustrátorů z DRAWetc. Pro další zájemce vyhlašuje Paralelní Polis open call. Umělci se mohou do programu Paralelního Studia přihlásit jednoduše mailem. Program běží od 8 do 23 hodin. Na dopoledne je  naplánovaný program pro děti. Odpolední a večerní program je otevřený širokému spektru žánrů.

  Program se postupně vytváří a upřesňuje, vše bude upřesněno na stránkách a profilech Polis.

  Dále dramaturgové Paralelního Studia jednají o vystoupení s Pipes & Pints, Farmou v jeskyni, PSH, rapperem Metodějem Constantinem a dalšími.

  Více informací na facebooku.

  • Autor:
  • Publikováno: 17. března 2020

  Komentáře k článku: Paralelní Polis v Praze přinesla alternativu

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,