Divadelní noviny Aktuální vydání 11/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

11/2024

ročník 33
28. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Kontext Zprávy

  Památník Čapka připomene Peroutku

  Památník Karla Čapka ve Staré Huti u Dobříše se připravuje na znovuotevření, sezónu odstartuje akcí věnovanou výročí Rádia Svobodná Evropa. Prvního května uplyne sedmdesát let od zahájení československého vysílání Rádia Svobodná Evropa. V letech 1951-1961 stál v jeho čele Čapkův blízký přítel Ferdinand Peroutka, jehož rozhlasové komentáře patří do zlatého fondu nezávislé žurnalistiky, přibližuje ředitel Památníku Zdeněk Vacek.

  Ferdinand Peroutka, Olga Scheinpflugová a Karel Čapek na Strži v roce 1938. Foto: archiv Památníku Karla Čapka.

  Památník nabídne v letošní sezóně řadu novinek, včetně rozšíření stálé expozice věnované právě životu a dílu Ferdinanda Peroutky, který byl na Strži pravidelným hostem. Návštěvníci si nově budou moci prolistovat sadu kopií dobového časopisu Přítomnost z kritického období od podzimu 1938 do podzimu 1939, tedy od Mnichova do začátku druhé světové války. Po jejím vypuknutí byl Peroutka coby šéfredaktor zatčen a následujících šest let strávil v koncentračním táboře, upřesňuje Vacek. V pohodlném křesle bude možné si přečíst nezkrácené Peroutkovy články, přesné kopie původních vydání. Přiložený QR kód umožní zájemcům snadný přístup ke kompletnímu digitálnímu archivu časopisu Přítomnost z období 1924-1939. Každý si tak může udělat vlastní úsudek, dodává Vacek.

  Podkrovní pokojík zvaný Peroutkárna je nyní součástí stálé expozice. Foto: archiv Památníku Karla Čapka

  Peroutkovu éru, ale také nikdy nekončící boj demokracie s totalitními režimy, plánuje Památník připomenout i živým setkáním s předními historiky, spisovateli a novináři. Jakmile to situace dovolí, přivítáme na Strži zajímavé hosty: účast už přislíbil například politolog a historik Martin Nekola, který pohovoří o počátcích Rádia Svobodná Evropa, dále vystoupí předseda Českého centra Mezinárodního PEN klubu Jiří Dědeček, předseda Společnosti Ferdinanda Peroutky Martin Groman a laureáti Ceny Ferdinanda Peroutky, vypočítává Vacek. Akci přístupnou veřejnosti doprovodí i komentovaná projekce dosud neznámých barevných diapozitivů z pozůstalosti slavného novináře. Přímo v den konání akce bude k vidění i Peroutkův průkaz z Rádia Svobodná Evropa, jeho imigrační karta z USA, peněženka, očkovací průkaz a další unikátní materiály.

  Ferdinand a Slávka Peroutkovi u mikrofonu Rádia Svobodná Evropa. Foto: archiv Památníku Karla Čapka

  Návštěvníky čeká i řada dalších novinek. Do nové sezóny 2021 Památník vstoupí se zcela novou a výrazně atraktivnější stálou expozicí věnovanou láskám Karla Čapka, připomeneme také 100. výročí jeho angažmá na postu dramaturga ´Městského divadla Královských Vinohradů´. Mnohem bohatší a lákavější bude také ta část expozice, která Čapka přestavuje jako novináře: návštěvníci si budou moci osahat například původní typ ´amerického´ psacího stolu z redakce Lidových novin, kam Karel Čapek se svým bratrem Josefem nastoupil právě před 100 lety, konkrétně 1. dubna 1921. Přímo v zásuvkách stolu jsou jakoby zapomenuty originální drobnosti dokumentující všední život tehdejšího redaktora, prozrazuje ředitel památníku, sám dlouholetý novinář. Citáty Olgy Scheinpflugové, Františka Langera a dalších pamětníků i literárních vědců připomenou Čapkovu vášeň pro žurnalistiku, stejně jako skutečnost, že práci novináře – obhájce demokracie – považoval za svoji občanskou povinnost.

  Přinejmenším do konce srpna bude v Památníku Karla Čapka k vidění výstava Cesta do hlubin robotovy duše připomínající 100. narozeniny čapkovského slova robot. Návštěvníky potěší také zahrada se vzrostlými stromy, umocňující jedinečný genius loci domu, kde Karel Čapek s Olgou Scheinpflugovou tak rádi trávili léto.

  • Autor:
  • Publikováno: 27. dubna 2021

  Komentáře k článku: Památník Čapka připomene Peroutku

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,