Divadelní noviny Aktuální vydání 11/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

11/2024

ročník 33
28. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Kontext Zprávy

  Otevřený dopis SKČN k digitálnímu šíření knih

  Současná legislativa neposkytuje držitelům autorských práv dostatečnou ochranu. Nelegální šíření prostřednictvím „legálně“ působících serverů jako ulozto.cz, stejně jako celkově nízké povědomí o hodnotě duševního vlastnictví, připravuje tvůrce knih téměř o dvě miliardy korun ročně. Přinášíme otevřený dopis Svazu českých knihkupců a nakladatelů k této problematice.

  Foto archiv redakce

  V době hlubokého deficitu státního rozpočtu by mělo stát zajímat, že jeho tolerance šedé ekonomiky v oblasti autorských děl připravuje stát ročně o nemalé částky. Dle Studie vlivu nelegálního šíření knih na knižní trh a ekonomiku nakladatelů v České republice (Zpracovaná společností BDO pro SČKN v roce 2020) se může jen v případě knih jednat až o půl miliardy.

  Nejde jen o přímé ztráty. Prostředky, které chybí nakladatelům a autorům, mohly být vynaloženy k vývoji a inovaci učebních a odborných textů, stejně jako k rozvoji tvůrčího potenciálu jednotlivců, žáků i studentů.

  Nelegální kopírování knih sice zdánlivě řeší dostupnost díla, v důsledku však vede ke vzniku méně děl, a tedy k méně pestré nabídce. Přístup k současným poznatkům a moderním trendům se tak zpožďuje, což se nutně odrazí v naší konkurenceschopnosti v budoucnu.

  Řešením by byla adekvátní implementace evropské Směrnice o jednotném digitálním trhu do českého k autorského práva. Připravená novela autorského zákona však již nestihne projít legislativním procesem do konce volebního období. Zlepšení současného neutěšeného stavu je tak stále v nedohlednu.

  Apelujeme proto na všechny politické strany, aby se k novele autorského zákona vrátily ihned po volbách a poslaly do Parlamentu návrh obdobný tomu, který nyní připravilo Ministerstvo kultury ve shodě s představiteli držitelů autorských práv, ale i ve shodě s dalšími resorty, zejména s MŠMT.

  Veřejnost pak spolu s autory prosíme, aby nás podpořila a nakupovala elektronické knihy legálně a s plným komfortem, ve vysoké kvalitě a s garancí v kvaliních online obchodech. Přinášíme výběr z nejvýznamějších e-shopů apřehled dostupných licencí pro knihovny a instituce.

  ///

  Jménem představenstva Svazu českých knihkupců a nakladatelů

  Ing. Martin Vopěnka, předseda SČKN

  • Autor:
  • Publikováno: 10. července 2021

  Komentáře k článku: Otevřený dopis SKČN k digitálnímu šíření knih

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,