Divadelní noviny Aktuální vydání 15/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

15/2023

ročník 32
19. 9. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny >

  Otevřený dopis a dovětek: Přezkoumání rozhodnutí o nepřidělení letošní dotace pro iDN

  Vážený pan

  Mgr. Martin Baxa

  ministr kultury

  Ministerstvo kultury

  Maltézské náměstí 471/1

  118 00 Praha1 – Malá Strana

  ///

  Vážený pane ministře,

  jsem jeden z řady autorů přispívajících do internetových Divadelních novin. Mám zde blog, který je orientován především na reflexe zajímavých divadelních premiér, festivalů a událostí v městě Brně a regionu, ale i na další zdejší významné kulturní události. Profesí jsem psycholog a pedagog, současně dlouhá léta publicista, člen Syndikátu novinářů ČR. V přelomových letech 1988–1990 jsem byl redaktorem Svobodného slova. Má činnost pro IDN je na zcela zájmové, nehonorované bázi, stejně jako dalších kolegů z regionu, kteří s IDN autorsky spolupracují. Samozřejmě redigovat časopis a zajišťovat veškeré s tím související činnosti, jen z čirého altruismu, zodpovědně zajistit nelze.

  IDN výborně doplňují tištěné Divadelní noviny, přinášejí množství recenzí, reflexí a postřehů nejen z divadelního světa, ale i z širšího okruhu kultury, které se do tištěného čtrnáctideníku, nemají šanci vtěsnat, zajímavostí a kvalitou rozhodně nezaostávají. IDN přinášejí každodenně nové, zajímavé a hojně čtené texty, od početného okruhu autorů z různých míst republiky.

  Proto nejen mě nemile překvapila informace z redakce IDN, že z důvodu nečekaného neudělení dotace z MK ČR pro letošní rok, bude další vydávání IDN nutno „prakticky ukončit“. Chápu, že vstupujeme do období, kdy je třeba hledat úspory, kde je možno. Myslím však, že koncept a výsledky činnosti IDN vynaložené náklady zřetelně převyšují, přinášejí hodnotu, která má smysl, vyplatí se.

  Obracím se na Vás, vážený pane ministře, s prosbou, zda byste mohl věnovat této záležitosti svou pozornost, znovu rozhodnutí o nepřidělení dotace zvážit. IDN si získal zájem i respekt čtenářů jako zdroj informací, reflexí, úvah, vzpomínek, nejen z dění v českém divadelním světě, ale i z širšího kulturního dění, včetně regionálních událostí. Stejně jako další z kolegů, v aktivním věku profesionálních novinářů, jsem přesvědčen, že IDN si podporu plně zaslouží.

  Děkuji Vám za pozornost, kterou jste věnoval těmto mým řádkům a samozřejmě i té, kterou věnujete přezkoumání rozhodnutí o nepřidělení letošní dotace pro IDN.

  S pozdravem,

  PhDr. Jaroslav Štěpaník

  Komořany 220

  683 01 Rousínov

  mobil: 602 841 389

  e-mail: [email protected]

  ///

  Žádost adresovanou panu ministru Martinu Baxovi jsem zaslal mailem 9. března t. r.  Podnětem byla překvapivá zpráva o neudělení dotace iDN, s následným rozhodnutím redakce DN činnost iDN dočasně zastavit. Vycházela z mého přesvědčení, že iDN konají cennou službu divadlu a divadelní kultuře v českých zemích. Oslovují nejen odborníky a divadelníky, ale i širší okruh přátel divadla a divadelního umění. Za pozitivní považuji, že informují a reflektují divadelní dění v regionech, přibližují i širší kulturní dění.

  Ministr kultury, pan Martin Baxa, mi osobně odepsal. Upřímně si vážím jeho odpovědi. Byla otevřená, věcná, s odkazem na předchozí rozhodnutí, zveřejněné v iDN. Byla i vnímavou osobní reakcí k danému problému.

  Sám zachovávám přesvědčení, že iDN je nosnou komplementární, současně svébytnou součástí tištěných DN, zajímavou a čtenářsky vyhledávanou, zasluhující podporu. Nějak vstupovat do daného systému hodnocení, který neznám, nemohu, nejsem také kompetentní k porovnání hodnocených žadatelů o podporu. Z dřívější dlouholeté psychologické praxe však vím, že tvorba hodnotících systémů s volbou kritérií i závěrečné evaluace je vždy velmi náročná, hodnocení vždy poznamenané subjektivitou, a v konkrétních případech, často konfliktní.

  Stejně jako šéfredaktora DN, pana Josefa Hermana mě udivilo, že do diskuse na stránkách iDN ve věci jistě závažné, bylo málo diskusních příspěvků.  Souhlasím s ním, že kritika, jak se objevila na adresu DN, by měla být vyslovena na základě konkrétních fakt. Zdá se, že nejvíce zklamaných hlasů z rozhodnutí MK přišlo z jižní Moravy – Na MK psal také známý brněnský novinář, Ladislav Vencálek, který má na iDN svůj blog, do diskuse vstoupil čtenář iDN, významný hudební skladatel pan Zdeněk Pololáník, z Vídně zareagoval Ludvík Kavín. Co za tím snad vězí, možno se ptát z dálky, že k problému se neozývají ti z blízkosti, víc informovaní.

  Diskuse na stránkách iDN ovšem věcná, konkrétní, nezaujatá, pokud možno, co nejmíň emotivní, by snad mohla pomoci problém vyjasnit. Ne ovšem způsobem, který nepřináší nic konstruktivního, diskusí není, jako např. reakce manažera vydavatelství Economia, k příspěvku paní Marie Reslové. Myslím, že na místě je především osobní jednání redakce s MK.


  Komentáře k článku: Otevřený dopis a dovětek: Přezkoumání rozhodnutí o nepřidělení letošní dotace pro iDN

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,