Divadelní noviny Aktuální vydání 20/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

20/2023

ročník 32
28. 11. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Olomoucké zahajování potřetí

  Moravské divadlo Olomouc vstoupilo do nové sezony s velkou pompou. Včera – v sobotu 1. září – se na jevišti divadla představily soubory činohry, opery a operety a baletu a nabídly mix toho nejzajímavějšího ze současného repertoáru i ochutnávku z chystaných premiér. Součástí Galavečera bylo i předání cen za nejlepší umělecké výkony. Předali je umělečtí šéfové jednotlivých souborů, ředitel Moravského divadla Josef Podstata a olomoucký primátor Martin Novotný. Slavnostním programem provedli diváky členové činohry Klára Klepáčková a Jiří Suchý z Tábora.

  Klára Klepáčková a Jiří Suchý z Tábora, moderátoři Slavnostního zahájení sezony, v inscenaci Něco za něco. FOTO MDO

  Před dvěma lety se tehdejší nové vedení Moravského divadla Olomouc (MDO) rozhodlo slavnostně zahajovat novou sezonu vždy 1. září. Právě v tento den byla totiž v roce 1920 uvedena na stejném jevišti Smetanova Libuše jako první představení stálé české divadelní scény v Olomouci. Na náplni Galavečera se rovnoměrně podílejí všechny tři soubory MDO. Prostřednictvím hudebních a tanečních vystoupení se snažíme návštěvníkům zrekapitulovat to nejzajímavější z našeho současného repertoáru. Pokud je to technicky možné, rádi nabídneme i ochutnávku z připravovaných inscenací. Letos se to podařilo, takže jsme necháme diváky nahlédnout do pomyslné divadelní kuchyně, řekl před slavnostním večerním představením ředitel MDO Josef Podstata.

  Přípravu Galavečera měl na starosti dramaturg olomoucké činohry, dramatik a režisér Milan Šotek. V každém případě by mělo jít o večer důstojný. Programem budeme provázet s nadhledem, ale nebudeme jej shazovat, uvedl minulý týden Šotek a současně poodhalil, jak bude pro potřeby slavnostní akce upraveno jeviště. Scénu budou tvořit tři scénické prvky z tří různých inscenací tří našich souborů, popsal.

  Kromě ukázek z inscenací uvedených v MDO v sezoně 2011/12, jako jsou Simon Boccanegra či Sen noci svatojánské, nabídlo Slavnostní zahájení sezony také ukázky z chytsaných titulů. Galavečer zahájila předehra ze Straussovy operety Netopýr, poté zazněla árie z Pucciniho opery Turandot. Program vyvrcholil valčíkem z Čajkovského baletu Louskáček. Divadelní orchestr řídil umělecký šéf souboru opery a operety Miloslav Oswald. Jako moderátoři jím diváky provázeli členové činohry MDO Klára Klepáčková a Jiří Suchý z Tábora. Mám za sebou moderování plesů a charitativních akcí, ale podobným ceremoniálem budu provázet poprvé, takže s trémou počítám. Sice jsem takříkajíc na domácí půdě, ale nemyslím si, že by to byla výhoda. Určitě je dobře, když s vámi moderuje někdo, koho dobře znáte a můžete se na něj spolehnout. Tak doufám, že mě Jirka v ničem nezaskočí, řekla před zahájením večera Klára Klepáčková.

  Tradiční součástí Galavečera bylo předání cen za nejlepší umělecké výkony sezony předchozí. Mezi herci, zpěváky a tanečníky vybírají umělečtí šéfové jednotlivých souborů a ředitel divadla. Pozoruhodností bylo, že v oboru činohry si ceny za nejlepší jevištní výkony odnesli oba moderátoři večera Klára Klepáčková a Jiří Suchý z Tábora. V průběhu večera předal cenu rovněž primátor statutárního města Olomouce Martin Novotný. A byla vyhlášena i ceny diváků, Cena ředitele Českého rozhlasu Olomouc a Cena čtenářů Olomouckého deníku. Klub příznivců Moravského divadla Olomouc vyhlásil i svou cenu pro Nejoblíbenější inscenaci.

  Mezi emeritní členy MDO byl in memoriam jmenován dlouholetý operní sólista Hynek Maxa, který ve zdejším souboru působil šestadvacet sezon. Letos v květnu by uznávaný barytonista a pedagog oslavil devadesáté narozeniny.

  ///

  CENY ZA NEJLEPŠÍ UMĚLECKÉ VÝKONY SEZONY 2011/2012

  Výroční ceny:

  Cena za nejlepší ženský jevištní výkon v uměleckém souboru baletu

  Renáta Mrózková

  Cena za nejlepší mužský jevištní výkon v uměleckém souboru baletu

  Michal Kováč

  Cena za nejlepší ženský jevištní výkon v uměleckém souboru činohry

  Klára Klepáčková

  Cena za nejlepší mužský jevištní výkon v uměleckém souboru činohry

  Jiří Suchý z Tábora

  Cena za nejlepší ženský jevištní výkon v uměleckém souboru opery a operety

  Magda Málková

  Cena za nejlepší mužský jevištní výkon v uměleckém souboru opery a operety

  Vladislav Zápražný

  Cena bezpečného zázemí Moravského divadla Olomouc

  Petr Opíchal

  Cena ředitele Českého rozhlasu Olomouc

  Jiří Přibyl

  Cena ředitele Moravského divadla Olomouc

  Petr Kubes

  Cena primátora statutárního města Olomouce

  Prodaná nevěsta – představení dne 9. 9. 2011 na Horním náměstí v Olomouci

   

  ///

  Anketní ceny:

  Cena diváků Moravského divadla Olomouc

  Lea Vítková (ženský jevištní výkon)

  Jiří Přibyl (mužský jevištní výkon)

  ///

  Cena Klubu příznivců Moravského divadla Olomouc

  Inscenace Sen noci svatojánské

  ///

  Ceny čtenářů Olomouckého deníku

  Ivo Jambor (balet)

  Klára Klepáčková (činohra)

  David Szendiuch (opera a opereta)

  • Autor:
  • Publikováno: 2. září 2012

  Komentáře k článku: Olomoucké zahajování potřetí

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,