Divadelní noviny Aktuální vydání 16/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

16/2023

ročník 32
3. 10. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Otevřený dopis Petra Zusky

  Vážení a milí,

  předpokládám, že ani jednomu z Vás není lhostejné, jaká situace již osm měsíců panuje nejen v České republice. Tak či onak to bez výjimek ovlivňuje každého z nás i celou společnost, a to v globálním měřítku. To ovlivnění je negativní a nezdravé a může mít do budoucna velice neblahé důsledky. Způsob boje s pandemií Covid – 19 totiž páchá několikanásobně větší zlo než onen virus samotný. V momentě, kdy se péče o zdraví stane přehnanou a iracionální, kdy se přemění v politikum č. 1., může být ve výsledku smrtící. V tu chvíli se totiž ve jménu života začíná život zabíjet. Právě tohle už nějakou dobu zažíváme. Všichni víme, co to znamená v praxi. Podstatná část ekonomiky jde strmě dolů. Trpí školství, kultura, sport, podnikatelé, živnostníci, služby… Státní dluh narůstá do obřích rozměrů, jsou omezována práva a svobody občanů, je ničena jejich práce a často i holá existence…

  Petr Zuska. Foto: Jakub Fulín.

  V těchto dnech, po téměř dvou měsících, dochází k opatrnému pozvolnému rozvolňování, což je jistě dobrá zpráva. Bylo by skvělé, kdybychom se v horizontu dvou dalších měsíců dostali opět do normálu, na který jsme zvyklí, a tak to zůstalo. Jenže ten virus nezmizí. Bude tu zkrátka dál a je pravděpodobné, že v případě nově nastalých „nepříznivých čísel“ se nebude postupovat sofistikovaněji, než dosud. Nikdo ze současného establishmentu odborníků a politiků nebude hledat způsob, jak se naučit s tímto virem žít normálně, „bezbolestně“. Alespoň doposavad tak nikdo z nich nečinil. Omezení, restrikce a lockdowny se jako roční období mohou klidně točit dál…

  Jako „řešení“ situace, ve stylu „vezmi prášek“, nám začíná být podsouvána spásná vakcína. A vypadá to, že jich bude na trhu hned několik. Je ale nad slunce jasné, pod jakým tlakem a ještě větší finanční motivací farmaceutických firem byly ony vakcíny vyvíjeny. Standardní časový úsek od bodu nula po uvedení jakékoli nové očkovací látky na trh činí několik let. Ani u těch však nikdy nelze zcela vyloučit nebezpečí nežádoucích účinků. A teď se mluví o nějaké, zřejmě zázračné – s více než 90% účinností, jejíž vývoj netrval léta, ale měsíce… Tato vakcína však může mít ještě jeden, stejně nebezpečný efekt a to z úplně jiného pohledu. Ač (zatím) dobrovolná, bude mít přímý vliv na snadnost a lehkost cestování a jistě i dalších aktivit a svobod. Společnost se tak rozdělí na očkované a neočkované, na ty s potvrzením a bez, na bezproblémové a na ty co nejsou tak zcela…, na „lepší“ a „horší“. Nemusíme být vůbec historiky, aby nás okamžitě nenapadlo několik paralel z minulosti, kdy se pod vlajkou nejrůznějších ideologií a zhoubných fantasmagorií tak dělo. Výsledek byl vždy katastrofální. Mimochodem, podobná témata jsou i dnes vděčným námětem některých tvůrců filmů scifi.

  Důležité!!! MUDr. Jan Hnízdil – varující dopis poslancům: http://blog.aktualne.cz/blogy/jan-hnizdil.php?itemid=38323 . Pokud můžete, šiřte dál a apelujte na politickou reprezentaci.

   

  Vážení a milí,

  ona mainstreamová vlna boje proti pandemii ženoucí se oceánem – světem, nás mele a mnohé už pořádně semlela. Je však skvělá na surfování, což mnozí využívají. Většina politiků, masmédií a dalších odborníků s nejrůznějšími grafy a tabulkami. Je to vlna, která už nemá s Covidem moc společného. Je to vlna, kterou zdraví a lidské životy vlastně nezajímají. Je to vlna, která se už dávno vymkla medicíně jako takové. Naopak, je jejím trestuhodným zneužitím. Vítr, kterým je hnána, vane z úplně jiných sfér…

  Je dost možné, že spousta z Vás to vidí jinak a nebude se mnou souhlasit, ale jsem si jist, že mnozí ano. Obojí je naprosto v pořádku. Každopádně bych Vás rád upozornil na poměrně novou internetovou platformu ZDRAVÉ FÓRUM (www.zdraveforum.cz).

  Najdete zde skvělé a zajímavé články, rozhovory a texty několika předních vědců, lékařů, epidemiologů, politologů, ekonomů…, kteří se z různých úhlů pohledu, v rámci specifiky, ale i přesahu svých oborů a zkušeností, k danému tématu vyjadřují. A proč? Protože tento stav pokládají za NEzdravý a NEbezpečný. Za takový ho považuji i já, a proto jsem na začátku října poslal Otevřený dopis tehdejšímu ministrovi zdravotnictví Prymulovi: https://operaplus.cz/otevreny-dopis-petra-zusky-ministrovi-zdravotnictvi/ a ve druhé polovině listopadu „uzavřený“ dopis spolku Milion chvilek pro demokracii, který však rovněž zůstal bez jakékoli reakce a proto i ten teď „otvírám“: https://drive.google.com/file/d/1KR1LsDMaYrv5v7dyRDC98Is7oZCj3xP9/view?usp=sharing.

  Možná si říkáte, že to vlastně nemá smysl. Že nás to všechny přesahuje a rozhodovat budou nakonec stejně jiní a jinde. Ano, dost možná to tak dopadne, ale dělejme vše pro to, aby se tak nestalo. Uvědomme si, že jde o NÁS. O NAŠI práci, NÁŠ život a o NAŠE děti.

  Proto Vám chci na závěr říct dvě krátké věty, které jsem nedávno zaslechl. Snad nám všem mohou býti jistou motivací: VE STÁTNÍM ZNAKU MÁME LVA, NE OVCI. CHOVEJME SE PODLE TOHO.

  Mějte se hezky, přeji krásné Vánoce, šťastnější nový rok a držme si palce!

   

  Petr Zuska

   

  • Autor:
  • Publikováno: 15. prosince 2020

  Komentáře k článku: Otevřený dopis Petra Zusky

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,