Divadelní noviny Aktuální vydání 12/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

12/2024

ročník 33
11. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny >

  Odvolte a dorazte!

  Tento článek nepojednává o čtyřicáté deváté hromadě písku a dokonalosti rodu Šrámkových v jejím přehazování z jedné strany na druhou. Připomíná celostátní přehlídku experimentujícího divadla Šrámkův Písek, kterou z pověření Ministerstva kultury (a za jeho finančního přispění) pořádá NIPOS-ARTAMA, resort Ministerstva kultury, zabývající se podporou neprofesionálního umění. Proběhne v městě Písku, na organizaci se podílí zdejší Centrum kultury, Společnost amatérské divadlo a svět a Divadlo Pod čarou, ve kterém se také polovina přehlídky odehrává. Druhá polovina „divadelního maratónu“ se snad letos naposledy neuskuteční v Divadle Fráni Šrámka (to je třetím rokem v rekonstrukci), ale v Kulturním domě města Písek. Poslední květnový víkend letos bohužel nepatří jen amatérským experimentátorům, ale také volbám – ale volit se dá i v Písku!

  Do Písku se sjedou amatérské soubory, které experimentují a zkouší, co vydrží diváci nebo herci, nebo co už naopak nevydrží ani ti na jevišti ani v hledišti.  Někteří z nich se v průběhu inscenace přemísťují z místa na místo a hrají všude možně, jen ne v divadelních prostorách, jiní jdou za hranice minimalismu a nedělají téměř nic, další propojují několik her v jednu… Mohli bychom napsat, že se jedná o alternativu k činohernímu divadlu v amatérském divadelním světě. Společné mají jediné: jde o amatéry – nadšence, kteří experimentují jaksi „po šichtě“.

  Program Šrámkova Písku je sestaven z inscenací, které byly doporučeny z dvanácti krajských přehlídek, uvidíme tedy nejzajímavější kusy z celé republiky. Chcete vědět co vše může být experimentem na divadle v amatérské líhni? Přijeďte se podívat osobně. Účast přislíbili a v porotě se v Písku setkají dramaturgyně a dramatička Alena Zemančíková, slovenská dokumentaristka Zuzana Piussi, vedoucí katedry teorie a kritiky DAMU Jan Císař, režisér a redaktor SADu Jiří Adámek a redaktor Divadelních novin Vladimír Hulec.

  A čím překvapí letošní Šrámkův Písek? Rozhodně můžu doporučit Frei Körper Kultur s inscenací Wir tanzen konzentriert!, kteří se svým experimentem boří hranice mezi amatérským a profesionálním světem nebo Evrybáby Plzeň (mimochodem samé krásné ženy) a jejich Čas G (tuto inscenaci je také dobré zhlédnout už pro speciální hrací prostor, Kostel Svaté trojice). Jednou ze stálic amatérského experimentujícího divadla je Antonín D.S.; ten na letošním ŠP přiveze inscenaci Skorpil Intelektual Show + Partneři.cz a Jelizavetu Bam, na které Antonín D.S. spolupracoval s divadlem Krvik Totr. Překvapením pro všechny, dokonce i pro ty, kteří inscenaci viděli bude spojení Láhor/soundsystemu se slovenským divadlem SkRAT: společně zaimprovizují inscenaci Neberte to osobně! A v neposlední řadě lze doporučit Divadlo POTRVÁ, které se pustilo do nelehkého úkolu ukázat na známé hře dnešní fádní svět bez silných příběhů v inscenaci Romeo: Poslední štace?

  Zajímavé také bývají festivalové diskuse, na nichž se soubory sejdou společně s lektorským sborem a všichni zevrubně rozebírají shlédnuté inscenace. Mimo program zahraje i jedna ze stálic „amatérské alternativy“ – D.R.E.D. Náchod, který dorazí s minutovou inscenací pro jediného diváka. Inspirativní představení přiveze Jaroslav Dušek s Vizitou. Ten v inscenaci Šrám a písek zavzpomíná na časy, kdy na Šrámkův Písek sám jezdíval jako účastník (Vizita hraje v neděli od 19 hodin). Tož odvolte a dorazte!

  Program celostátní přehlídky experimentujícího divadla Šrámkův Písek 2010

  pátek 28. května 2010

  17:00 zahájení a Divadlo Prkno Veverská Bítýška s inscenací Hra v KD (na velkém sále)
  18:30 Kühlschränke Plzeň s inscenací Žalář v KD (v uhelně)
  19:45 Zewling thearer s.r.o Jihlava s inscenací Candida Candida v DPČ
  20:45 Evrybáby Plzeň s inscenací Čas G v kostele Svaté Trojice
  22:00 diskuse k pátečním inscenacím v DPČ

  sobota 29. května 2010

  10:30 Divná Bára Praha s inscenací Krteček v KD
  11:30 Liberecké studentské divadlo s inscenací Bicykle Day v DPČ
  12:30 Klišéteátr s inscenací Muž, který miloval Nicka Cavea v KD
  14:30 diskuse k dopoledním sobotním inscenacím v DPČ
  15:30 Antonín D.S. s inscenací Skorpil Intelektual Show + Partneři.cz v KD
  17:05 Láhor/soundsystem a SkRAT s inscenací Neberte to osobně! v DPČ
  19:30 Antonín D.S.- Krvik Totr Praha s inscenací Jelizaveta Bam v KD
  20:40 POTRVÁ s inscenací Romeo: Poslední štace? V DPČ
  21:30 inspirativní představení J.S.T.E. Artyžok a D.R.E.D. s inscenací Deka­log: Sva­tyně (klaus­tro­fo­bie) v kostele Svaté Trojice
  22:00 diskuse k odpoledním a večerním inscenacím v DPČ

  neděle 30. května 2010

  10:30 Divadlo Tramtarie s inscenací I na Batmana občas padne smutek v KD (velký sál)
  12:00 Kunsthaus s inscenací Lov na losa v DPČ
  14:30 Frei Körper Kultur s inscenací Wir tanzen konzentriert! v KD (v uhelně)
  15:30 diskuse k nedělním inscenacím v DPČ a zakončení přehlídky
  19:00 inspirativní představení Jaroslav Dušek s Vizitou Šrám a písek v DPČ

  KD – Kulturní dům
  DPČ – Divadlo Pod čarou

  Náhradníci

  Divadlo u.s. Marvin praha s inscenací Zabiju tě sekerou
  Jezle Hradec Králové s inscenací Sen o P.
  J.S.T.E. Artyžok a D.R.E.D. Náchod s inscenací Dvojjediný dekalog: Trojkámen
  Divadlo VAD s inscenací Vagón Vagónovič

  kontakt: Lenka Novotná, NIPOS-ARTAMA, tel. 221507974, 604433485, e-mail: [email protected]


  Komentáře k článku: Odvolte a dorazte!

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,