Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Operní omalovánka

  Opera Gaetana Donizettiho Nápoj lásky se hraje často. Jenže průzračnost té hudby, ostře načrtnuté charaktery postav i jednoduchá komická zápletka, patří k nejobtížnějším interpretačním úkolům.

  Režisérka se snaží vymalovat omalovánku jinými barvičkami, než učinili předchůdci. FOTO PAVEL KŘIVÁNEK

  Problémy s železnou pravidelností začínají u orchestru, který se ani Ivanovi Paříkovi v Divadle J. K. Tyla v Plzni nepodařilo vylehčit tak, aby jen jemně a vtipně doprovodil pěvecké kreace. Stejně tak italské belcanto aby v inscenaci pohledal. Najít trochu lze ještě u Radky Sehnoutkové v roli Adiny, nejvíc pak u Jiřího Hájka. Největším problémem inscenace je bohužel prakticky hlavní postava Nemorina v podání Tomáše Kořínka – o belcantu těžko hovořit, lehké melodie v jeho podání ztěžkly a ve výškách se pěvec bez forze neobejde.
  Režisérka Blažena Hončariová dokázala vést pěvce k herecké komedii, což by byla cesta k úspěchu, kdyby veškeré jednání bylo opravdu věcné, kdyby komika vycházela ze situací a jednání postav a nikoli, jak se často děje, z tlustého přehrávání. Režisérka se snaží vymalovat omalovánku jinými barvičkami, než učinili předchůdci. Jenže nové formálně musí být odvozeno od nového myšlenkově.

  (Plný text recenze vyjde v Divadelních novinách 9/2012)

  Divadlo J. K. Tyla Plzeň – Nápoj lásky, komická opera o dvou dějstvích. Nastudováno v italském originále. Dirigent Ivan Pařík, režie Blažena Hončariová, scéna a kostýmy Jana Zbořilová, sbormistr Zdeněk Vimr. Premiéra 24. března 2012. (Psáno z reprízy 3. dubna.)

  ///

  Další na internetu dostupné ohlasy a recenze:

   

  Jana Bláhová, Nejlepsi-adresa.cz, 23. 3. 2012 – Italská opera Nápoj lásky se do plzeňského divadla vrací po dvaceti letech

  Gabriela Špalková, MF Dnes / iDNES.cz, 3. 4. 2012 – Jiskřivý Nápoj lásky je hudební lahůdkou, režie ale pokulhává

  Gabriela Špalková, Opera PLUS, 3. 4. 2012 – Nápoj lásky v Plzni přece jen potěší

  Petra Hynčíková, ČRo 3, 10. 4. 2012 – Donizzetiho Nápoj lásky v Plzni


  Komentáře k článku: Operní omalovánka

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,