Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2019

ročník 28
25. 6.–2. 9. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Opera o Josefu Toufarovi hostuje v New Yorku

  Komorní opera Aleše Březiny Toufar o římskokatolickém knězi Josefu Toufarovi umučeném před 65 lety komunistickou Státní bezpečností zazní po hostování v Nitře, Bratislavě, Drážďanech, Litomyšli a Bukurešti také v americkém New Yorku. Národní divadlo ji uvede 8. a 10. května 2015 v sále Bohemian National Hall.

  V hlavní roli Soňa Červená. FOTO CTIBOR BACHRATÝ

  V hlavní roli Soňa Červená. FOTO CTIBOR BACHRATÝ

  Dílo v hlavní roli se Soňou Červenou pod taktovkou dirigenta Jiřího Štrunce a v režii Petra Zelenky vzniklo jako součást mezinárodního projektu Paralelní životy, 20. století očima tajné policie, který iniciovala Asociace Divadelná Nitra. Od premiéry v září 2013 v Divadle Kolowrat ho viděli stovky diváků v Praze i zahraničí.

  Námětem opery je politická perzekuce a mučení kněze Josefa Toufara. Záminkou k jeho zatčení 28. ledna 1950 byla zvěst o zázraku, o kterém podali zprávu farníci z kostela Nanebevzetí Panny Marie v Číhošti. Podle jejich svědectví se při mši 11. prosince 1949 a znovu pak o čtrnáct dní později opakovaně pohnul křížek za farářovými zády. Komunistická Státní bezpečnost tento dodnes nevysvětlený úkaz okamžitě využila pro své tažení proti církvi, která pro ni představovala jednoho z nejsilnějších protivníků. Toufar byl nejprve nařčen z podvodu, později ještě z „homoseksuelity“ a pedofilie (děti ke křivým výpovědím donutila Ludmila Brožová Polednová, známá dnes hlavně z procesu s Miladou Horákovou).

  Státní bezpečnost natočila inscenovaný dokument Běda tomu, skrze něhož přichází pohoršení, při jehož natáčení měl Toufar spoluúčinkovat. Jelikož ale v průběhu natáčení zemřel, nahradil jej ve filmu figurant. Na straně druhé ustanovila katolická církev tzv. zázrakovou komisi a pokusila se dosáhnout Toufarova svatořečení. Dokumentární komorní opera Toufar je podobně jako autorova úspěšná prvotina Zítra se bude… založena na dobových tištěných, zvukových a obrazových dokumentech.

  Součástí hostování opery ND v New Yorku bude projekce filmu Zítra se bude… FOTO archiv ND

  Součástí hostování opery ND v New Yorku bude projekce filmu Zítra se bude… FOTO HANA SMEJKALOVÁ

  Součástí hostování opery ND v New Yorku bude projekce filmu Zítra se bude, který vznikl na základě stejnojmenné opery Aleše Březiny se Soňou Červenou v hlavní roli. Hostem projekce bude i dcera političky Milady Horákové popravené komunistickým režimem, paní Jana Kánská.

  V Praze 5. května 2015

  Nejbližší pražská představení opery Toufar jsou naplánovaná na 18. a 19. listopadu 2015 na Nové scéně.

  • Autor:
  • Publikováno: 6. května 2015

  Komentáře k článku: Opera o Josefu Toufarovi hostuje v New Yorku

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,