Divadelní noviny Aktuální vydání 8/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

8/2024

ročník 33
16. 4. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Ostravský Fantom Londýna zvítězil v Jižní Koreji

  Původní muzikál Národního divadla moravskoslezského Fantom Londýna získal 13. července hlavní cenu Festivalu DIMF (DAEGU INTERNATIONAL MUSICAL FESTIVAL) v jihokorejském Daegu. Úspěch dovršily ceny za herecké výkony pro Janu Musilovou a Lukáše Adama.

  Tvůrci a herci muzikálu s šéfem souboru Patrickem Fridrichovským na červeném koberci FOTO NDM OSTRAVA

  Tvůrci a herci muzikálu s šéfem souboru Patrickem Fridrichovským na červeném koberci
  FOTO NDM OSTRAVA

  Začátkem července odletěl do Koreje soubor operety/muzikálu Národního divadla moravskoslezského, aby se zde v několika představeních představil na Mezinárodním muzikálovém festivalu ve městě Daegu (Tegu) s původním českým muzikálem Radima Smetany, Lumíra Olšovského, Pavla Bára a Michaela Prostějovského Fantom Londýna, který vznikl na objednávku NDM, měl zde v sezóně 2012/2013 svou světovou premiéru a je velmi divácky úspěšný.

  Ostravský soubor pózuje na korejském jevišti FOTO NDM OSTRAVA

  Ostravský soubor pózuje na korejském jevišti
  FOTO NDM OSTRAVA

  Příběh lásky, děsuplných vražd i bujarého veselí vychází z řádění sériového vraha Jacka Rozparovače za časů viktoriánského Londýna konce 19. století. Během desítek let se zrodila řada pověstí a legend, na jejichž základě vznikly úspěšné romány, filmy a v NDM i zcela původní krimimuzikál, kde každá postava může být vrahem. Jeho tvůrci ho pod názvem Přízrak Londýna přenesli do Divadla Hybernia, kde se v pražském obsazení hraje bez živého orchestru, nahrávka orchestrálního partu posloužila také při korejskému zájezdu.

  Pavel Bár, Lumír Olšovský, Jana Musilová a Lukáš Adam FOTO NDM OSTRAVA

  Pavel Bár, Lumír Olšovský, Jana Musilová a Lukáš Adam
  FOTO NDM OSTRAVA

   

  Na závěrečném galavečeru spojeném s udílením cen festivalu DIMF získal Fantom Londýna hlavní cenu „Grand Prize“ 9. ročníku Festivalu DIMF (DAEGU INTERNATIONAL MUSICAL FESTIVAL). Cenu z rukou ministra kultury Korejské republiky Kim Jongdeoka převzali šéf souboru Patrick Fridrichovský, spoluautoři libreta Pavel Bár a Lumír Olšovský, který je zároveň režisérem inscenace. Do České republiky také putují další dvě herecké ceny. Lukáš Adam získal za roli Henryho ocenění v kategorii nejlepší mužský výkon v hlavni roli. Jana Musilová v roli Matky získala ocenění za nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli. Za další úspěch českého muzikálu v rámci prestižního festivalu lze označit také nominaci Martiny Šnytové v hlavní ženské kategorii za její výkon v roli Evelyn.

  Pro soubor operety a muzikálu je to v letošní sezóně další mimořádné ocenění práce, po Cenách Thálie přišlo uznání také na mezinárodním poli. To, co pro české hokejisty znamenalo Nagano, může pro náš ostravský muzikál znamenat velké vítězství v jihokorejském Daegu. – sdělil jihokorejským médiím krátce po předání ocenění šéf souboru Patrick Fridrichovský. Chtěl bych poděkovat za nás za autory pořadatelům festivalu, že nás pozvali a také celému souboru za jejich skvělý výkon – prohlásil při předávání ceny spoluautor muzikálu Pavel Bár. Já jsem něco takového nečekal a jsem rád, že se náš muzikál jihokorejským divákům i porotě líbil. To je krásný dar. – poděkoval na závěr slavnostního ceremoniálu režisér a spoluautor muzikálu Lumír Olšovský.

  Celkem se Fantom Londýna v průběhu festivalu odehrál před vyprodaným hlediště pro tisíc pět set diváků pětkrát a skladby z něho zazněly i na slavnostním vyhlášením cen, které v přímém přenosu vysílala celostátní jihokorejská televize.

  S použitím tiskové zprávy Marcely Bednaříkové.

  • Autor:
  • Publikováno: 14. července 2015

  Komentáře k článku: Ostravský Fantom Londýna zvítězil v Jižní Koreji

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,