Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2020

ročník 28
18. 2.–2. 3. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  One Step čeří evropské taneční vlny

  Mimořádný úspěch na letošní platformě Aerowaves Markéty Vacovské s Lenkou Dusilovou v režii Petra Boháče ze Spitfire Company jen potvrdil, že český současný tanec rezonuje na mezinárodní scéně tak jako nikdy předtím. Jejich One Step Before the Fall získal nejvíce hlasů v konkurenci více než 400 děl z celé Evropy!

  One step-2

  Po ocenění Dance Piece of the Year 2012 Miřenky Čechové ve Washingtonu a následné Herald Angel Award pro ni i Markétu Vacovskou na letošním Edinburgh Fringe je bezkonkurenční hodnocení výkonu za inscenaci Vacovské & Spitfire na Aerowaves potvrzením kvality a originality naší tanečně – pohybové scény.

  Dodejme, že letos se na Aerowaves mezi TOP10 dostala i tvůrčí dvojice Tereza Ondrová – Peter Šavel, která zaujala už loni v díle slovenských choreografů Patera Šavela a Stana Dobáka pro ME-SA Much More Than Nothing. A v neposlední řadě už loni postoupila mezi Aerowaves TOP10 Andrea Miltnerová.

  Aerowaves je největší evropskou platformou na podporu mladé choreografické tvorby. Zástupci více než 30 zemí na ní každoročně sledují cca 400 – 500 DVD kratších děl (o délce 15 – 40 minut) ze všech koutů Evropy. Sejdou se vždy poslední víkend v říjnu ke společné intenzivní diskusi nad desítkami doporučení. Po návratu z Aerowaves Annual Meeting má reprezentant každé země ještě možnost po dva dny studovat nahrávky děl, která po diskusích a zhlédnutí ukázek postoupí mezi 30 priorit, a pak hlasuje. Jen jediné dílo může svým hlasem doporučit na 1. místo, maximálně tři na druhé a šest na třetí, tzn. svými hlasy podpoří nanejvýše deset děl.

  Česká republika byla díky Yvoně Kreuzmannové u zrodu této platformy před 18 lety a vždy považovala za skvělé, podařilo-li se někomu z našich umělců jednou za pár let postoupit mezi TOP20 priority companies. Znamenalo to výrazné šance na prezentaci v zahraničí. Od roku 2011 je tato dvacítka vybraných děl uváděna vždy na jaře příštího roku v některém z evropských měst za účasti cca stovky ředitelů divadel a festivalů z celého světa. Tato akce pod názvem Spring Forward se konala poprvé v Ljubljaně, pak v italském Bassano del Grappa a letos v Zurichu. A právě tam už nechyběli Češi a to hned se dvěma díly: Andrea Miltnerová s Tancem magnetické balerínky a ME-SA s česko-slovenskou produkcí Šavela – Dobáka Much More Than Nothing.

  Poslední Aerowaves meeting (23. – 28. 10. 2013) přinesl ještě vyšší uznání českým umělcům. Markéta Vacovská s Lenkou Dusilovou pod režijním vedením Petra Boháče neměly mezi více než 500 přihlášenými díly konkurenci! Získaly od evropských expertů nejvíce hlasů i s pozváním do Paříže, Athén, Bruselu, Barcelony, Kodaně a dalších měst. Ne náhodou na České taneční platformě byla výjimečná performerka Markéta Vacovská vyhlášena mezinárodní porotou Tanečnicí roku 2013 a hned pozvána do Amsterdamu a jiných míst.

  Aerowaves 2013 upozornily ještě na další výjimečný talent české taneční scény, Terezu Ondrovou. Její duet s Peterem Šavelem Boy Who Like to Play se umístil mezi TOP10 a obratem získal nabídku na uměleckou rezidenci v Itálii. Navázali tak na úspěšnou spolupráci z loňska, kdy se setkali v projektu souboru ME-SA. Tereza je vůdčí osobností VerTeDance, další mezinárodně úspěšné české skupiny. Do třetice si za ČR získal pozornost senegalský tanečník Kaolack, který byl vybrán jednou z pracovních skupin do 3. kola a jeho duet Maan ak Moom tak mohli vidět všichni přítomní.

  Spring Forward 2014 zve opět vybrané umělce, tentokrát na duben do švédského Evropského hlavního města kultury (EHMK) 2014 Umea. Další ročník Spring Forward již chystá Barcelona. Přesto je šance, že se finále dočkáme i na půdě České republiky. Do boje o pořádání Spring Forward 2016 se vrátila Plzeň, která by tím potvrdila kontinuitu projektu Plzeň – EHMK 2015 v dalším roce. Tanec Praha je jí v tomto úsilí maximálně nápomocen s vědomím, že i úspěchy české taneční tvorby by tím získaly ještě výraznější mezinárodní zviditelnění. Nová spolupráce společnosti Plzeň 2015, o.p.s. s dřívější uměleckou ředitelkou projektu EHMK Yvonou Kreuzmannovu se po všech peripetiích s bývalým vedením projektu blíží k uzavření dohody.

  Český tanec boduje v zahraničí!

  Hana Čekanová, PR Tance Praha


  Komentáře k článku: One Step čeří evropské taneční vlny

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,