Divadelní noviny Aktuální vydání 11/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

11/2020

ročník 29
26. 5.–8. 6. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Padesátiletá cesta do hlubin rubínovské duše

  Pražské A studio Rubín pojme 50. výročí uvedení prvního divadelního představení ve svých prostorech jako sraz abiturientů, kteří zde působili. Oslavy, které se ponesou především v duchu setkání a dialogu, připomenou jeho historii, stejně jako řadu významných a výrazných osobností české kultury. Oslavy studio chystá na 11. a 12. května.

  Dvoudenní oslavy proběhnou přímo v prostorech A studia Rubín v srdci Prahy. Vzhledem k bohaté umělecké historii a působení nespočtu významných a výrazných osobností české kultury budou představovat pomyslnou cestu do hlubin rubínovské duše, uvedla současná umělecká šéfka A studia Rubín Dagmar Radová.

  První den oslav se bude věnovat poslední dekádě, která je spjata s osobností autora a dramaturga Petra Kolečka a režisérů Jana Friče a Daniela Špinara. Večer začne ohlédnutím se za touto érou a poté bude uvedena inscenace House Of Love 1: Příběh diskokrále, která vznikla na míru divadelního baru.

  Druhý večer je koncipován jako pomyslný abiturientský sraz několika generací, které s tímto prostorem spojily část svého života. Uvedeno bude pásmo scénických miniatur a příspěvků některých osobností, které zde působily, například Ondřeje Pavelky, Evy Salzmannové, Mikiho Jelínka či Viktorie Čermákové. Součástí večera bude promítání archivních fotografií, vizuálních materiálů a záznamů z tvorby i života divadla.

  Vchod do divadla. FOTO archiv A Studia

  Počátky Rubínu jsou spojeny s osobností režiséra, herce a dramatika Radima Vašinky a divadlem Orfeus. Vašinka a další členové divadla během sezony 1967/1968 vytvořili prostor Rubínu ve středověkém sklepení domu U Tří korun na Malostranském náměstí.

  Počátek 70. let byl pro Rubín spojen s politickou represí, ale také s příchodem Divadla na okraji pod vedením Zdeňka Potužila, který zde tvořil sedmnáct let. K Divadlu na okraji se přidalo A studio (Amatérské studio). Z této mladé sekce se postupně rekrutovaly osobnosti české divadelní scény 80. a 90. let jako režisér Michal Dočekal či herec Ondřej Pavelka.

  Interiér hracího prostoru. FOTO archiv A Studia

  V 90. letech se Rubín stal vyhledávaným prostorem. Pravidelně zde například koncertoval a slavil narozeniny například hudebník Filip Topol. Na sklonku milénia převzal Rubín absolventský ročník Katedry alternativního a loutkového divadla DAMU a založil zde soubor Divadla Nablízko.

  V roce 2008 do Rubínu jako umělecký šéf nastoupil dramatik Kolečko, který napsal pro Rubín několik textů. Vznikly tu dvě úspěšné trilogie, jednak House of Love 1 – 3, která tematizovala generaci bránící se nudě ‚eurodancem‘. Druhá trilogie se věnovala výrazným ženským hrdinkám dramatické literatury. První a druhý díl této trilogie, Kauza Salome a Kauza Médeia, byly nominovány na cenu Alfréda Radoka. Herečka Pavla Beretová byla za roli Salome nominována na Cenu Thálie.

  • Autor:
  • Publikováno: 9. května 2018

  Komentáře k článku: Padesátiletá cesta do hlubin rubínovské duše

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,