Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2020

ročník 28
18. 2.–2. 3. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Ostravská divadla přivezou v listopadu do Prahy nesmrtelného Shakespeara

  V Praze / Ostravě … – Milostné přešlapy korpulentního rytíře Falstaffa, bezskrupulózní Richard III., tak trochu jiný příběh prince dánského či hříchy i humorem prošpikované Něco za něco – tradiční přehlídka ostravských divadel Ostrava v Praze!!! představí od 6. do 28. listopadu výběr her nesmrtelného Williama Shakespeara. V Praze tak vyvrcholí celoroční projekt SHAKESPEARE OSTRAVA 2016, jímž se ostravská kulturní scéna připojila ke světovým oslavám výročí 400 let od úmrtí významného anglického dramatika.

  Veselé paničky windsorské – Lada Bělašková (Paní Brouzdalová), Jiří Sedláček (Jan Falstaff), Sylvie Krupanská (Paní Pažoutová) Foto Radovan Šťastný

  Veselé paničky windsorské – Lada Bělašková (Paní Brouzdalová), Jiří Sedláček (Jan Falstaff), Sylvie Krupanská (Paní Pažoutová) Foto Radovan Šťastný

  Ostrava v Praze!!! si v průběhu let vydobyla mezi pražskými festivaly své právoplatné místo a každoročně představuje výběr nejnovějších a nejúspěšnějších inscenací ostravských divadelních scén. Vstupenky na představení je možné rezervovat a zakoupit v pokladnách jednotlivých divadel či v předprodejních sítích www.ticketportal.cz a www.ticketpro.cz. Podrobné informace k přehlídce naleznete na www.ostravavpraze.eu nebo na www.facebook.com/festivalostravavpraze.

  Pouhých deset dní po ostravské premiéře, 28. listopadu, bude mít pražské publikum příležitost zhlédnout zbrusu nové nastudování Richarda III. v podání herců Divadla Petra Bezruče. Režie se ujala umělecká ředitelka divadla Janka Ryšánek Schmiedtová a v roli jednoho z nejpůsobivějších Shakespearových padouchů se zaskví držitel Thálie Lukáš Melník. Hra měla původně propagandisticky vylíčit Richarda III. jako netvora a ospravedlnit tím jeho svržení a nástup tudorovské dynastie. Jenže tento ohava tělem i duší, jak jej líčily tehdejší kroniky, se u Shakespeara stává cynickým politikem s promyšleným plánem, který je doma v každé době.

  Bouře – Robin Ferro (Ferdinand), Eva Štěpandová (Miranda), Lenka Sedláčková (loutka Bohyně), Lenka Macharáčková (loutka Bohyně), Lenka Pavlíčková (loutka Bohyně) Foto Roman Polášek

  Bouře – Robin Ferro (Ferdinand), Eva Štěpandová (Miranda), Lenka Sedláčková (loutka Bohyně), Lenka Macharáčková (loutka Bohyně), Lenka Pavlíčková (loutka Bohyně) Foto Roman Polášek

  Národní divadlo moravskoslezské přijede do české metropole hned s dvěma inscenacemi. Úvodní Veselé paničky windsorské v režii Petera Gábora uvedou 6. listopadu v Divadle na Vinohradech.

  V Redutě pak představí 10. listopadu společně s ansámblem Staré arény inscenaci HAPRDÁNS neboli HAmlet PRinc DÁNSký. Méně známou verzi známého příběhu z pera Ivana Vyskočila režíruje Tomáš Jirman a ujal se také jedné z rolí po boku Anny Cónové a Zuzany Kantorové.

  Komorní scéna Aréna ovládne 22. listopadu prostory La Fabriky. Nestárnoucí komedie Něco za něco v překladu Martina Hilského a režii Ivana Krejčího zavede diváky do středověké Vídně, kde se láme právo a korupce jen kvete. Shakespearovy hry věrně zrcadlí problémy své doby, ale v tomto alžbětinském zrcadle lze nalézt také odraz naší současnosti.

  Dramatická romance Bouře byla poslední velkou hrou Williama Shakespeara a pražské publikum bude mít možnost zhlédnout ji 27. listopadu na scéně Divadla ABC v netradičním loutkářsko-činoherním ztvárnění Divadla loutek Ostrava. Těšit se můžete mj. na hlavové loutky v nadlidské velikosti.

  Ostravská divadelní scéna se v české metropoli na podzim představí již posedmé a Pražané se mohou těšit na pětici inscenací v nastudování Komorní scény Aréna, Národního divadla moravskoslezského, Staré arény, Divadla loutek Ostrava nebo Divadla Petra Bezruče. Své ostravské kolegy uvítají na svých scénách Divadlo na Vinohradech, Divadlo Komedie a Divadlo ABC, nově se přehlídka představí také v Redutě a v prostorách La Fabrika.

  Něco za něco – Marek Cisovský (Angelo), Štěpán Kozub (Kníže vídeňský Vincentio) Foto Roman Polášek

  Něco za něco – Marek Cisovský (Angelo), Štěpán Kozub (Kníže vídeňský Vincentio) Foto Roman Polášek

  Program přehlídky Ostrava v Praze!!!

  6. listopadu 2016 v 19:00 hodin – Divadlo na Vinohradech

  William Shakespeare: Veselé paničky windsorské

  Národní divadlo moravskoslezské. Režie: Peter Gábor

  10. listopadu 2016 v 19:00 hodin – Reduta

  Ivan Vyskočil: HAPRDÁNS neboli HAmlet PRinc DÁNSký

  Národní divadlo moravskoslezské a Stará aréna. Režie: Tomáš Jirman a kolektiv

  22. 11. 2016 v 19:30 hodin – La Fabrika

  William Shakespeare: Něco za něco

  Komorní scéna Aréna. Režie: Ivan Krejčí

  27. 11. 2016 v 19:00 hodin – Divadlo ABC

  William Shakespeare: Bouře

  Divadlo loutek Ostrava. Režie: Václav Klemens

  28. listopadu 2016 v 19:30 hodin – Divadlo v Celetné

  William Shakespeare: Richard III.

  Divadlo Petra Bezruče. Režie: Janka Ryšánek Schmiedtová

  • Autor:
  • Publikováno: 22. října 2016

  Komentáře k článku: Ostravská divadla přivezou v listopadu do Prahy nesmrtelného Shakespeara

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,