Divadelní noviny Aktuální vydání 20/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

20/2023

ročník 32
28. 11. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza Zprávy

  Palmovka uvádí vlastní protiválečný film

  Divadlo pod Palmovkou natočilo film Vidět Salisbury v režii Michala Langa podle stejnojmenné divadelní hry ruského disidenta Viktora Šenderoviče. Černá komedie o podivuhodné cestě agentů Čepigy a Miškina k Matce Rusi bude uvedena dnes od 20:30 hodin v Kině Bio Oko. Večerem i debatou s tvůrci po zhlédnutí filmu provede Nora Fridrichová.

  Vladimír Šenderovič se premiéry osobně zúčastní. Populární ruský scenárista, satirik, liberální publicista, obránce lidských práv, rozhlasový a televizní moderátor, novinář a dramatik byl putinovským režimem označen za zahraničního agenta a v lednu 2022 emigroval. Ve své hře již v roce 2018 s mrazivou přesností zachytil skutečnou podobu a cíle putinovského Ruska. Byl důležitým spolupracovníkem rozhlasové stanice Echo Moskvy, která před několika dny byla stejně jako mnoho dalších médií zakázaná.

  Divadlo pod Palmovkou získalo text divadelní hry Viktora Šenderoviče o pozadí atentátu v britském Salisbury a podobách a cílech současného Ruska přímo od autora na jaře 2021, tedy bezprostředně po odhalení pozadí teroristických útoků agentů GRU na muniční sklady ve Vrběticích, říká Michal Lang, který do hlavních rolí ruských agentů obsadil Ondřeje Veselého a Adama Vaculu. Příběh dvou ruských agentů, kteří otrávili dvojitého agenta Sergeje Viktoroviče Skripala i jeho dceru a vyhodili do povětří muniční sklad ve Vrběticích, ve kterém vystupuje osobně také Putin, natáčelo Divadlo pod Palmovkou jako výsměšnou satiru s místy drsným humorem. Při natáčení jsme netušili, že se z toho v době uvedení premiéry stane protiválečný film, dodává Michal Lang.

  Na realizaci filmu spolupracovalo Divadlo pod Palmovkou s kameramanem Ondřejem Tylčerem, se zástupci Filmové akademie Miroslava Ondříčka v Písku, triků a masteringu filmu se ujalo špičkové postprodukční studio PFX, postprodukce zvuku Jaroslav Fryš a Karel Jaroš.

  Po premiéře filmu bude následovat diskuze s Viktorem Šenderovičem, režisérem filmu Michalem Langem a hlavními představiteli snímku. Dalším programem návštěvy Viktora Šenderoviče bude beseda v Knihovně Václava Havla v pondělí 14. března od 19:00 hodin a promítání s besedou v Divadle pod Palmovkou dne 24. března od 19:00.

  • Autor:
  • Publikováno: 11. března 2022

  Komentáře k článku: Palmovka uvádí vlastní protiválečný film

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,