Divadelní noviny Aktuální vydání 10/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

10/2024

ročník 33
14. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza Zprávy

  Online setkávání s německými spisovateli

  Co se aktuálně děje na německé literární scéně? Co si myslí současní němečtí autoři a jakými tématy se zabývají? Goethe-Institut uvádí novou literární řadu Terra litera.

  Literární řada Terra litera si bude všímat mladých německých autorů a autorek, jež se neuzavírají před světem. Zajímá nás přitom nejen jejich literární tvorba, ale i jejich občanské postoje, které ji ovlivňují, komentuje vznik tohoto projektu Monika Loderová z Goethe-Institutu.

  Hostem prvního dílu Terry litery bude ve čtvrtek 8. dubna od 19:00 hodin německý dramatik, režisér a herec Akın Emanuel Şipal (*1991). O jeho tvorbě, o trendech v současné německé dramatice, o hledání stop turecké rodiny ve střední Evropě a o vizi Evropy s ním bude diskutovat dramaturgyně a překladatelka Viktorie Knotková.

  Akın Emanuel Şipal. Foto Katja Strempel

  Akın Emanuel Şipal se narodil v roce 1991 v Essenu, vystudoval filmovou režii v Hamburku. Ve svých divadelních hrách i filmech zpracovává autobiografické motivy a snaží se prohloubit a rozšířit aktuální společenský diskurz týkající se německo-tureckých vztahů. V sezóně 2016/17 byl kmenovým autorem divadla v Mannheimu, poté hostujícím dramaturgem a kmenovým autorem divadla v Brémách. Jako autor divadelních her i filmových scénářů získal řadu ocenění a účastnil se mezinárodních festivalů. Jeho dědeček Kamuran Şipal patřil mezi nejoceňovanější překladatele z němčiny a je známý jako „turecký hlas Franze Kafky“.

  Viktorie Knotková. Foto Bremen Theater

  Viktorie Knotková se narodila v roce 1986, studovala dramaturgii v Brně a ve Vídni. Působila mj. jako dramaturgyně Pražského komorního divadla pod vedením Dušana Davida Pařízka a činohry v Brémách, kde také spolupořádá mezinárodní literární festival globale° – Festival für grenzüberschreitende Literatur. Překládá do češtiny hry Kathariny Schmitt, Katji Brunner a Elfriede Jelinek.

  Setkání s nastupující generací německých autorů a autorek nabídne Goethe-Institut každý druhý měsíc, a to v německém jazyce s českým tlumočením. Partnerem literární řady Terra litera je literární měsíčník Host.

  Více viz www.goethe.de/cesko/terralitera.

  Terra litera, díl 1.: Akın Emanuel Şipal

  Online přes platformu Zoom: www.goethe.de/cesko/terralitera , čtvrtek 8. dubna v 19:00

  /Pro i-DN z tiskové zprávy Goethe Institutu v Praze zpracoval hul/

  • Autor:
  • Publikováno: 6. dubna 2021

  Komentáře k článku: Online setkávání s německými spisovateli

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,