Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Ostře řezaná tvář

  Vždycky jsem si myslela, že výraz „ostře řezaná tvář“ patří spíš do literatury, ale pak nás překladatel Zbyněk Černík ujistil, že ostře řezaná tvář patří i živému Peru Olovu Enquistovi.

  V Praze v listopadu 1989 FOTO ZBYNĚK ČERNÍK

  S jeho hrou Ze života žížal jsme se v plzeňském Divadle J. K. Tyla setkali v roce 1985. Bylo to v době, kdy při kamenných divadlech směly vznikat studiové scény. V Plzni se otevřelo Divadlo v klubu a Enquistovy Žížaly se rázem staly jedním z jeho krásných dramaturgických výskoků. Čtveřice herců (Monika Švábová, Milan Vlachovský, Václav Neužil a Eva Wimmerová) dostala v této kruté, ale přitom nesmírně vtipné autorské verzi osudů tří osobností dánské kultury – H. Ch. Andersena a manželů Heibergových (herečky a ředitele Královského divadla v Kodani) – příležitosti, na které dlouho čekali. Po letech uvádění her interpretačního divadla jsme všichni pocítili možnosti divadla autorského – tedy takového, kdy herec má šanci být autorem své postavy, svého vlastního, do postavy zakletého osudu. Blízkost publika v Klubu, kde jsme zrušili klasické „kukátko“ (hrálo se na dvě proti sobě postavená hlediště), jen umocňovala osobní vyznění Enquistových – našich – rozhovorů o smyslu života a umění. Se Žížalami jsme pak ještě stejně úspěšně hostovali v pražské Redutě.

  S vědomím toho, že Enquist dává režisérovi i hercům šanci jít daleko k možnostem vlastního poznání (a porozumění), jsme pak v roce 1998 nastudovali v Českém rozhlase jeho Faidru. V obsazení byli Johana Tesařová, Ivan Trojan, Antonie Hegerlíková, Josef Vinklář a další. Výsledkem byl pocit setkání nejen s autorem ostře řezané tváře, ale především ostře řezané tvorby.

  Takovým se sluší říci: Díky, bylo nám velkou ctí.


  Komentáře k článku: Ostře řezaná tvář

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,