Divadelní noviny Aktuální vydání 19/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

19/2019

ročník 28
12. 11.–25. 11. 2019
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • Hledat
  • Facebook Divadelních novin

    Olivier Awards 2016 znají vítěze

    V The Royal Opera House v Londýně byly v neděli 3. dubna slavnostně předány nejvýznamnější britské divadelní ceny Olivier Awards.

    FOTO archiv Olivier Awards

    FOTO archiv Olivier Awards

    This 40th anniversary Olivier Awards ceremony was an incredible evening of prize-giving and stunning performances. Gypsy collected four awards, including Best Musical Revival, In The Heights and Kinky Boots won three each, while Dame Judi Dench set a new record winning her eighth Olivier Award.

    Vítězové:

    The Phantom Of The Opera at Her Majesty’s Theatre

    Kinky Boots at Adelphi Theatre

    Best Actress in a Musical

    Imelda Staunton for Gypsy at Savoy Theatre

    Best Actor in a Musical

    Matt Henry for Kinky Boots at Adelphi Theatre

    Best Musical Revival

    Gypsy at Savoy Theatre

    Best Actress in a Supporting Role in a Musical

    Lara Pulver for Gypsy at Savoy Theatre

    Best Actor in a Supporting Role in a Musical

    David Bedella for In The Heights at King’s Cross Theatre

    Autograph Sound Award for Outstanding Achievement in Music

    In The Heights – Music and Lyrics by Lin-Manuel Miranda at King’s Cross Theatre

    Best Director

    Robert Icke for Oresteia at Almeida Theatre

    Best Theatre Choreographer

    Drew McOnie for In the Heights at King’s Cross Theatre

    Best Entertainment & Family

    Showstopper! The Improvised Musical at Apollo Theatre

    Outstanding Achievement in Dance

    Alessandra Ferri for her performances in Chéri and Woolf Works at Royal Opera House

    Best New Dance Production

    Woolf Works by Wayne McGregor at Royal Opera House

    Best Actress

    Denise Gough for People, Places And Things at National Theatre, Dorfman

    Best Actor

    Kenneth Cranham for The Father at Wyndham’s Theatre

    Virgin Atlantic Best New Play

    Hangmen at Jerwood Theatre Downstairs at the Royal Court & Wyndham’s Theatre

    Outstanding Achievement in Opera

    English National Opera Chorus and Orchestra for The Force Of Destiny, Lady Macbeth Of Mtsensk and The Queen Of Spades at London Coliseum

    Best New Opera Production

    Cavalleria Rusticana/Pagliacci at Royal Opera House

    Best Actress in a Supporting Role

    Judi Dench for The Winter’s Tale at Garrick Theatre

    Best Actor in a Supporting Role

    Mark Gatiss for Three Days In The Country at National Theatre, Lyttelton

    Blue-i Theatre Technology Award for Best Set Design

    Anna Fleischle for Hangmen at Jerwood Theatre Downstairs at the Royal Court & Wyndham’s Theatre

    Best Costume Design

    Gregg Barnes for Kinky Boots at Adelphi Theatre

    Best Sound Design

    Tom Gibbons for People, Places And Things at National Theatre, Dorfman

    White Light Award for Best Lighting Design

    Mark Henderson for Gypsy at Savoy Theatre

    Outstanding Achievement in an Affiliate Theatre

    Pat Kinevane and Fishamble for Silent at Soho Theatre

    Best New Comedy

    Nell Gwynn at Apollo Theatre

    Best Revival

    Ma Rainey’s Black Bottom at National Theatre, Lyttelton

    ///

    /Převzato z webových stránek Olivier Awards: zde/

    Olivier Awards-logo-2016

    Seznam všech oceněných i s nominacemi:

    Best actor

    Winner: Kenneth Cranham for The Father at Wyndham’s Theatre

    Kenneth Branagh for The Winter’s Tale at Garrick Theatre

    Benedict Cumberbatch for Hamlet at Barbican Theatre

    Adrian Lester for Red Velvet at Garrick Theatre

    Mark Rylance for Farinelli And The King at Duke of York’s Theatre

    Best actress

    Winner: Denise Gough for People, Places And Things at National Theatre, Dorfman

    Gemma Arterton for Nell Gwynn at Apollo Theatre

    Nicole Kidman for Photograph 51 at Noël Coward Theatre

    Janet McTeer for Les Liaisons Dangereuses at Donmar Warehouse

    Lia Williams for Oresteia at Almeida Theatre

    Best actor in a supporting role

    Winner: Mark Gatiss for Three Days In The Country at National Theatre, Lyttelton

    Michael Pennington for The Winter’s Tale at Garrick Theatre

    Tom Sturridge for American Buffalo at Wyndham’s Theatre

    David Suchet for The Importance Of Being Earnest at Vaudeville Theatre

    Best actress in a supporting role

    Winner: Judi Dench for The Winter’s Tale at Garrick Theatre

    Michele Dotrice for Nell Gwynn at Apollo Theatre

    Melody Grove for Farinelli And The King at Duke of York’s Theatre

    Catherine Steadman for Oppenheimer at Vaudeville Theatre

    Best director

    Winner: Robert Icke for Oresteia at Almeida Theatre

    Rob Ashford and Kenneth Branagh for The Winter’s Tale at Garrick Theatre

    Matthew Dunster for Hangmen at Jerwood Theatre Downstairs at Royal Court & Wyndham’s Theatre

    Jonathan Kent for Gypsy at Savoy Theatre

    Best actor in a supporting role in a musical

    Winner: David Bedella for In The Heights at King’s Cross Theatre

    Dan Burton for Gypsy at Savoy Theatre

    Peter Davison for Gypsy at Savoy Theatre

    Gavin Spokes for Guys And Dolls at Savoy Theatre

    Best actress in a supporting role in a musical

    Winner: Lara Pulver for Gypsy at Savoy Theatre

    Preeya Kalidas for Bend It Like Beckham at Phoenix Theatre

    Amy Lennox for Kinky Boots at Adelphi Theatre

    Emma Williams for Mrs Henderson Presents at Noel Coward Theatre

    Best musical revival

    Winner: Gypsy at Savoy Theatre

    Bugsy Malone at Lyric Hammersmith

    Guys And Dolls at Savoy Theatre

    Seven Brides For Seven Brothers at Regent’s Park Open Air Theatre

    Best actor in a musical

    Winner: Matt Henry for Kinky Boots at Adelphi Theatre

    Ian Bartholomew for Mrs Henderson Presents at Noël Coward Theatre

    Killian Donnelly for Kinky Boots at Adelphi Theatre

    David Haig for Guys And Dolls at Savoy Theatre

    Jamie Parker for Guys And Dolls at Savoy Theatre

    Best actress in a musical

    Winner: Imelda Staunton for Gypsy at Savoy Theatre

    Tracie Bennett for Mrs Henderson Presents at Noël Coward Theatre

    Natalie Dew for Bend It Like Beckham at Phoenix Theatre

    Laura Pitt-Pulford for Seven Brides For Seven Brothers at Regent’s Park Open Air Theatre

    Sophie Thompson for Guys And Dolls at Savoy Theatre

    Best new musical

    Winner: Kinky Boots at Adelphi Theatre

    Bend It Like Beckham at Phoenix Theatre

    In the Heights at King’s Cross Theatre

    Mrs Henderson Presents at Noel Coward Theatre

    Best revival

    Winner: Ma Rainey’s Black Bottom at National Theatre, Lyttelton

    Hamlet at Barbican Theatre

    Les Liaisons Dangereuses at Donmar Warehouse

    The Winter’s Tale at Garrick Theatre

    Best new comedy

    Winner: Nell Gwynn at Apollo Theatre

    Hand To God at Vaudeville Theatre

    Peter Pan Goes Wrong at Apollo Theatre

    Best new opera

    Winner: Cavalleria Rusticana/Pagliacci at Royal Opera House

    The Force Of Destiny at London Coliseum

    Morgen Und Abend at Royal Opera House

    English National Opera Chorus and Orchestra for The Force Of Destiny, Lady Macbeth Of Mtsensk and The Queen Of Spades at London Coliseum

    Felicity Palmer for The Queen Of Spades at London Coliseum

    Sir Antonio Pappano for his conducting of Cavalleria Rusticana/Pagliacci, Guillaume Tell and Krol Roger at Royal Opera House

    Tamara Wilson for The Force Of Destiny at London Coliseum

    Outstanding achievement in opera

    Winner: English National Opera chorus and orchestra for The Force of Destiny, Lady Macbeth of Mtensk and The Queen of Spades at London Coliseum

    Felicity Palmer for The Queen of Spades at London Coliseum

    Antonio Pappano for his conducting of Cavalleria Rusticana/Pagliacci,Guillaume Tell and Krol Roger at Royal Opera House

    Tamara Wilson for The Force of Destiny at London Coliseum

    Outstanding achievement in an affiliate theatre

    Winner: Pat Kinevane and Fishamble for Silent at Soho Theatre

    Barbarians at The Clare, Young Vic

    Phil Dunster for his role in Pink Mist at Bush Theatre

    Violence And Son at Jerwood Theatre Upstairs at the Royal Court

    Best new play

    Winner: Hangmen at Jerwood Theatre Downstairs at the Royal Court & Wyndham’s Theatre

    Farinelli And The King at Duke of York’s Theatre

    The Father at Wyndham’s Theatre

    People, Places And Things at National Theatre, Dorfman

    Best entertainment and family

    Winner: Showstopper! The Improvised Musical at Apollo Theatre

    Alice’s Adventures Underground at The Vaults

    Dr Seuss’s The Lorax at The Old Vic

    I Want My Hat Back at National Theatre, Temporary Theatre

    Peter Pan at Regent’s Park Open Air Theatre

    Best new dance production

    Winner: Woolf Works by Wayne McGregor at Royal Opera House

    He Who Falls (Celui Qui Tombe) by Compagnie Yoann Bourgeois at the Barbican

    Romeo Et Juliette by Les Ballets de Monte Carlo at London Coliseum

    Outstanding achievement in dance

    Winner: Alessandra Ferri for her performances in Cheri and Woolf Works at Royal Opera House

    Javier De Frutos for his choreography of Anatomy Of A Passing Cloud at the Linbury Studio Theatre, Royal Opera House

    Sasha Waltz for her choreography of Sacre at Sadler’s Wells

    Outstanding achievement in music

    Winner: In The Heights – Music and Lyrics by Lin-Manuel Miranda at King’s Cross Theatre

    Bend It Like Beckham – Music by Howard Goodall, Lyrics by Charles Hart and Orchestrations by Howard Goodall and Kuljit Bhamra at Phoenix Theatre

    Farinelli And The King – Claire van Kampen for Musical Arrangements, the Musicians and Iestyn Davies and the Singers who alternated the singing role of Farinelli at Duke of York’s Theatre

    Kinky Boots – Music and Lyrics by Cyndi Lauper, Music Supervision, Arrangements and Orchestrations by Stephen Oremus at Adelphi Theatre

    Best theatre choreographer

    Winner: Drew McOnie for In The Heights at King’s Cross Theatre

    Carlos Acosta and Andrew Wright for Guys And Dolls at Savoy Theatre

    Stephen Mear for Gypsy at Savoy Theatre

    Jerry Mitchell for Kinky Boots at Adelphi Theatre

    Best costume design

    Winner: Gregg Barnes for Kinky Boots at Adelphi Theatre

    Hugh Durrant for Nell Gwynn at Apollo Theatre

    Jonathan Fensom for Farinelli And The King at Duke of York’s Theatre

    Katrina Lindsay for Bend It Like Beckham at Phoenix Theatre

    Best set design

    Winner: Anna Fleischle for Hangmen at Jerwood Theatre Downstairs at the Royal Court & Wyndham’s Theatre

    Hildegard Bechtler for Oresteia at Almeida Theatre

    Es Devlin for Hamlet at Barbican Theatre

    Jonathan Fensom for Farinelli And The King at Duke of York’s Theatre

    Best lighting design

    Winner: Mark Henderson for Gypsy at Savoy Theatre

    Neil Austin for The Winter’s Tale at Garrick Theatre

    Natasha Chivers for Oresteia at Almeida Theatre

    James Farncombe for People, Places And Things at National Theatre, Dorfman

    Best sound design

    Winner: Tom Gibbons for People, Places And Things at National Theatre, Dorfman

    George Dennis for The Homecoming at Trafalgar Studios 1

    Christopher Shutt for The Father at Wyndham’s Theatre

    Christopher Shutt for Hamlet at Barbican Theatre

    ///

    Olivier-Awards-2016-good-for-all

    /Převzato BBC News: zde/

    P. S. Do tištěných DN 9/2016 chystáme reportáž.

    • Autor:
    • Publikováno: 7. dubna 2016

    Komentáře k článku: Olivier Awards 2016 znají vítěze

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,